Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

MB

Vidím, že tu máme nového odborníka na německou energetiku - skvělou, výkonnou a stále exportující své přebytky. Jmenuje se Kanda Michal.

Pokud pan Kanda vládne alespoň základy německého jazyka, tak v odkazu může sledovat graf výroby, cenu i export-import z úžasné Germánie.

https://www.agora-energiewende.de/service/agoramet...

Foto

Výška těch turbín by byla rekordní. Údajně vysokou asi 270 m měli jako pokus někde u moře, průměrná výška u nás je údajně 100 m.

Pro srovnání: Eiffelovka měří (bez antény) 300 m.

Nějak se mi to nezdá, jakož i některé jeho předchozí blogy.

MK

Chtít něco takového provozovat v ostrovním režimu je neskutečně drahý přepych a nepředpokládám, že něco takového autorův rodný městys opravdu chce. Takže celý článek je pouze katastrofická povídka a uvedená čísla jsou jen hausnumera.

Ve skutečnosti máme celou Evropu propojenou a přebytky z oblastí, kde moc fouká, jsou distribuovány tam kde zrovna nefouká. Evropa je dost velká a vždycky někde fouká (viz např. https://www.windy.com/). To výrazně snižuje potřebu akumulace. Čím větší soustava, tím lépe se optimalizuje. A hlavně máme i jiné zdroje než vítr.

A v neposlední řadě soustava s velkým množstvím malých zdrujů je mnohem stabilnější, než soustava s několika málo velkými zdroji. Na Ukrajině stačí Russákům jedna raketa na vyřazení velkých oblastí z provozu. V soustavě s velkým počtem malých zdrojů by to tak snadné neměli.

MK

A s mínusy od jedinců s absencí technických schopností samozřejmě počítám.

JK

J32a11n 11K32u36b97i51k

28. 2. 2025 15:11

kdyz chces aby nejake reseni vyslo jako nesmysl, tak prosad do zadani nemyslne vstupni parametry! (napr 100% nezavislost, 250 m vysoky vetrnik apod.)

MT

on je to nesmysl, at se to zada jak chce. Navic to zadani vyplyva z planu, ktery developer s danou lokalitou ma, neni to vycucane z prstu.

  • Počet článků 128
  • Celková karma 19,76
  • Průměrná čtenost 1447x
Jsem vědecko technický revolucionář a kvantový mechanizátor.

Už vyšla kniha: "Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír". Je to kniha odpovědí na otázky z moderní fyziky, kosmologie, ale také třeba o tom, jak fungují atomové elektrárny, výlet do historie, jak vznikala moderní fyzika a kdo byli její zakladatalé. Věnujeme se i současné kosmonautice, potřebám kolonizace vesmíru a jsou tam i pikaktní detaily, jak kosmonauti chodí na záchod, zdaleka nejčtenější část knihy. Tedy hned po kapitole, jak Jára Cimrman přispěl ke vzniku kvantové mechaniky.
Kniha je určená jak pro děti, ale i z části pro jejich rodiče, pro každého, kdo se laicky zajímá o fyziku a potřebuje zjednodušení složitých odpovědí. Předmluvu ke knize mi napsal Ondřej Neff, na faktickou správnost dohlížel profesor Jiří Chýla z Ústavu fyziky Akademie Věd.
Stručně řečeno, Tim se ptal, abyste se už nemuseli ptát Vy :)
Objednat můžete na: martin.tuma.mtm@gmail.com