Proč Václav Klaus nepřímo hájí strůjce Srebrenického masakru?

Dne 26.5.2011 byl po dlouhých 16 letech zadržen Ratko Mladić, bývalý důstojník jugoslávské armády obviněný ze zosnování největšího masakru na evropském území od 2. světové války. Václav Klaus má evidentně rád chůzi po tenkém ledě, pouhých pět dní po Mladićově zadržení totiž formou otevřeného dopisu vyjádřil poctu za občanskou angažovanost českému lékaři Rajko Dolečkovi, který o Mladićovi píše jako o "člověku velkých schopností". Není žádnou novinkou, že Klaus sympatizuje s autoritářskými nacionalisty z řad politiků (např. Miloševič, Putin). V případě nepolitika Mladiće obviněného obviněného z válečných zločinů a genocidy tak činí jaksi oklikou. Zatímco česká veřejnost tyto nuance prakticky nevnímá, u extremistů Klaus vytrvale sbírá body.

Lékař Rajko Doleček v objetí s generálem Ratko Mladićem obviněným z válečných zločinů a genocidy.

Pokusím se v pár odstavcích shrnout základní fakta. Prezident ČR Václav Klaus dne 1.6.2011 blahopřál ostravskému lékaři Rajko Dolečkovi k jeho 86. narozeninám, v otevřeném dopisu mu  při té příležitosti vyjadřuje poctu slovy:"... Víte, že spolu v tomto směru sdílíme řadu velmi blízkých pohledů a postojů, zvláště pokud jde o tragické události na Balkáně v devadesátých letech minulého století.... Velmi si vážím každého, kdo takové riziko vědomě podstupuje, s vědomím, že občanská angažovanost má přímou souvislost s nikdy nekončím bojem za svobodu jednotlivce i celých národů...." (celé znění zde). Na tom by nebylo nic závadného, pokud by oslavenec nebyl veřejným a zaníceným obdivovatelem člověka obviněného z válečných zločinů.

Prof. MUDr. Rajko Doleček DrSc. je český lékař česko-srbského původu (matka byla bosenská Srbka,  otec Čech, zaměstnaný ve Fakultní nemocnici Ostrava. Je autorem více než 200 odborných publikací, popularizoval endokrinologii, diabetologii, zdravou výživu a dietologii. Od vypuknutí války na území bývalé Jugoslávie v roce 1991 se ve svých knihách a novinových článcích velmi aktivně věnuje obhajobě pozic srbského národa. V roce 2010 napsal knihu "Hovory s generálem Mladićem", jejíž motto zní následovně: „Pro nás všechny je dobré, zachovat si část mýtu o Ratku Mladićovi jako o člověku velkých schopností, kterého svět nechápal a jemuž hrozí zapomenutí nebo opovržení ve vlastním národě. Pronásledují ho za všechno, co se nám přihodilo, a i kdybych nevěřil v čestnost a nevinnost Ratka Mladiće, byl bych na jeho straně. Prof. Rajko Doleček“

Ratko Mladić velel vojenským jednotkám, které červenci roku 1995 způsobily největší masakr na

evropském území od skončení 2. světové války (když nepočítáme stalinskou genocidu několika milionů civilistů na některých územích Sovětského svazu těsně po válce). Při obléhání Sarajeva padlo 11000 lidí a nedlouho poté bylo během několika málo dní při tzv. Srebrenickém masakru zavražděno přes 8000 bosenských muslimů, z toho přes 500 mladších 18 let, a včetně několika desítek žen a dívek. Rád bych předestřel, že na jugoslávský konflikt nenahlížím černobíle, zvěrstva se děla na obou stranách. Nedávno jsem si někde přečetl výstižný rozdíl mezi vlastenectvím a nacionalismem:

Vlastenec je kvůli své zemi ochoten obětovat život. Nacionalista také, jen ne ten svůj. Vlastenec na rozdíl od nacionalisty nikdy nebude obhajovat či dokonce propagovat vyvražďování civilních obyvatel jiného národa.


Pan prezident čím dál častěji ve svých veřejných prohlášeních akcentuje téma vlastenectví. Nicméně z řady jeho reakcí lze vysledovat, že jeho cílem je ve skutečnosti oslovit jinou cílovou skupinu: nacionalisty neboli pravicové extremisty. Můj FB kamarád Jan Zahradníček se na Klausovo počínání dívá ještě z jiného úhlu:
"Nemyslím si, že by pan Klaus byl přesvědčený antiekologista, národní či rasový extremista - to jsou jen náhodné a zaměnitelné obsahy. Vypadá to, že pana Klause svět zajímá jen ve vztahu k obrazu své vlastní osoby a potřeby nebo dokonce i jen autentický obsah jiných subjektů jsou mu lhostejné či dokonce nepochopitelné; vůbec je nedokáže vnímat jako autonomní partnery. Že se při tom chová zbaběle, je přirozené - nejhlubší příčina této poruchy osobnosti je strach - strach ze selhání, z vlastní slabosti."

Jaký na tuto věc máte názor? Rád si přečtu Vaše komentáře, uvítám zejména slušně vedené věcné polemické názory bez osobního napadání. Zcela jistě nestihnu zareagovat na všechny komentáře. Pokud chcete mít jistotu mé reakce, prosím pošlete mi svůj komentář pomocí vzkazového okna v pravém sloupci.

Follow @MartinUhlir

Martin Uhlir | Vytvořte si vlastní štítek

Autor: Martin Uhlíř | čtvrtek 2.6.2011 17:31 | karma článku: 22,74 | přečteno: 3225x