Jak si Rusko připravovalo půdu pro válku pomocí knih: Analýza

Putin se pro válku na Ukrajině nerozhodl přes noc, ale předcházely ji dlouhé přípravy, zejména na poli veřejné mínky. Zde je překlad výtahu z analýzy od spisovatele Sergeje Sumlennyho.

Anglický originál zde. Tento článek je volným překladem výtahu z původního vlákna.

 

V tomto článku se podíváme, jak se diktátor Putin začal připravovat na válku už mnoho let před prvními útoky na Ukrajinu. Propaganda začala systematicky pracovat s myšlenkou velkého silného Ruska, které poráží nepřátele nacisty všude po světě. Ozpěvuje se síla stalinismu a nevyhnutelná cesta k válce se západem. 

Prvním znakem posunu ruské společnosti k fašismu a zároveň přípravě války bylo masivní tištění pro-válečné literatury, velebení stalinismu a očerňování západu. Pro podporu války ve společnosti je nutné mít nepřítele, který se bude vykreslovat ve všech možných i nemožných obrazech. Zastrašování musí být neustále přítomné. Vydávání nových pro válečných knih začalo už v roce 2010.

Výskyt těchto nových publikací byl najednou tak velký, že velmi pravděpodobně nejde o náhodu i proto, že knižní trh je pod přísnou kontrolou FSB (tajné služby).  Některé ze titulů: "Příručka stalinisty", "Represe stalinismu: Velká lež", "Buďte hrdí a neomlouvejte se. Pravda o Stalinově době".

Vlna knih o stalinismu byla tak velká, že v roce 2011 vznikla iniciativa s názvem "Zastavme knihy o stalinismu".

 

Autor Sumlenny považuje nápad vytvořit autoritářskou a válečnou náladu za "výborný". Strategický cíl Ruska začal být jasnější. Všude v obchodech se začaly objevovat různé vojenské předměty. Zde fotky autora z knihkupectví "Biblio-Globus":

 

Těmito publikacemi a produkty začala atmosféra války a nepřátel. Kreml začal postupně publikovat stovky knih v kategorii "Velkolepá válka". Knihy velmi nízké kvality chválily ruskou armádu a její schopnost vyhrávat všechny konflikty. Zde ukázka knihy "Ukrajina v plamenech" ze série "Bitevní pole Ukrajiny".

 

 

Celá tato knižní série pracuje jenom s jednou triviální myšlenkou - Ukrajina jsou nacisti a musí být zničena. Obaly vypadají, jako vytvořené někým na drogách. Například zde titul: "Divoké bitevní pole: Ukrajina v ruinách"

Dále titul: "Ukrajina v krvi: Genocida Banderitů"

Další tituly: "Ukrajinské peklo: Tohle je naše válka", nebo "Ukrajinský front: Rudá hvězda proti Majdanu". Co je v těchto knihách? Triviální texty o vítězství nad zlem a nacismem. Příklady:

"Třetí světová válka začíná v Kyjevě na Majdanu. Spolu s NATO začala Banderovská genocida Rusů, ničící celá města. Polava už neexistuje. Novorusko bojuje, Rusko pomáhá! Vezmeme Kyjev! Tohle je naše válka".

Většina těchto knih používá stejný narativ - Ukrajinci jsou zlí, jsou nástrojem západu a hlavně USA, které chtějí zničit Rusko. Rusko obětuje všechno a nemá strach. Podobné knihy se publikovaly o Gruzii, ale zdaleka ne tolik jako o Ukrajině.

Rusové se snaží přepsat svoji historii a vykreslit ji jako slavnou. Rusové vyhrávající slavné bitvy, porážející nepřátele. Rusové se cítí být velmocí a chtějí, aby je svět bral vážně. Tohle se systematicky učí i na všech typech škol. Učí se například o tom, že Aljaška nebyla Spojeným státům prodána, ale byla pronajata na 100 let a teď už opět patří Rusku.

 

Některé z knih oživují ideu mocného cara, který vládne pevnou rukou a poráží nepřítele, například USA nebo VB. Rusko opět povstane!

 

Mnoho lidí na západě věří, že Rusko bojuje proti nacistům hitlerovského typu. Ale tak to není. Rusko má trauma z toho, že Hitler porušil pakt s Německem a místo společného podmaňování ostatních národů spolu s Německem začal zabíjet Rusy. 

Pro-válečný literární žánr má tisíce titulů. Mezi témata patří Pomsta Churchillovi, obnova SSSR, návrat stalinismu, příběhy hrdinných pilotů, boj za vlastní zemi, získání Aljašky a podobně.

 

Závěrem

Rusko ani nacistické Německo nezačaly válku přes noc. Obě země se dlouhodobě připravovaly a svými zámery se ani jedna strana netajila. Celý svět obchodoval s Německem a svět bez váhání obchodoval i s Ruskem. Například plynovod NS2 byl schválený po anexi Krymu, kdy už Putinovy imperiální plány musely být jasné každému. Pak začala otevřená nenávistná rétorika vůči Ukrajině, ale západní lídři si pořád lhali. Když Baltické státy a Polsko kritizovaly závislost na Rusku s tím, že to Rusko určitě využije jako zbraň, byly vysmívány. Svět zavírá oči a nalhává si, že situace není tak špatná a že dnes už velký konflikt nehrozí. Realita nás vyvádí z omylu. Rusko neustále lže o minulosti, ale překvapivě přesně říká, co se chystá udělat. Bohužel jim západ nevěřil a stále plně něvěří.

 

Pozn: Všechny obrázky a texty byly použity se souhlasem autora.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Peter Matisko | pondělí 1.8.2022 17:44 | karma článku: 22,20 | přečteno: 486x