Modlitba Páně - Neuveď nás v pokušení

Pokus po přiblížení vzorové modlitby Páně, ne jako básničky ani jako nějaké mantry, která se má opakovat do omrzení, nýbrž nám otevírá podstatné součásti lidského života, kamínků, které vyznačují člověka jako takového....

Pochroumaný

Modlitba Páně - Neuveď nás v pokušení

Po prosbě o odpuštění přichází v modlitbě Páně na řadu prsoba o neuvedení v pokušení. Jenže co to pokušení vůbec je a kdo nás do něj více uvádí, okolnosti nebo my samotní ? To jsou oprávněné otázky, které nás v této části Modlitby Páně napadnou.

Možná nám pomůže, že slůvko pokušení je vlastně staročeským výrazem pro "zkoušku, zkušení, vyzkoušení zda někdo odpovídá určitým předpokladům". Bůh zkusil věrnost Abrahama, podrobil zkoušce lid Izraelský při jeho pochodu z Egypta do země zaslíbené. Pokušení je někdy chápáno jako část výchovy, která má vést k dokonalosti a celosti. Když Bůh zkouší věřící, činí to ze spasitelných důvodů, nikoli, aby přivodil něčí pád. Ovšem i v takových zkouškách je možné zatvrdit srdce.

V Bibli má pokušení také význam svodu k zlému, k odpadnutí od Boha a jím určené cesty. Ježíš Kristus prošel podobným pokušením ve známém příběhu pokušení na poušti. Tam se setkal s pokušením trojího druhu. Přijmeme-i pořadí u Lukáše, zdá se, že šlo pokušiteli jednak o to, aby Ježíše odvrátil od uloženého poslání, jednak o to, aby si je nesprávně vykládal a konečně, aby při jeho uskutečnění použil nesprávných prostředků.

Takovým druhům ohrožení, pokušení jsme zajisté vystaveni i my. A sami od sebe bychom v nich neobstáli, jediné co nám v nich pomáhá je možnost opření se o náš vztah k Bohu, jako i našimi bližním. A tu má své místo právě společenství kristovců, které má tu kouzelnou sílu, která se ukazuje ve slovech "jedni druhých břemena neste a tak naplňte zákon Kristův". Smíme se učit nejen z toho, kterak se vyrovnávali s pokušením mnozí bibličtí i pobibličtí svědkové, nýbrž jak se s ním vyrovnávají i dnešní křesťané.

Samozřejmě, že tato prosba v modlitbě Páně neznamená touhu po vytržení z tohoto věku, v němž pokušení je nevyhnutelné. žádáme a prosíme v této prosbě o uchránění před okolnostmi, obtěžkanými mravním a duchovním nebezpečím, v nichž by mohl selhat lidský odpor a tak uvalit novou vinu, za jejíž odpuštění prosí předcházející prosba. A když už se nám stane, že cítíme své podléhání, je potřeba a je správné právě toto naše selhání před Boží tváří vyznat a přijmout v naději odpuštění.

Přeji vám krásný den a pokud možno co nejméně pokušení....

Autor: Radek Matuška | středa 16.3.2011 4:40 | karma článku: 16,58 | přečteno: 1385x
  • Další články autora