Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Být či nebýt Čechem

aneb variace na háklivé téma. Vlastně téma pitomé, umělé, ba skoro neexistující. Von se tak totiž jeden narodí a předesílám, že si nepletu státní příslušnost s národností ani občanstvím. Prostě to v tom klepátku v prsou to buď je nebo není a nic s tím neuděláš. Čorti znájut. Z hlediska občanského, resp.státní příslušnosti je to snadné. A navíc vzniknou krásné slovní patvary. Třeba občan německého, polského,  rómského původu. K jaké národnosti se přihlásím, k té se přihlásím. To je moje právo. Mohu se přihlásit třeba k Zulukafrům. Vlastně nemohu. Jde o zcela neslučitelné etnické skupiny. Kafři nejsou Zulu a naopak (viz příslušná etnická literatura).

Mohu prohlásit, že jsem vyznání Mojžíšského, tedy Žid. Mohu o tom být dokonce přesvědčen, ale Žid ze mne stejně nebude, i když budu judaismus vyznávat a nechám se obřezat. Můžu se přihlásit k národnosti německé, ale tím ze mne Němec taky nevznikne. Prostě jsem se narodil jako Čech a s tím nic neudělám. Tak maximálně bych mohl uvažovat o tom, zda jsem vlastně Doudleban, Litoměřic a jak se vůbec všechny ty kmeny jmenovaly. Nevím, jak jsou na tom Moravané a nechci se jich vůbec dotknout. Ale jen tak pro srandu králíkům – Kája, ten čtvrtej, co si ho tak všichni  považujem, no tak ten měl jako první trafiku od papá markrabství moravské. No prosím, uměl. A třeba se to tam právě naučil. Jako na tý Moravě. A nakonec byl císař. Císař Říše římské. A  po chalupě Lucemburk. Ale pokud povedete dialog tímto způsobem s Němcem, tak se nedomluvíte. Tisíckrát můžete říkat, že Kódl byl český král, ale Němec bude kontrovat, že byl německej císař a tím pádem víc, než nějakej českej králík. Tedy císař výše uvedené Říše římské, což bylo vlastně z větší části Německo. A tak patří jim. Jakejpak otec vlasti, blbost. Císař, císař to byl a to náš, německej.. Ale to jen tak.

Zda jsem nebo nejsem Čech, to je přeci skryto v tý mý dušičce, v jádře mýho ega. Někde tam, kde moje Já sídlí. Ale rozhodně né v tom: „kdo neskáče, není Čech“. Buď se tak cítím, čili nic.

A je Čechem můj kámoš, jehož děda byl Němec a, aby těch paradoxů nebylo  málo, tak byl na východní frontě? Jen na té „nesprávné straně“ v uniformě Wehrmachtu? Teda ten děda. On přeci válčit nechtěl, radši by chodil za holkama nebo médlama, jenže dostal povolávací rozkaz. No vidíte, a jeho vnuk se cítí být stoprocentním Čechem.

Abych pravdu řekl, celkem to nechápu. Francouz je Francouz  a Anglán Anglán a přitom jsou oba „černí“. Ale ani je nenapadne se v tom babrat. A nemaj problém. To je spíš ta naše ublíženecká parketa.

Co to třeba zkusit jednou obráceně – já zapomenu že ty jsi z Cehnic a já z Dunovic a dáme to dohromady. Ale ne proto, že abychom naplácali držku Drahonickejm, ty přiberem a začnem se chovat jako lidi. No a pudem do tý Evropy s hrdým čelem. Sme sice malý, ale čiperný, no a hádat jsme se už taky přestali. A pod(pře)ceňovat se taky.

 

Kontrolní otázka: Nebo ne?

Autor: Michal Slavíček | pondělí 2.8.2010 12:47 | karma článku: 9,29 | přečteno: 835x

Další články autora

Michal Slavíček

Umíme ještě diskutovat?

Asi naivně se domnívám, že diskuse je vzájemný hovor dvou či více osob k danému tématu (resp. problému), ze kterého by mělo vyplynout vzájemné porovnání a vyjasnění si jednotlivých názorů a pokud možno alespoň nástin řešení diskutovaného problému. Zároveň je třeba si uvědomit, že ne každý názor, k danému problému vyřčený, má stejnou váhu. Fundovanější pohled na konstrukci jaderného reaktoru bude mít jaderný fyzik a k mísení a kynutí těsta zase pekař. Nicméně oba mohou přinést zajímavý pohled na "parketu" toho druhého. Ale každý z nich má právo na svůj názor i právo tento vyřknout a obhajovat!

