Evropská sociální politika zabíjí snaživost
Nedávno jsem četl článek o tom, jak se švédská vláda rozhodla rázně změnit svou sociální politiku. Jak uvedla švédská ministryně pro migraci Maria Malmer Stenergardová, tak donedávna bylo jednoduché získat ve Švédsku trvalý pobyt. Nově příchozí ze Sýrie ho získávali okamžitě. Byl to přesně ten důvod, proč lidé migrovali přes celou Evropu, aby se do Švédska dostali. To už je ale minulost. Většina současných žadatelů o azyl nepotřebuje žádnou ochranu. Výsledkem toho všeho je, že Švédsko zaznamenalo nejnižší počet žádostí o azyl od roku 1997.
Těžko říct, jestli se Švédsko může ještě zachránit, neboť za poslední dekádu přišly statisíce migrantů z Afriky a Blízkého východu do této severské země, což při počtu 9 000 000 Švédů představuje obrovský problém. Bůhví proč se Švédi rozhodli svou zemi takto naředit a ohrozit svou prosperitu, bezpečí a sociální smír. Nejsou samozřejmě sami. Západ jako takový už léta bojuje s nepřizpůsobivými migranty a jejich potomky. Vidíme to nejvíce v Německu, Francii, Británii a zmíněném Švédsku. Tyto země migraci bohužel nezvládly a nyní sklízejí hořké plody své politiky. Změny jsou nevratné a nějaké masové deportace těžko proveditelné. Model evropského sociálního státu, který přinesl obrovský ekonomický rozmach po druhé světové válce se vyčerpal. Štědrý přísun sociálních dávek nenutí člověka pracovat a postarat se sám o sebe. Lidé se naučili v případě nějakého problému obrátit na stát s nastavenou dlaní. Nezaměstnaní pobírají podpory v nezaměstnanosti, ale práci si nehledají. Nemají motivaci.
Americký politolog Charles Murray se ve své knize Příliš mnoho dobra zaměřuje na americkou sociální politiku a její důsledky. Všímá si toho, že sociální program pro podporu svobodných matek s dětmi byl zkonstruován tak štědře, že pro matky bylo výhodnější nevdávat se za partnera, který měl stejný příjem, jednoduše proto, že by nedosáhly na zmíněnou podporu. Výsledek potom byl vyrůstání dětí bez otce a absence mužského vzoru v rodině. Vše mělo pak ještě za následek zvýšení nezaměstnanosti a chudoby dětí z těchto rodin, neboť ty nebyly zvyklé pracovat, když ani své rodiče neviděly nikdy pracovat. Daný sociální program tedy sociální problémy nevyřešil, naopak je ještě prohloubil. To samé lze sledovat i v Evropě.
Sociální politika státu musí být zacílená správným směrem. Je potřeba pomoci nejzranitelnějším občanům, daná pomoc ale musí být podmíněná jejich snaživostí. Nezaměstnaní si musí aktivně hledat práci, matky s dětmi preferovat život v manželství, lidé s nízkými příjmy si hledat další zdroj příjmu. Nikdo si nesmí zvykat na přísun peněz za nic. Je zcela nelogické, když člověk, který chodí do práce, živí rodinu, platí daně a z jeho daní jsou pak živeni lidé, kteří celé roky nepracují a pobírají všemožné sociální dávky. Všechno je to o lidech, ale také o státu, který musí nastavit takové podmínky, které nebudou zabíjet snaživost a podporovat lenost, chudobu a nezaměstnanost.
Ale novodobá evropská sociální politika zabíjí snaživost, necílí na ty nejzranitelnější a ve svém důsledku se stává asociální.
Šimon Miča
Americké volby
Po čtyřech letech tu opět máme prezidentské volby ve Spojených státech amerických. Otázka je jasná: Zvítězí Donald Trump, nebo Kamala Harrisová?
Šimon Miča
Superbohatí se nebouří
Lidé, kteří mají majetky v hodnotách několika miliard dolarů, nemají důvod být nespokojení se současným statusem quo. Současný stav jim nadmíru vyhovuje.
Šimon Miča
V Rakousku vyhrál zdravý rozum
Minulou neděli se konaly volby u našeho jižního souseda. Pro někoho dopadly velkým překvapením. Pro lidi, kteří sledují rakouskou politiku již delší dobu, však vůbec ne.
Šimon Miča
Krajské a senátní volby. Má vůbec cenu volit?
Od eurovoleb uplynuly tři měsíce a už tu máme volby další. Budu upřímný. Existence krajů a Senátu je spíše ke škodě než ku prospěchu.
Šimon Miča
S Delonem odešel kus staré Francie
Úmrtí Alaina Delona neznamená jen odchod jednoho z nejlepších herců francouzské historie. Znamená to také odchod kusu staré Francie. Té Francie, která už nikdy nebude.
Další články autora |
Trump se vrátí do Bílého domu. Urval klíčové státy, prohlásil se vítězem
Sledujeme online Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách. Získal klíčovou Pensylvánii, jeho...
Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství
Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství...
Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči
Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím. Za jásotu svých...
Vraťte nám kus země, žádá Polsko. Spor by vyřešilo darování budovy ambasády
Premium Ačkoli se zdá, že má Česko s Poláky bezproblémové vztahy, pod povrchem doutná mnohaletý spor. Týká...
Jeden jim všem vládne. Úder na Írán potvrdil technologickou nadvládu F-35
Izraelský letecký úder na vojenské cíle v Íránu před týdnem jasně potvrdil fakt, který bude brzy...
Pět lidí na pobočku za půlrok, dávky na poštách nelákají. Je to test, říká podnik
Kdo nechce čekat ve frontách, může si vyrazit pro sociální dávky na poštu. Tak by se dala shrnout...
Mladým mužům mizí testosteron, zjistil výzkum. Nejhůř dopadli dvacátníci
Premium Nečekaně špatně dopadlo testování testosteronu pro mladé Čechy. Jsou na tom hůř než senioři, u...
Za zdražením másla stojí mlékárny, zneužívají situaci na trhu, řekl Výborný
Ministr zemědělství a šéf lidovců Marek Výborný v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News...
Nigérii sužuje život bez elektřiny. Výpadky jsou časté, generátory drahé
Nigérie je zemí s největším počtem lidí bez přístupu k elektřině. Oblasti, do kterých je elektřina...
Prodej pozemku k bydlení, 637 m2, Chrást
Chrást, okres Nymburk
2 500 000 Kč
- Počet článků 77
- Celková karma 20,54
- Průměrná čtenost 548x