Cyril, Honza, Metoděj a chybějící sůl
Když připadnou státní svátky na víkend, stávají se neviditelnými. Nebýt toho, že jsem musel zajet do obchodu pro sůl, která nám na chatě došla, nevšiml jsem si toho. Řekli mi to chytří lidé v autorádiu, když jsem čekal, až obchod v 9:00 otevřou. Protože jsem tvor, klikavý a gůglavý, tak jsem se podíval na to, co že to vlastně za svátky máme.
V sobotu byl svátek slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří prý přinesli do našich zemí vzdělanost, kulturu a křesťanství. Není to pravda téměř v ničem. Jak jsem psal už ve svém minulém příspěvku, náboženství je věc především politickou a i v případě návštěvy bratrů Metoděje (byl starší tak ho dávám na první místo) a Konstantina (ten přijal jméno Cyril, prý až na smrtelném loži v Římě) šlo pouze a jen o politiku. Tehdejší panovník našich luhů a hájů potřeboval mezinárodní politické uznání, a proto se musel navenek prezentovat jak mocný vladař křesťanské země. Postupem času se zapomnělo, že solunští bratři přijeli především proto, že to byli diplomatičtí zástupci mocné Římské říše a jejich role byla na úrovni dnešních velvyslanců - nic víc nic míň. Politika křesťanského náboženství však potřebovala nějaké slovanské ikony, aby mohla vnutit národům svojí moc a vliv. A to v rozporu s tím, co píšou Petr i Pavel z Tarsu ve svých příspěvcích v Novém Zákoně. Svátek Cyrila a Metoděje bych tedy v této souvislosti interpretoval jako svátek mezinárodního vazalství Čechů, Moravanů a jiných Slovanů.
V neděli je v kalendáři svátek Den upálení mistra Jana Husa. I tohle je státní svátek, který je připomínkou něčeho, co je diskutabilní. Jan Hus byl učitelem na vysoké škole v Praze a kromě toho katolický kněz, což se tehdy bralo jako nutnost, protože církev byla jediným médiem. A katolická církev se svými kostely byla jakousi středověkou televizí Nova, kam se lidé chodili bavit, naslouchat, divit se, žasnout i poplakat. A protože se Jan Hus chtěl stát řečeno dnešní terminologií úspěšným moderátorem, tak ve svých vystoupeních útočil na tehdejší ředitele. Oni ho za to vyhodili a on si založil nezávislou televizi, která byla sice chudá, ale začala být populární, protože byla radikální. Honza Hus se brzy dostal do problémů i s mezinárodními akcionáři jeho původního zaměstnavatele a Ti si ho pozvali na kobereček při příležitosti své valné hromady v městě Konstanz u Bodamského jezera. Hus své vystupování vysvětlil a za pomoci svých přátel, byl osvobozen a rok po svém osvobození byl díky svému remcání upálen. Jeho přátelé však této události mistrně využili a svůj marketing postavili na jeho upálení. Mučedníci byli tehdy superstar. I tento svátek si interpretuji po svém. Je to pro mě svátek nacionalismu českého a o jeho prosazování hlava nehlava.
Ani jeden z těch svátků nepotřebuji a jejich poselství se mým zásadám příčí. Nejsem ani pro vazalství, ani pro nacionalismus a nelíbí se mi ani politické zneužívání sebevraždy pod pseudonymem mučednictví.
Ale ta sůl, co jsem koupil, se mi bude hodit. Jdu vařit, to je lepší.
Ladislav Matuška
Největší problémy dnešního světa mají kořeny v Islámu
Celý svět je víceméně ve válce. Není to viditelná válka konvenčních zbraní, ale obě strany konfliktu jsou zřejmé. Síly středověku se snaží porazit síly současnosti a ovládnout budoucnost.
Ladislav Matuška
Jsme připraveni na miliony nových euroafričanů?
Do Itálie a následně dále do Evropy připlouvá za pomoci neziskových organizací typu Lékaři bez hranic a Jugend rettet tisíce nelegálních imigrantů. Tito lidé nejsou oběti války, nejsou chudí a nejsou vůbec v tísni.
Ladislav Matuška
V Číně zemřel člověk
Je smutné, když zemře někdo známý a blízký. A když zemře někdo vzdálený, dá se jeho skon vždy nějak využít. A tak to bylo a je i v případě úmrtí čínského nositele Nobelovy ceny míru minulý týden.
Ladislav Matuška
Kdo nesmrdí, není Čech?
Každé ráno. Na každém rohu v jakémkoliv městě v Česku je v okruhu minimálně jeden smrdící člověk. Celoročně. Tohle je fenomén.
Ladislav Matuška
Je to válka náboženská?
Dnes v noci v Londýně, nejbezpečnějším městě světa podle tamního starosty, zase vraždil zuřivý automobil. Svět jak jsme ho znali, je ve válce. Je potřeba si to přiznat.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Velký průzkum mezd. Kolik berou v IT, bankách, právníci či zdravotníci
Rozsáhlý průzkum personální agentury Grafton Recruitment zmapoval letos finanční ohodnocení...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Brnem projede 270 rychlovlaků každý den. Přestavba kolejí má začít v roce 2028
Vysokorychlostních vlaků směřujících do Vídně, Budapešti, Berlína nebo třeba do Zlína či nedalekých...
Když se krávy nedají prodat. České chovatele ničí omezení kvůli horečce
Premium Miroslava Volavková, která provozuje farmu v Ústeckém kraji, každý podzim rozprodávala telata...
Bořitel a dobyvatel. Írán poslal na Izrael to nejlepší, co má. A příště může být hůř
Premium Íránci zkusili na Izrael fintu, když složili útočnou vlnu svých 180 raket ze čtyř typů. Dva byly...
Pozor, migrace syslů. Dopravních značek je příliš, místy ohrožují bezpečnost
Premium Začátek stezky pro cyklisty a chodce. Konec. Začátek. Konec. Tak vypadá 200 metrů dlouhý úsek...
- Počet článků 885
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1694x