Mein Kampf bych zavedl jako povinnou četbu!

Soudy se už léta handrkují s vydavateli, zdali je vydání jeho knihy Mein Kampf či jeho projevů propagací nacismu nebo ne. Ledy se sice zvolna prolamují, ale přesto je snaha tyto knihy tabuizovat hodně silná. Jako kdyby jejich zákaz mohl odčinit, co Hitler spáchal. Přitom nacistická ideologie je všeobecně známá a můžete si o ní přečíst stovky publikací, aniž by vás někdo obvinil, že snad s nacismem sympatizujete. Mein Kampf je především výpověď své doby, tak jako jí jsou třeba Marxův Kapitál nebo Leninovy sebrané spisy - které si ovšem můžete půjčit v knihovně dle libosti.

Tím nechci říct, že by snad Mein Kampf nešlo k propagaci nacismu zneužít. Jenže zneužít lze v principu jakýkoli text. Když jsem si ho přečetl, žádný vyznavač nacismu se ze mě nestal. Zkrátka mě zajímalo, co v té knize asi tak může být. Bude tam Hitler nějak vysvětlovat příčiny své nenávisti vůči Židům? Mohla by mi umožnit "nahlédnout do duše" masového vraha? V tomto ohledu jsem byl zklamán. Kniha rozhodně nebyla nějakým pokusem o vlastní psychoanalýzu, víceméně obsahovala notoricky známou rétoriku. Ve své podstatě to bylo docela nudné čtení, ale sotva nějak nebezpečné.

Přesto bych přečtení této knihy všem doporučil. Umožňuje nám totiž podívat se na Hitlera z trochu jiného úhlu. Při sledování záznamů z jeho projevů nebo při zhlédnutí jeho fotografií s typickým knírkem se nám Hitler může jevit téměř jako vtělení ďábla. Někdo tak nenávistný přece nemohl být člověk... A v tom je problém. Hitlerovo ne-lidství je v podstatě jakousi omluvenkou pro lidstvo, které by přece nikdy nemohlo vytvořit takovéhle zlo.

Když přišel do kin film Pád Třetí říše s Bruno Ganzem v hlavní roli, snesla se na něj kritika, že Hitler je zobrazován příliš lidsky. Vidíme ho, jak je milý ke svým sekretářkám a jak moc miluje svého psa. To přece není ten netvor s rohy, kterého známe! Jenže právě proto byl ten film natočen, aby v určitém smyslu Hitlera "polidštil". Jeho poselstvím není, že Hitler byl v jádru dobrý člověk, ale to, že i člověk, který se v mnoha situacích chová naprosto normálně, může být nebezpečný psychopat.

Jinými slovy se nijak nevylučuje, aby ráno člověk zjihnul při pohledu na uschlou květinu a odpoledne podepsal rozkaz k popravám tisíců. Zlo je zde vyportrétováno ještě mnohem nebezpečnější, protože většinu času je skryté a nedá se jednoduše poznat. Člověk má tendenci instinktivně Hitlerem představované zlo odmítat a snaží se ho vytěsnit mimo lidský rod. Pokud ale uznáme, že Hitler nebyl ne-člověk, pak musíme připustit, že nemusel být posledním. Že mezi námi mohou chodit další potenciální Hitlerové, kteří jednoho dne mohou dostat šanci, pokud nastanou příhodné podmínky. Hitler se také původně živil jen malováním pohlednic...

Mein Kampf je poučný v tom, jak v něm Hitler popisuje počátky svého vzestupu. Začínal v podstatě z ničeho a postupně se propracovával ke stále větší podpoře. Ukazuje nám své metody jak bojovat proti politickým oponentům, mnohé jeho postupy by byly účinné i dnes. Lidé mají tendence podléhat silným vůdcům, zejména v dobách krizí. Pak už jen stačí najít vhodné viníky, poštvat veřejné mínění proti nim a úspěch se dostaví...

Mein Kampf není jen kniha "Hitler o Hitlerovi", je to zároveň dílek do skládačky naší historie, která hodně vypovídá o lidstvu samém. A je také zároveň varováním. Místo zákazů bychom se mu měli snažit naslouchat, jelikož dějiny mají tu nehezkou vlastnost, že se často opakují. A takovéhle opakování si jistě nikdo nepřeje.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Oldřich Mazal | pátek 12.9.2014 16:04 | karma článku: 29,94 | přečteno: 1469x