Bylo nadrobeno i Breivikovi, pane prezidente?

Prezident Václav Klaus o sobě prohlásil, že se považuje za disidenta Evropské Unie a přirovnává ji k Sovětskému svazu. Masový vrah z Norska Anders Behring Breivik se stylizuje do role rytíře v boji proti evropskému "kulturnímu marxismu" a ve svém ideologickém manifestu Klausovy názory na EU několikrát pozitivně citoval. Tuto skutečnost můžeme Klausovi těžko dávat za vinu (byl tam zmíněn např. i Churchill). Ovšem za co Klaus zodpovědnost plně nese, je mimo jiné jeho mravně flexibilní slovní ekvilibristika při klíčových událostech vývoje společnosti.

Anders Behring Breivik

Začnu krylovským Zpráva z tisku: "V sobotním referendu 95 procent Lotyšů odpovědělo "ano" na otázku, zda se má rozpustit parlament. Pět procent bylo proti. Referendum na jaře vyhlásil někdejší prezident, šestapadesátiletý Valdis Zatlers poté, co parlament odmítl zrušit imunitu jednoho poslance podezřelého z korupce."

Také Vám tato noticka zní tak neuvěřitelně, jakoby z jiné planety? Přitom Lotyšsko od nás není geograficky příliš vzdáleno a i totalitního režimu se zbavilo stejně jako my - poměrně nedávno, teprve před dvěma dekádami. Ten dramatický rozdíl je v tom, že v Lotyšsku zdá se, narozdíl od České republiky, prezident republiky reálně funguje jako vrchní arbitr politické kultury a pro společnost jako morální vzor hodný následování.

U nás tohle bohužel nehrozí, náš nejvyšší ústavní činitel napomáhá konzervovat morální marasmus nejen na politické scéně už jen tím, jak se vyjadřuje, či spíše nevyjadřuje k největším korupčním skandálům. Kauzu, při které ministr Drobil (ODS) loni na podzim nabízel svému podřízenému, panu Michálkovi, povýšení výměnou za zničení nahrávek dokazujících korupci ve prospěch stranické pokladny ODS ve výši půlmiliardy Kč, Václav Klaus okomentoval slovy: "Vynořila se nám kauza zbytečná a neradostná. Je neštěstí, že se tohle stalo. Netěší mě to, je to úder do vlády, tak to nepotřebovala. Potřebovali jsme, aby konala, a teď se stala tahle věc... To bych chtěl vědět, jestli si pan ministr Drobil nadrobil sám, nebo mu bylo nadrobeno, spíš mu ale bylo nadrobeno".

Co by řekl normální prezident v normální zemi? Tak nabízí se třeba: "Podezření jsou to velmi závažná. Nechť konají orgány v trestním řízení. Není možné, aby kauza opět vyzněla do ztracena jako tolik podobných před tím." ... případně doplněno o "Osobně dodávám, že ministr Drobil má moji důvěru a věřím, že dostane šanci se před soudem očistit." Jak to dopadlo, víme všichni, kauza byla smetena ze stolu.

Domnívám se, že zrovna kauza Drobil byla jedním z oněch milníků vývoje společnosti, při kterých občané obecně očekávají jasná a přímá vyjádření nejvyšších mravních autorit. Z úst našeho prezidenta však místo morálního zakotvení vyšlo již typické "klausovské chucpe". Myslím, že podobné situaci jsme svědky nyní po masakru v Norsku.

Prezident Klaus v diskuzním pořadu australské zpravodajské stanice ABC News 24 na otázku, zda pozoruje v Evropě posun směrem k radikálním názorům podobným těm, které měl pachatel pátečních atentátů v Oslu A.B.Breivik, odpověděl "Tolik bych nezevšeobecňoval. Na jedné straně (Breivik) rozhodně není osamocenou osobou, na druhé straně, to co se stalo tam, se vymyká evropským měřítkům... Multikulturalismus a podobné věci samozřejmě mají svou druhou stranu, a toto není náhodná věc." Ve svých zápiscích z Austrálie Klaus dále zmínil: "Konzervativní člověk ve mně... v tom vidí důsledek dnešní postmoderní, nekonzistentní či nekoherentní, příliš zpupné a nepokorné, příliš permisivní společnosti... Není to ani radostné a ani povzbudivé." Když pomineme otázku, která se nabízí, tedy čím Klaus přispívá k tomu, aby společnost byla méně zpupná a více pokorná, zamysleme se nad samotným vyjádřením. Cítíte tam opět tu hru se slovy? To relativizování rolí útočníka a obětí? Na Facebooku jsem četl trefný příměr jedné diskutující: "Můžou za to ti, co nabádají řidiče, aby jezdili opatrně. Řidiči takovou situaci považují za neúnosnou, takže není divu, že jsou agresivní a někdo tu agresivitu nezvládne a přejede chodce."

Na závěr budu citovat odstavec z nedávného článku Lukáše Sedláčka: "Obávám se, že jsme Havla v mnohém ještě nedocenili- Klaus je Čechům svou pragmatičností, věcností a populistickým nacionalismem bližší než idealistický a intelektuální Havel. Přitom je to Havel a ne Klaus, který se stal inspirací pro mnohé lidi bojující proti bezpráví a morálnímu nihilismu... Chování lidí a jejich morální úroveň není pevně daná konstanta. Není to tak, že usilujeme o nemožné. Jak popisovali již alchymisté, lidská psychika má schopnost transformace do vyšších rovin vědomí. Při rozvoji psychiky jsou důležité impulzy od okolí, znalost hranic mezi dobrem a zlem a přítomnost vzorů k následování. Kdybychom neměli osobností jako jsou Havel, brali bychom možná skutečnost o mnohem více deterministicky a pasivněji- ztotožnit se s peklem je více nebezpečné, než usilovat, byť nedokonale a s chybami, o něco lepšího/vyššího."

Jaký máte názor na tento článek? Rád si přečtu Vaše komentáře, uvítám zejména slušně vedené věcné polemické názory bez osobního napadání. Zcela jistě nestihnu zareagovat na všechny komentáře. Pokud chcete mít jistotu mé reakce, prosím pošlete mi svůj komentář pomocí vzkazového okna v pravém sloupci.

 

Follow @MartinUhlir

Martin Uhlir | Vytvořte si vlastní štítek

Autor: Martin Uhlíř | úterý 26.7.2011 21:10 | karma článku: 24,23 | přečteno: 2383x