Extremista Bátora na ministerstvu školství? Ne, pane ministře!

Zápis z porady vedení ministerstva školství ze dne 22.2.2011 zahrnuje nenápadnou větu:„Pan ministr v úvodu představil poradce Mgr. Ing. Ladislava Bátoru“. Stane se tento ultrapravicový extremista i náměstkem (jak naznačila některá média), tedy mužem č.2 v českém školství s přímým vlivem na vzdělávání českých dětí a mládeže? To se pan ministr Dobeš (VV) už dočista zbláznil?

Pravo-levý extremista Ladislav Bátora s objektem svého nekritického obdivu - prezidentem republiky Václavem Klausem.

Ladislav Bátora je člověk s (diplomaticky řečeno) velmi problematickou minulostí, v roce 2006 neúspěšně kandidoval jako volební lídr v kraji Vysočina za extremistickou pravicovou Národní stranu, poté se stal členem Strany svobodných občanů. Z té po časem vystoupil a to v době  kdy neúspěšně kandidoval do Senátu (na podzim 2010) za populistickou levicovou stranu Suverenita Jany Bobošíkové. V souvislosti s pravděpodobně nejpikantnější epizodou v politickém životopise pana Bátory je dobré připomenout, že Národní strana se „proslavila“ mimo jiné rasistickou publikací “Konečné řešení otázky cikánské“ a také tím, že odmítala uznat existenci romského koncentračního tábora v Letech (fotografie této naší „neexistující“ národní ostudy si můžete prohlédnout na tomto odkazu Aktuálně.cz). Termín "konečné řešení" používali již nacisté před 70 lety v souvislosti s plánovaným vyhubením židovského obyvatelstva. (Níže přikládám pro pana Bátoru - poradce ministra školství - pár edukačních fotografií.)

Ochota do takto významné funkce dosadit člověka s tak pochybnou pověstí je od stávajícího ministra Dobeše pro slušné občany težko pochopitelná a težko stravitelná

sama o sobě. Rád bych se však pozastavil u aspektu, který zůstává v pozadí, byť může být racionálním vysvětlením zdánlivě absurdního rozhodnutí ministra Dobeše. Ladislav Bátora je člověk, který se nijak netají nekritickým obdivem k osobě prezidenta Václava Klause a velmi dobrými vztahy s jeho poradci Ladislavem Jaklem a Petrem Hájkem. Pokud se Bátora stane náměstkem ministra, jak naznačil v pondělí 21.2.2011 jako první server ParlamentniListy.cz, bude údajně mít na starosti rozpočet, ekonomiku, správu a eurofondy.

Připomeňme si pár faktů z nedávné doby:

- dne 21.12.2010 se na Pražském hradě uskutečnila dohoda koaličních lídrů s prezidentem Klausem, jejíž detaily nebyly zveřejněny a po několika dnech byla prezidentem republiky zpochybněna existence dohody jako takové

- v prosinci 2011 se prezident republiky Klaus v kauze údajné půlmiliardové

„malé domů“ do pokladnice ODS ve svých vyjádřeních de facto zastal zdiskreditovaného ministra Pavla Drobila (ODS, nahrávky dokazovaly, že nabízel úplatek za zničení důkazních materiálů) a naopak, ať sám nebo prostřednictvím svých přímých podřízených, snažil denunciovat (pošpinit na cti) Libora Michálka, člověka, který, na podezření z korupce odvážně poukázal (více v článcích "Je nemravný prezident Václav Klaus hrozbou pro českou demokracii?" a "Pomáhají prezident Klaus a premiér Nečas krýt organizovaný zločin?" - názvy obsahují www odkazy) Jedna z věcí, které prezident Klaus ostře kritizoval na předchozím prezidentu Havlovi, bylo prosazování nepolitické politiky, tím, že na některá veřejně exponovaná místa prosadil své oblíbence, avšak zároveň lidi, kteří neprošli standardním procesem demokratických voleb nebo v něm neuspěli. Rozdílů mezi Havlem a Klausem je mnoho, v tomto kontextu mě napadají 2 zásadní:

1. Mezi oblíbence prezidenta Václava Havla nepatřili neofašisté, natož aby padlo podezření, že by je prosazoval do veřejných funkcí.

2. Prezident Václav Havel (mimo jiné) burcoval proti korupci, prezident Václav Klaus (kromě pár slov v projevu) dělá kroky, které jdou opačným směrem, on a jeho podřízení zpochybňují morální integritu osoby, která na podezření korupce odvážně poukázala.

Pokud chce ministr Dobeš zabránit tomu, aby vznikaly domněnky toho typu, že se on sám či vedení VV panu prezidentovi na konci prosince zavázali jmenovat na klíčová místa na ministerstvech jemu loajální lidi (navíc s velmi pochybnou pověstí), měl by jasně a srozumitelně - ještě před tím než rezignuje - odpovědět na následující otázku:

Pane ministře Dobeši, jakou má pan Bátora, který disponuje krajně pochybnou politickou minulostí, způsobilost pro funkci poradce (či dokonce náměstka) ministra školství?

Pane ministře Dobeši, máte na to žaludek?

Follow @MartinUhlir

Martin Uhlir | Vytvořte si vlastní štítek

Autor: Martin Uhlíř | pátek 25.2.2011 7:43 | karma článku: 22,59 | přečteno: 3592x