Jsi zavilý antiklausovec, milý Pawluscho

Dostal jsem to. Napsal jsem komentář kritizující vystoupení Václava Klause v Irsku (viz zde). Rozzlobili se i někteří moji kamarádi. Hodně dobří kamarádi. Jednomu jsem slíbil, že jeho příspěvek zveřejním. Zde je:

Prezident Klaus v IrskuETK/AP

Milý Pawluscho,

známe se už přes 20 let a patříš k mým nejlepším kamarádům. Vím, že jsi zavilý „antiklausovec“ a fanatický příznivec myšlenky sjednocené Evropy. Ovšem tvůj včerejší článek se kromě tradiční obhajoby obou výše zmíněných oblastí vyznačuje jednou pro mne smutnou věcí a tou je nebývalá míra demagogie a zaslepenosti. Kdyby to napsal někdo cizí, mávnul bych nad tím rukou a myslel si o něm své. Ale napsal jsi to ty a proto mne přinejmenším zaráží neférová argumentace, se kterou se v ostatních článcích z tvého pera nesetkávám.

Už název článku je scestný: „Klaus kope za sebe, což Irové nepochopili.“ Kdyby Klaus kopal za sebe, bude jako většina ostatních slepě poklonkovat Bruselu a bude mít klid. Český prezident ovšem kope za Českou Republiku, alespoň je o tom pevně přesvědčen. A to je samozřejmě z pohledu EU špatně, taková národní iniciativa je nežádoucí. Nejedná se jak uvádíš o žádné osobní animozity Václava Klause vůči EU, názor prezidenta je konzistentní a vychází z jeho liberalismu a vnitřní filosofie. Moc by mě zajímalo, jaké konkrétní „osobní animozity“ za tím vidíš.

Zahraniční politiku nijak detailně nesleduji, ale označit Libertas za okrajové opoziční uskupení je nepravdivé a neobjektivní. Přání otcem tvé myšlenky, že? Declan Ganley je výraznou postavou irské politiky ať se ti to líbí nebo ne.

V článku se oháníš blahem všech Evropanů. Ano, to blaho nám všem bude vnuceno, ať chceme nebo ne. A to je nedemokratické a totalitní. Tak to vidím já. Pawluscho připadá ti demokratické, když se v referendu občasné Irska, Francie nebo Holandska svobodně rozhodnou, že Euroústavu nebo Lisabonskou smlouvu nechtějí, tak se bude hlasování opakovat tak dlouho, až bude onen dokument v té či oné podobě přijat?

Musel jsem se pousmát na termínem „hysterická reakce“ s ohledem na reakci Václava Klause na fiktivní dokument o havárii Dukovan. Ta reakce formou telefonátu rakouskému protějšku byla naprosto adekvátní a myslím, že hysterie ohledně jaderné energie panuje na druhé straně hranic. Ale podle tvého světonázoru musíme držet hubu a krok, hlavně na sebe neupozornit a nijak se nevzpouzet!
No a odstavec o Klausově „nezvladatelné touze po globálním zviditelnění“ a „špatně skrývané závisti vůči světové popularitě svého předchůdce“, to už je opravdu demagogie nejhrubšího zrna. Dovolím si upozornit, že Václav Havel dosáhl oné popularity jen a jen díky tomu, že byl ve správný čas na správném místě, že byl vhodnou figurkou na šachovnici a že celý ten Havlův příběh má takové to hezké a pozitivní vyznění. Totéž platí třeba i o Lechu Walesovi. Osobní kvality (o morálních raději pomlčme) obou pánů na té globální proslulosti mají naprosto minoritní podíl.

To, že je Klaus mnohem méně světově známý, je dáno dobou, ve které svůj úřad zastává. Já a většina běžné populace nezná ani jednoho současného prezidenta z postkomunistických zemí. Proč také. Takže jsi usvědčen z další demagogie, ten zbytek podpásovek tvého článku považuji jen za tvoji osobní animozitu vůči současnému prezidentovi.

Když se Václav Klaus nedávno označil za disidenta, považoval jsem to spíš za úsměvné a za lehce přehnané. Z hysterických reakcí médií a politiků na jeho svobodomyslné a zdůrazňuji naprosto konzistentní vystupování ovšem toto označení považuji za stále přiměřenější. Ptám se jen jaké metody a nástroje budou k umlčení eurodisidentů použity? Pawluscho, je mi upřímně líto, že jedním z těch nástrojů jsi právě ty.


 

Pro přesnost: Pawluscha je moje dlouholetá přezdívka - včetně té transkripce.

Jediné, co chci říci - přečtěte si zprávy k tématu (zde či zde nebo zde) a znovu můj příspěvek (zde).

 

 

Pavel Novotný, redaktor MF DNES

 

 

Autor: Redakční blog MF DNES | úterý 18.11.2008 17:00 | karma článku: 19,81 | přečteno: 2483x