Zeman si nemá co vybírat, kdy milostivě přijme něčí demisi

Zeman se zase jednou rozhodl, že si Ústavu vyloží po svém a bude dělat obstrukce s Chládkovou demisí. Nakonec ho ministr sám "hrdinsky" přesvědčil, že opravdu chce být odvolán. Máme ale takovou komedii zapotřebí?

Ačkoliv je prezident honosně nazván "hlavou státu", rozhodně to neznamená, že je nějakým absolutistickým vládcem. Jeho role v systému je víceméně symbolická, kromě kladení věnců a pronášení projevů má za úkol uvádět do funkce důležité osobnosti státu - premiéry, ministry, velvyslance, soudce, profesory, generály atd. Hlavním důvodem těchto ceremonií je zaštítit tyto lidi vážností prezidentského úřadu - má-li nějakou.

Zemanovo prezidentství lemují neustálé tahanice o slovíčka, zdali prezident "musí" to či ono schválit či někoho jmenovat, nebo jestli to závisí zcela na jeho blahovůli. Nyní se navíc důvtipně argumentuje, že přímo volený prezident by měl mít přece větší moc. Takováto úvaha má ovšem jednu zásadní vadu - podle Ústavy není prezident nikomu odpovědný a má rozsáhlou imunitu. Za takovýchto podmínek je v demokracii nemyslitelné, aby měl rozsáhlé pravomoci.

Teoreticky bychom si všichni měli být před zákonem rovni, prezident je z tohoto pohledu "anomálie". Tyto výsady má proto, aby posílily jeho symbolickou hodnotu, ne aby mohl nerušeně uchopit moc ve státě. Dokud nebude prezident odpovědný ze své funkce, nemůže mít ani rozsáhlé rozhodovací pravomoci.

Zeman už dřív zkusil Ústavu ohnout, protože se mu zlíbilo rozhodovat o tom, kdo by měl být premiérem. Jenže žádná slovní ekvilibristika nemůže změnit fakt, že vláda se zodpovídá pouze Sněmovně, která jí vyslovuje důvěru (případně nedůvěru). Premiér se sice přímo nevolí, ale je vybrán dle dohody politických stran. Pokud by si ho prezident vybral podle své vůle, tak by tím dal najevo pohrdání vůlí voličů.

Výběr ministrů je pak pochopitelně v kompetenci premiéra, prezident ve sněmovních volbách nekandiduje, takže jemu nepřísluší o ničem takovém rozhodovat. Stejně tak mu nepřísluší, aby úmyslně zdržoval přijetí něčí demise, natož aby ho ministr musel přemlouvat, aby ho laskavě odvolal.

Zeman si může Ústavu vykládat, jak chce, ale v jednom má smůlu - zákony může přijímat jen Parlament a on také může změnit prezidentovy pravomoci. Když si bude Zeman svoji působnost vykládat příliš široce, tak z něj ten automat na podpisy může udělat přímo změnou v Ústavě. Bude to sice poněkud nedůstojné, ale když nebude zbytí...

Teď se Zeman čertí, že mu chtějí osekat pravomoci, ale může si za to sám. Pokud chtěl mít skutečnou moc, měl se chtít stát premiérem. Jako prezident musí přijmout takovou úlohu, jakou mu Parlament přiřkne. A když se pořád staví na zadní a chce větší porci vlivu, než jaká mu náleží, tak musí počítat s tím, že se na to ostatní nebudou donekonečna nečinně dívat. Pokud se chce s politickou reprezentací přetlačovat, tak se nebude moci divit, že mu těch pravomocí nakonec mnoho nezbude....

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Oldřich Mazal | pátek 5.6.2015 16:05 | karma článku: 34,28 | přečteno: 2376x