Majetky sudetským Němcům se budou vracet
Picture from Movie "Habermannuv mlyn"
Jak to vlastně všechno proběhlo? Nejdříve byla válka (takzvaná druhá světová) a v ní utrpělo množství obyvatel tehdejšího Československa újmu na zdraví, životě i majetku. Po skončení války existovala tedy oprávněná společenská poptávka po vyrovnání a zúčtování s těmi, kteří křivdili a ubližovali. Už 21. června 1945 bylo 12. dekretem prezidenta republiky rozhodnuto o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa. Na základě tohoto dekretu se začalo s poměrně chaotickým vyvlastňováním zejména zemědělské půdy a statků těch Němců, Maďarů a kolaborantů, kteří své majetky opustili. Těm, kteří zůstali, se až na pár výjímek formou znásilnění či zabití téměř nic nestalo a i nadále své statky obdělávali a spravovali.
20. července 1945 proto následoval 28. dekret prezidenta republiky o osídlení zemědělské půdy Němců, Maďarů a jiných nepřátel státu českými, slovenskými a jinými slovanskými zemědělci, který celou situaci částečně legalizoval. Stále však nebyla vyřešena skutečnost, co s těmi, kteří se i nadále cítili občany Československa a na něž se oba předchozí dekrety v podstatě nevztahovaly. A proto byl dne 2. srpna 1945 vydán 33. dekret prezidenta republiky o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské, který zbavil na čas československého státního občanství naprostou většiny Němců a Maďarů. Vzhledem k tomu, že ani tohle mnohdy nepomohlo, protože někteří občané přepsali včas své majetky na jiné osoby, byl pro jistotu 25. října 1945 vydán ještě 108. dekret prezidenta republiky o konfiskaci nepřátelského majetku a zřízení Fondů národní obnovy. Tolik tedy litera zákona.
Pokud však nahlédneme do archivů, zjistíme, že velké množství majetků bylo Němcům a Maďarům vyvlastněno v rozporu s uvedenými dekrety. Nebyl-li majetek konfiskován na základě dekretů, tj. zákonně, byl konfiskován nezákonně, tj. ukraden. A v takovém případě se k němu jeho vlastníci mohou a mají právo hlásit. Sporné je to pouze ve dvou případech. Za prvé v případě osob, které pozbyli československé státní občanství a toto občanství jim nebylo navráceno. A za druhé u osob, které v padesátých a šedesátých letech dostaly od Německé spolkové republiky finanční či jinou náhradu za prokazatelně zabavené majetky. Zbývá však spousta lidí, kteří československé občanství zpět získaly a jejich majetky nikdy nebyly konfiskovány zákonnou formou.
Přestože se většina soudců brání prolomení tohoto tabuizovaného problému, jednou ke změně dojít musí. A proto se domnívám, že zejména ti Němci a Maďaři, kteří byly v době vydání 33. dekretu prezidenta Beneše nezletilí a tudíž československé nikdy nepozbyli ani jim nebylo přerušeno, mají nárok na vrácení svého majetku v takovém případě, byl-li ukraden.
Spolu s prezidentem Václavem Klausem tudíž očekávám množství soudních sporů. A ať už to dopadne jakkoliv, myslím si, že je nutné udělat za tímto bordelem tečku. A proto jsem v těchto případech pro vrácení majetku a nebo adekvátní odškodnění poškozených občanů tehdejšího Československa či jejich potomků.
Ladislav Matuška
Největší problémy dnešního světa mají kořeny v Islámu
Celý svět je víceméně ve válce. Není to viditelná válka konvenčních zbraní, ale obě strany konfliktu jsou zřejmé. Síly středověku se snaží porazit síly současnosti a ovládnout budoucnost.
Ladislav Matuška
Jsme připraveni na miliony nových euroafričanů?
Do Itálie a následně dále do Evropy připlouvá za pomoci neziskových organizací typu Lékaři bez hranic a Jugend rettet tisíce nelegálních imigrantů. Tito lidé nejsou oběti války, nejsou chudí a nejsou vůbec v tísni.
Ladislav Matuška
V Číně zemřel člověk
Je smutné, když zemře někdo známý a blízký. A když zemře někdo vzdálený, dá se jeho skon vždy nějak využít. A tak to bylo a je i v případě úmrtí čínského nositele Nobelovy ceny míru minulý týden.
Ladislav Matuška
Kdo nesmrdí, není Čech?
Každé ráno. Na každém rohu v jakémkoliv městě v Česku je v okruhu minimálně jeden smrdící člověk. Celoročně. Tohle je fenomén.
Ladislav Matuška
Je to válka náboženská?
Dnes v noci v Londýně, nejbezpečnějším městě světa podle tamního starosty, zase vraždil zuřivý automobil. Svět jak jsme ho znali, je ve válce. Je potřeba si to přiznat.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka
V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země....
Čisté a hrubé příjmy v Evropě: Kypr, Česko i Slovensko překvapují
Poměr mezi hrubou a čistou mzdou je v jednotlivých státech Evropy odlišný. Odlišné příjmy kvůli...
Sesazeného jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola obvinili ze vzpoury
Jihokorejští prokurátoři obvinili sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze vzpoury kvůli tomu, že na...
ANO už se blíží 35 procentům, roste i STAN, ve Sněmovně těsně Stačilo!
Volby by v lednu s 34,9 procenta vyhrálo hnutí ANO, oproti minulému týdnu o půl procenta vzrostlo....
Gazu vyčistíme. Trump chce přesunout Palestince do Jordánska a Egypta
Americký prezident Donald Trump by chtěl, aby Jordánsko a Egypt přijaly „dočasně či dlouhodobě“...
Mádl v Americe přece jen uspěl, jeho Vlny vyhrály Satellite Award
Prostě jsem se ráno probudil a přišla mi zpráva, popisuje Jiří Mádl okamžik, kdy se dozvěděl, že...
Pronájem obchodního prostoru 78 m2
Rousínov - Královopolské Vážany, okres Vyškov
16 000 Kč/měsíc
- Počet článků 885
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1694x