Nový výzkum: Česko má nejlepší potraviny ve východní Evropě!

Skvělá zpráva pro naše občany-dle Aktuálně.cz jsou české potraviny co do kvality a bezpečnosti nejlepší z postkomunistických zemí. Celosvětově jim pak patří 23. místo. Prý to vyplývá to z letošního žebříčku Global Food Security Index časopisu The Economist, sestaveného analytiky z The Economist Intelligence Unit. Polsko, jehož potraviny jsou mnohdy považovány za výrazně méně kvalitní, skončilo jen o tři příčky za Českou republikou. Slovensko skončilo na 31. místě s 69,8 body....  

             Každému člověku, který se aspoň minimálně zajímá o kvalitu potravin a sleduje dění kolem nás, musí být okamžitě jasné, že tady něco „nesedí“. Stačí si jen vzpomenout na opakované skandály s polskými potravinami – posypová sůl v potravinách, kuřata nacpaná antibiotiky, jed na krysy v sušenkách, přípravek proti vším ve zmrzlině, kyselina mravenčí v kysaném zelí a v kyselých okurkách, rozemleté maso z uhynulých zvířat v klobásách, vaječná moučka obsahující jedy…Podobně by jsme neměli opomenout ani skandál v Česku, kde kvůli závadnému alkoholu zemřelo více než 50 lidí (dle evropské legislativy se potravinou rozumí jakákoli látka nebo výrobek, zpracované, částečně zpracované nebo nezpracované, které jsou určeny ke konzumaci člověkem nebo u nichž lze důvodně předpokládat, že je člověk bude konzumovat. Patří sem i nápoje, žvýkačky a voda). 
             Dal jsem si tu námahu, zdroj článku jsem našel a tento jsem si přečetl v originální verzi. 
             Najednou se ukázalo, že „Global Food Security Index“ nesleduje JEN kvalitu potravin,jak se nám snaží namluvit autoři článku, ale ve skutečnosti jde vlastně o „Index zabezpečení potravin“, což  je pojem, který zahrnuje x různých kritérií pro každou hodnocenou krajinu (např.: sociální, fyzický a ekonomický přístup obyvatelstva k výživné a dostatečné stravě, průměrné percentuální výdaje domácností na stravu, tarify aplikované na import potravin, financování a dotace poskytované farmářům, schopnost dopravy a skladování zemědělských produktů a dokonce i rozsah korupce). 
             Kvalita a zdravotní nezávadnost potravin je jen jedno z mnohých kritérií.
             Podobné články o kvalitě a "nejlepších potravinách ve východní Evropě" tak najednou dostávají úplně jiný smysl a člověk si musí nevyhnutně položit otázku - Komu tato dezinformace posloužila?
             Je evidentní, že autoři článku si nedali ani tu minimální námahu, aby si ověřili původní zdroj zprávy a tuto si sami přečetli. Zavádí celou naši spotřebitelskou veřejnost tím, že přiznávají jakési „vysvědčení kvality potravin“ i krajinám, které ho nikdy nedostaly a které si ho vůbec nezaslouží. Podobně diskreditují a vnášejí nedůvěru ke kvalitě potravin z krajin, které nikdy žádným velkým „potravinovým“ aférám nečelili a ani neměly oběti na životech.   

http://foodsecurityindex.eiu.com/Home/Methodology 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Rudolf Masarovic | úterý 23.9.2014 10:45 | karma článku: 24,29 | přečteno: 1626x