Odkaz pana Perreta
Cože? Co je to za architekturu, garáže?
Ty řadové na okrajích měst, v blízkosti panelových sídlišť, postavené kdysi pro auta, která už jsou dávno sešrotována? Často vznikaly svépomocí a šťastní majitelé v nich hýčkali své plechové miláčky, leštili karoserii, kontrolovali šroubky, mazali zámky a občas vyvezli rodinku na výlet nebo na dovolenou. Nejprve měly všechny stejná nová vrata, pak je někdo vyměnil, někdo natřel… Některé řadovky jsou opravené a dodnes využívané původními majiteli. Mnohé domečky pro auta, ta v odlehlejších částech měst, jsou už léta nepoužívané, s vraty zarostlými travou a plevelem, se zrezivělými zámky, které na první pohled smutně žalují, že už je dlouho nikdo neodemkl. Někde v nich stařičká vozidla s propadlým techničákem dokonce ještě stojí, z jiných se stalo skladiště všeho, co by se ještě někdy mohlo hodit. Jinde jsou uskladněny sezónní sportovní potřeby, kola a koloběžky, lyže a boby, skejtbordy a pedlbordy, nafukovací čluny, stany…
Nebo snad ty parkovací domy, které měly vyřešit nerudovskou otázku „Kam s ním?“ S autem…. Zánovní šnekovitá betonová monstra v některých městech zejí prázdnotou, auta dál stojí na chodnících sídlišť a lidé chodí mezi paneláky po silnicích. Těžko si představit matku (otce) se dvěma (třemi) dětmi, vyzvednutými ze školy (školky, družiny, kroužku, hudebky) s aktovkami (a batůžky na cvičení nebo plavání, s harmonikou nebo lesním rohem) po absolvování nákupu v supermarketu, jak to všechno vyloží z auta na opuštěném, spoře osvíceném místě za městem, a za tmy, která v zimě padne už po 16. hodině, se společně přesouvají na kilometr vzdálené sídliště… Nebo mladou dámu, studentku, bez dětí a zátěže, jen s kabelkou nebo batůžkem, jak v pozdních hodinách po návratu z práce (kina, ze školy nebo z posezení s přáteli) přijede do parkovací spirály, neohroženě zamkne auto v horním patře kruhového labyrintu a v pohodě se vydá domů temným podvečerem okolo hloučku kouřících (bůhvíco) rozjásaných adolescentů a veselé lavičky bezdomovců s krabičákem.
Či snad suterénní garáže? Podzemní zahloubené části domů, z nichž se většinou dost obtížně vyjíždí? V devadesátkách z některých vznikaly minivinárny nebo kavárničky. Brzy ale zase zanikly.
Na přednášce jsem byla velmi překvapená, jak bohatou mají stavby garáží historii, a jak je pestrá. Otázka střechy nad hlavou pro auta se začala řešit spolu s rozvojem automobilismu v Americe i v Evropě. Jako jedna z prvních vznikla na počátku 20. století stavba, která se stala vzorem nastupující nové abstraktní estetiky. Perretovy garáže v Rue de Ponthieu v Paříži.
Auguste Perret byl významný francouzský architekt a stavitel, průkopník železobetonu. Tak významný, že je s jeho jménem spojeno ocenění pro architekty využívající ve svém díle moderní technologie, případně pro autory „neotřelých pokrokových počinů“. Cena je udělována od roku 1961. Jediným Čechem, který ji získal, byl Karel Hubáček. Za nejslavnější rotační hyperboloid, hotel a vysílač na Ještědu.
Oba architekti jsou letošní jubilanti. Od Perretova narození uplynulo 150 let a od úmrtí 70. Karlu Hubáčkovi by letos bylo 100 let.
Zítra nechte auto v garáži, 14.11. je Mezinárodní den bez aut.
Olga Medová
Už byla pitevna?
Ptám se, když usedám v obýváku k jídelnímu stolu. Nesu si v misce snídani, nebo na talíři oběd, moučník, svačinku, večeři, pokrájené jablíčko, případně zdravé, či méně zdravé pozdně večerní chroupání...
Olga Medová
Datel
Miluška má jednu dceru, druhého zetě a tři vnoučata. Už řadu let je vdova. Na jejího muže vzpomínáme vždycky začátkem ledna, kdy slavíval narozeniny. Sejdeme se, zapálíme svíčku a „povíme“ mu, co se za uplynulý rok seběhlo.
Olga Medová
Bába a Dedeček
Ne, v titulu mi opravdu nechybí háček, a v tom je právě ten háček... Obě slova jsou napsaná bez chyby.
Olga Medová
Kdo byl v úterý v Lucerně?
Češi, Slováci i bývalí Čechoslováci. V paláci Lucerna se sešlo takové malé Československo. Všichni jsme tu stáli v přízemí „na jedné lodi, na jedné palubě“. Ano, cítili jsme se tak.
Olga Medová
Andělská sbírka
Sbírky nás provázejí celou historií. Sbíralo se na stavbu Národního divadla, na spřátelené země, jako ve starém vtipu. Žák má v žákovské knížce napsáno: Přinést 100 korun na Kubu. Rodič odepíše: Nikam nepojede, zlobí.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil
Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...
Obří ledovec v Atlantiku hrozí vyhubit kolonie tučňáků a ploutvonožců
Tučňáky a ploutvonožce na ostrově Jižní Georgie v jižním Atlantiku ohrožuje blížící se obrovský...
Státní podnik CENDIS dal 3,4 milionu na odměny. Řediteli je Kupka vzal
Téměř 3,4 milionu korun rozdělilo loni na odměnách státní Centrum dopravních informačních systémů...
Ceny Mluvčí roku získali Jakub Ghanem, Šárka Nevoralová a PR tým ČEZ
Asociace strategické komunikace a vztahů s veřejností (ASCOPA) vyhlásila vítěze prestižní ceny...
Na Kladensku srazil vlak nezletilého. Ten nehodu nepřežil
Ve čtvrtek odpoledne došlo na Kladensku poblíž Pleteného Újezdu ke srážce osobního vlaku s...
Pronájem komerčního prostoru
Kostelní, Žamberk, okres Ústí nad Orlicí
10 000 Kč/měsíc
- Počet článků 193
- Celková karma 13,41
- Průměrná čtenost 515x