24.3.2013 v 9:30 | Karma: 15,67 | Přečteno: 953x | Diskuse | Ostatní

Michal Slavíček

Chcete se spláchnout do WC ?

Berte antidepresiva, berte homeopatika, berte... berte... berte.....Nebo chvíli přemýšlejte. Svět přeci nestojí na vás co jedinci a ani jím co jedinci nepohnete. Ale sami se sebou pohnout můžete. Tím, že budete přemýšlet. Vypněte televizi, zhasněte a uložte se na své oblíbené lože. Zavřete oči a ve zkratce si promítněte svůj dosavadní život. A budete-li při této projekci objektivní a sami k sobě poctiví, zjistíte, že pasíva i aktíva jsou celkem v rovnováze. Pak vás to přejde. Tedy to spláchnutí.

4.3.2013 v 8:17 | Karma: 10,09 | Přečteno: 251x | Diskuse | Ostatní

Michal Slavíček

Objev století

Program SETI asi všichni znáte. Nejmodernější technika sleduje hlasy z vesmíru, ale odpovědí je ticho. Obrovské ticho ze všech stran. Hovoří jen hvězdy, ale po signálech inteligentních tvorů není potuchy.

23.2.2013 v 9:17 | Karma: 10,45 | Přečteno: 389x | Diskuse | Ostatní

Michal Slavíček

Povolební spleen a chandra?

Jak si tak čtu povolební reakce, ať už ty mediální, či jednotlivců v diskusích, nestačím se divit.A čemuže to? Jak ona (média) či oni (konkrétní lidičkové) se (ne)dokáží vyrovnat s tím, jak prvé kolo voleb dopadlo. A jak se hledá viník či důvod, proč to dopadlo jak to dopadlo.

13.1.2013 v 14:50 | Karma: 8,02 | Přečteno: 624x | Diskuse | Ostatní

Michal Slavíček

PUSY držet!

A nebo uvidíte. Hned vás smáznem a příště zamáznem. Takto bohužel vypadá situace s cenzurou na iDnes. Nemá smysl se na ní obracet s protesty, protože sama proklamuje, že na ně neodpovídá. No budiž, je to její médium.

13.9.2012 v 18:49 | Karma: 17,03 | Přečteno: 825x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?

David Tomášek a Lukáš Dostál po vyhraném zápase s Norskem na hokejovém MS v...
vydáno 12. května 2026

Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...

Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?

Dárkyně krve
15. května 2026  10:19

Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...

Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí

Len je považován za supermateriál. Látka se na slunci méně zahřívá a má...
15. května 2026

V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...

Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?

Myslitel od Martina Janeckého z výstavy PLEJÁDY SKLA 1946-2019
15. května 2026  15:30

Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...

Velkolepost linky B zhatil nedostatek financí. Měla to být pocta československému sklářství

Nástupiště Náměstí Republiky rovněž v roce 1985. Linka B pražského metra...
18. května 2026  14:14

Nejmladší linka pražského metra nevznikla pouze jako obyčejná dopravní spojnice. Stavba byla...

vydáno 20. května 2026  8:43

Při jízdě tramvají č. 20 ze Smíchova přes Dvorecký most na druhý břeh Vltavy je možno po obou...

Praha 1

Praha 1
vydáno 20. května 2026  8:42

Star Wars se vrací do kin. Premiéru filmu Mandalorian a Grogu připomněli cestujícím jeho...

Praha 1

Praha 1
vydáno 20. května 2026  8:42

Star Wars se vrací do kin s filmem Mandalorian a Grogu. Jeho fanouškové nám to připomněli u kina...

vydáno 20. května 2026  8:42

Praha se potýká s přemnoženými holuby. Zasílám snímky ze Starého Města z Melantrichovy ulice....

Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance
Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance

Období po čtyřicítce přináší řadu změn, které mohou ovlivnit fyzickou i psychickou pohodu. Dopřejte si proto přírodní podporu v čase, kdy ji vaše...

  • Počet článků 132
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 965x
Starší pán, který snad ještě může něco říci. Tedy pokud mu to něco nešlohne ten tento, jak se jmenuje, ten co krade paměť. Alsasan - ne, Arenheim - ne, Alzheimer, jo,to je von!

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.