Nenechte se vyrušit

Vždycky si říkám jak se povedlo lidem jako Baťa, Ford, nebo i pan Čuba, něco tak velkého a ještě k tomu za jeden život. Nikoho nepřekvapí, že i jejich den měl pouze 24h, ale oni těch 24h uměli využít malinko líp než my ostatní. Pojďmě se naučit být víc produktivní a efektivní ať můžem dokazat třeba něco ještě většího:-)

Plán

Základem produktivity je plán. Proto je potřeba před tím než začneš si vše rozplánovat. Začni plánem na tento rok, poté plánem na tento měsíc a nakonec plánem na dnešní den. Dení plán je nejlépe dělat večer dne předešlého a v posteli při usínání si tak ještě můžeš rozmýšlet detajly, jak to vlastně přesně bude. U tohoto deního planu si sepiš například deset ukolů pod sebe co bys chtěl stihnout. Každý úkol si označ písmeny A B C podle priority, A je nejduležitější, naopak C nepodstatné. Začni těmi nejduležitějšími, tedy označenými jako A.

Nenechte se vyrušit

Podle Brain Tracy experta přes produktivitu, stojí třikrát více času vrátit se k původní činosti po přerušení, jak přerušení samotné. Proto je dobré vytvořit si blok času, každý den, třeba hodinu nebo dvě ve stejně stanovený čas, kdy vaši kolegové, nebo rodina (pokud pracujete z domu) budou vědět že Vás nemají čímkoliv rušit. Aby jste byli ještě více odstíněni zkuste v tuto dobu využít třeba prázdné meeting room nebo kuchyňky.

Pravidlo 20/80

Zázračné pravidlo 20/80, dvacet procent našho usilí tvoří osmdesát procent našich zisků. Dovedete si představit že by jme dělali jen aktivity z těch prvních 20 procent celou dobu, to by sme měli větší zisky o 400procent! Abychom toho dosáhli je potřeba těm méně důležitým ukolům propujčit minimum možného času.

Například:

napsat blog na indes (15)

zavolat Davidovi (5)

přemyšlet o projektu do číny (10)

Vybrat si hotel (10)

Pro každý ukol si vyberu maximum minut, které za daný ukol stojí. Protože takové nepříliš významné úkoly nas můžou nakonec zahltit uplně. Například z vyběrem hotelu můžeš stratit klidně celý den, ale jde jen o to přespat takže když nevyberu vhodný do deseti minut, rozhodne náhodný výběr.

Dalším způsobem jak se nezahltit nepodstatnými ukoly je staré známé Delegovani úkolů. Dealogova se dají hlavně ty nepodstatné, pak ty ve kterých nejsme tak dobří, a hlavně se co nejvíc sbavovat těch co nás nebaví. Pro rodiče doma nebo pro lidi nepracujicí v byznysu, můžete utvořit pracovní skupiny s ostatními rodiči nebo přáteli nebo spolupracovníky.

10 minutové bloky

Rozdělte si svuj čas na 10minutové bloky. Tento trik snad vymyslel samotný Ingvar Kamprad, zakladatel Ikei. Celá finta tkví v tom, že pokud je před námi něco, co neděláme zrovna s chutí, namátkou nějaký nepříjemný hodinový hovor s nějakým dodavatelem, který nedodáva včas a je třeba mu ujasnit obchodní podmínky, nebo například během studia nějaká zavěrečná práce. Udělej dneska 10minut z tohoto ukolu, je to sice jen 10minut ale je to sakra víc jak kdyby ses tomu dalších 5dní vyhýbal.

dvouminutove úkoly udělej hned

Tohle je jen taková sladká tečka k dosažení super efektivity, u každého úkolu, který podle všecho zabere méně času než dvě minuty, udělej zrovna!

Autor: Milan Medlik | sobota 6.4.2013 8:51 | karma článku: 9,05 | přečteno: 555x