Napište o LDN a dozvíte se o sobě neuvěřitelné věci

Není nad to napsat kontroverzní reportáž. Během dvou týdnů poté, co vyšel můj text o hrubém zanedbávání pacientů v léčebně dlouhodobě nemocných v pražské Chittussiho ulici, jsem se o sobě od ostatních lidí dozvěděl tolik věcí, jako už dlouho ne.

Pro připomenutí: Koncem června jsem se nechal na týden zaměstnat jako sanitář v léčebně pro staré a bezmocné lidi. Zatajil jsem svou novinářskou identitu a zkoumal, jak se tu starají o pacienty. Odhalil jsem falšování lékařské dokumentace, nedostatečné mytí a napájení pacientů a chybějící tísňová tlačítka u postelí.

A pak to začalo.

Od kolegů novinářů z týdeníku Reflex jsem se dozvěděl, že jsem ve čtyřiadvaceti letech na psaní reportáží ještě moc mladý a nezkušený. A také, že pořádám hony na čarodějnice a všude hledám "viníky a jednoduchá vysvětlení". Předseda vlády řekl, že za mou reportáží vidí "klacek" na svého ministra zdravotnictví. Protože za neutěšený stav léčeben přece mohou jedině předchozí vlády! Kolega z tiskové agentury se nechal slyšet, že si na chudácích starých lidech jen dělám novinářskou kariéru a jméno.

Ředitelka LDN Chittussiho zase po jedenácti dnech zarytého mlčení vzkázala, že jsem povrchní novinář, který beztrestně hanobí práci lidí, kteří se celý život starají o seniory, a navíc jsem neoprávněně nahrával pacienty na skrytou kameru. K dokonalosti to dovedla vrchní sestra "mé" léčebny, která místo vysvětlení šlendriánu na svém oddělení poslala esemesku, jestli si uvědomuji, že jsem porušil povinnost mlčenlivosti, ke které jsem se jako sanitář-brigádník zavázal.  

Sednul jsem do křesla a zamyslel se nad sebou. Pak jsem zapnul počítač a otevřel e-mailovou schránku. Ještě jednou jsem si prošel těch několik stovek e-mailů od čtenářů. A také od několika sestřiček a doktorů. Děkují za to, že se konečně našel někdo, kdo na katastrofální poměry v českých eldéenkách poukázal. Za pět let, co píšu pro MF DNES, mi ještě nevyšel text, u kterého by byl tak výrazný nepoměr kladných (několik set) a záporných (pár desítek) ohlasů od čtenářů.

Fakt. 

"Dobrý večer, chtěla bych Vám poděkovat, že se tímto problémem zabýváte," napsala mi například Kateřina Zářecká. A pokračuje: "Babička onemocněla stařeckou demencí a po měsíci v nemocnici ji převezli do LDN. Během pěti dnů tam zemřela. Chodili jsme za ní každý den, ptali se, proč nemá infuzi jako v nemocnici, když sama skoro nejí. Bylo nám řečeno, že to nemá cenu.

Strávila jsem u její postele celé odpoledne před její smrtí, byla utlumená prášky proti bolesti a její jediná slova byla: Pít, pít... to opakovala pořád dokola. Všem pacientům na pokoj přinesli večeři a babičce ne, ptala jsem se proč a bylo mi řečeno, že stejně nejí, tak to nemá cenu. Dodnes lituji toho a tíží mě svědomí, že jsme jako rodina nejednali rychle a babičku tam vůbec nechali. Kdybych to neviděla na vlastní oči, neveřila bych tomu, že je to v dnešní vyspělé době vůbec možné."  

Kvůli každému z těchto lidí jsem rád, že jsem tu reportáž napsal. A udělám to kdykoli znovu.  

Ondřej Šťastný, reportér MF DNES

 

 

 

Přečtěte si také můj první blog na téma LDN. 

 

 Nebo článek, který to všechno odstartoval.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Redakční blog MF DNES | sobota 19.7.2008 9:08 | karma článku: 46,49 | přečteno: 10891x