Zrušme koncesionářské poplatky a udělejme z ČT něco jako je HBO
Jako obvykle, jsme i v případu České televize a Českého rozhlasu v situaci kdy, technologický rozvoj předběhl politiku. Pokud dříve, myšleno hluboko ve dvacátém století, byla tato média nezastupitelná, tak minimálně od vzniku a masového rozšíření internetu už tomu tak dávno není.Zatímco dříve jsme platili koncesionářské poplatky za to, aby nám strana a vláda prostřednictvím televize a rozhlasu řekly, co si máme myslet, tak teď … Bohužel se nemohu ubránit dojmu, že se sice změnily poměry, ale ne to, že si zase všichni platíme poplatky abychom věděli, co si máme myslet. Ale i kdyby tomu tak nebylo, ČT a ČR byly zlatým grálem vyváženosti zpravodajství a lidové zábavy, poplatky pro všechny?Vezměte si další perličku ze zákona: Poplatky budou platit i firmy podle počtu zaměstnanců. Bez ohledu na to, že do práce se nechodí dívat na televizi a beztak tam pracují jen lidé, kteří si díky svému smartphonu už ty poplatky jednou zaplatili. A kde je jednou zákon, kde je nárok, tam už z principu klesá tlak na inovace, rozvoj a vlastně i na samotnou hospodárnost. Jak to mají jednou jisté, prostě to začnou flinkat. Beztak se nemůžu zbavit dojmu, od spacákové revoluce, že si veřejnoprávní televizi zprivatizovalo její osazenstvo, aneb kozel zahradníkem.Nebudu dlouho chodit kolem horké kaše: Moje řešení je udělat z ČT platformu jako je třeba HBO nebo Voyo. Tedy ať si za to platí jenom ten, kdo se chce dívat a nemá tam reklamy. To mi přijde fér. Dneska máme vše potřebné na to, abychom to mohli s poměrně malými náklady a rychle realizovat. Můžou tam být i různě cenově odstupňované balíčky, může tam být dokonce zadarmo i tarif zadarmo a s reklamou. Ale to už by mělo být otázkou společenské diskuze, která jako obvykle neproběhla.V době Youtube, Facebooku a dalších streamovacích médií, v době Spotify, internetových novin a internetu obecně musíme nově definovat, v čem má spočívat úkol veřejnoprávních médií a současně s tím se bavit, jak je budeme financovat. Včetně možnosti, že dojdeme k tomu, že je vlastně na nic nepotřebujeme. A potom je zrušme, zprivatizujme, prostě ať se o sebe starají samy a za své. Anebo najdeme něco, v čem jsou nezastupitelné (pro mně je to sci-fi, ale buďme otevřeni všem možnostem) a potom je o to více na místě debata, jak je financovat.Ale bez debaty prostě nařídit zvýšení poplatků? Plošně zvětšit okruh poplatníků? Tak s tím vážně jděte někam, kam Slunce, kromě pobytu na nudistické pláži, nezasvítí! Děkuji! Dejte vědět, co si o tom myslíte Vy v diskuzi pod článkem. Nějak tu debatu zahájit musíme :)
Martin Tuma
Akvaristika na oběžné dráze

Pokračování povídání z knihy „Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír“ – co se na papír nevešlo. Dneska zabrousíme mezi akvaristy, protože ryby by mohly sytit kosmonauty. A taky je to vodní obdoba laboratorních myší.
Martin Tuma
Čas na povídání o čase

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak funguje čas? Že se v časoprostoru všechno pohybuje přesně rychlostí světla? Pokračování knihy Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír aneb co už se na papír nevešlo.
Martin Tuma
Čas udělat EU pá-pá

Můžeme vést debaty o výhodách a nevýhodách našeho členství v EU, ale jako o všem nakonec rozhodnou naše peněženky. A také naštvanost lidí na byrokraty a nesmysly z EU.
Martin Tuma
Kdo vyhraje: evropský rytíř, nebo japonský samuraj?

Pokus o zodpovězení odvěké otázky: Evropský rytíř s mečem a štítem, nebo japonský samuraj s katanou? Kdo vyhraje? Báječný námět na flamewar, že ano? Tak zkusme přinést něco málo historických důkazů.
Martin Tuma
Na uzemnění F-35 není potřeba kill switch. Jde to i jinak

Když se bavíme o použitelnosti F-35, obvykle se zmiňují závislost na náhradních dílech, servisu, updatech softwaru... Ale ta závislost je mnohem, mnohem hlubší.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Vašemu školství chybí důraz na sociální dovednosti, líčí dánský expert a učitel
Premium Jak nejšťastnější lidé na světě vychovávají sebevědomé a samostatné děti, vysvětlují autoři knihy...
Harvard je nejlepší stranickou školou Číny. Učí kádry komunistické partaje, štve USA
Premium Čína a Harvard mají jedno společné: obě se považují za střed světa. A tak když se Čína ocitla v...
Její pohled uhranul svět. Slavný portrét afghánskou Monu Lisu přivedl do průšvihu
Seriál Je to jeden z nejuhrančivějších pohledů, jaký svět spatřil. Plný tiché krásy, dětské naivity i...
Střelec v Minnesotě napadl demokratické politiky. Vydával se za policistu
Neznámý pachatel střílel v americkém státě Minnesota po členovi místního Senátu Johnu Hoffmanovi....
- Počet článků 134
- Celková karma 18,30
- Průměrná čtenost 1405x
Už vyšla kniha: "Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír". Je to kniha odpovědí na otázky z moderní fyziky, kosmologie, ale také třeba o tom, jak fungují atomové elektrárny, výlet do historie, jak vznikala moderní fyzika a kdo byli její zakladatalé. Věnujeme se i současné kosmonautice, potřebám kolonizace vesmíru a jsou tam i pikaktní detaily, jak kosmonauti chodí na záchod, zdaleka nejčtenější část knihy. Tedy hned po kapitole, jak Jára Cimrman přispěl ke vzniku kvantové mechaniky.
Kniha je určená jak pro děti, ale i z části pro jejich rodiče, pro každého, kdo se laicky zajímá o fyziku a potřebuje zjednodušení složitých odpovědí. Předmluvu ke knize mi napsal Ondřej Neff, na faktickou správnost dohlížel profesor Jiří Chýla z Ústavu fyziky Akademie Věd.
Stručně řečeno, Tim se ptal, abyste se už nemuseli ptát Vy :)
Objednat můžete na: martin.tuma.mtm@gmail.com
Seznam rubrik
- Kvantové kočkování
- Si vis pacem, para bellum
- Technologie
- Osobní
- Nezařazené
- 100x proč a jak funguje vesmír