Proč potřebujeme kolonizovat vesmír a jak to máme udělat - hledání života
Drahý Time,
v minulých třech článcích jsme se podívali na to, jak můžeme osídlit oběžnou dráhu Země, Měsíc, Mars a planetky v pásmu asteroidů. Ale předtím, než se někam vydáme bychom měli udělat důkladný průzkum - není tam náhodou život? Nejenom že bychom potencionální život měli chránit, důvod je i ryze sobecký, protože kontakt s cizím životem může být pro nás vysoce smrtící.
Mars - obvyklý podezřelý
Je to tak. Mars totiž zhruba miliardu let měl vhodné podmínky pro vznik a rozvoj života. Už v roce 1877 vzbudil velký rozruch astronom Giovanni Schiparelli, který na Marsu objevil kanály, i když to původně měl za přírodní útvary, tehdejší média z toho udělali umělé výtvory vyspělé civilizace. I když se ta pozorování nepotvrdila, Mars u nás budí emoce a představy. Válka světů od H.G.Wellse útočníci z Marsu na nás zaútočí, doporučuji si tu sci-fi klasiku přečíst, nebo shlédnout pár filmů, které se touto knihou inspirovaly.
Faktem je, že na planetě byla atmosféra a hluboký oceán, řeky, prostě to, co známe z naší Země. Nejenom pozorování z orbitu ukázalo na vyschlá říční koryta, naši roboti našli i říční sedimenty, oblázky a třeba sopka Olymus Mons byl ve skutečnosti sopečný ostrov ve velkém oceánu. Dodnes můžeme pozorovat výrony podpovrchové vody.
Jenomže Mars je mnohem menší a nic z toho si do dneška už neudržel, teď je to vyschlá prašná pustina s řídkou mrazivou atmosférou. Ale známe život z naší matičky Země - jak se jednou někde uchytí, nic ho nevyhubí. Přežije sopečné běsnění, zásahy planetek, zamrznutí do ledové koule. Opravdu zásadní otázkou je, jestli měl Mars dost času, aby v příhodném období život vznikl. U nás na Zemi to zabralo více času. Ale pokud ano, může být teď zalezlý hluboko v podzemí a čekat, až ho objevíme. Hibernovat, možná jenom přežívat, ale bude tam. Je na nás, jestli ho najdeme.
Hezké sci-fi, že? Na Mars jsme poslali celou řadu sond, jejichž úkolem bylo právě hledat život. První z nich byl pokus sond Viking 1 a 2 v roce 1975. Princip hledání byl jednoduchý. Nabereme náhodně marsovskou půdu, pokud tam budou mikroby, tak když je ohřejeme na příjemnou teplotu a dáme jim tam jídlo, tak z něj vyrobí, jak to říci slušně, metabolický odpad. Potom danou půdu sterilizujeme převařením a zkusíme to znovu, jestli za tím byl opravdu život, nebo jenom nějaká anorganická reakce. O výsledcích těchto pokusů se vědci hádají dodnes, jestli to život prokázalo nebo vyvrátilo, to není jasné. o jasné je, že ten pokus dodnes nikdo nezopakoval.
Od té doby se nám množí nepřímé důkazy. Objev sedimentů bývalého solného jezera, objev organických látek, podezření na mikrozkameněliny a další a další. Poslední etapou zkoumání je rover Perseverance, jehož model jsme spolu stavěli. Ten má vrták, který by měl být schopen vrtat až dva metry hluboko a hledat důkazy o minulém, nebo soudobém životě na Mrasu. Děje se toho hodně, více o daném tématu najdeš v odkaze na konci článku.
Kde je voda, tam je život
Přesněji - kde je kapalná voda, tam je život. To platí u nás na Zemi a vědci si dovolují platnost tohoto tvrzení rozšířit i na taková tělesa, jako jsou měsíce Europa nebo Enceladus. Na obou vědci našli velký oceán, bezpečně schovaný pod tlustou kůrou ledu. Oba měsíce jsou vnitřně zahřívány působením mateřských planet (u Europy je to Jupiter, Enceladus krouží kolem Saturnu), takže lze předpokládat vulkanickou činnost podobnou "Černým kuřákům" u nás na Zemi. Jsou to ostrůvky života kolem vývěrů horkých vod hluboko pod hladinou moře. Pozoruhodné jsou také tím, že místní společenstva se zcela obejdou bez slunečního svitu a energii pro život získávají z tepla a chemický prvků těchto pramenů. A nejsou to jenom primitivní organismy, žijí tam i různí červi a krevety. Proto předpokládáme, že něco podobného bychom mohli najít i na těchto měsících. Nedávno se na Enceladu našel kysličník uhličitý, což by zvyšovalo naši naději na život pod ledem. Plánujeme na obě tělesa vyslat sondy, ale nejdříve budeme muset vymyslet, jak se provrtat stovky metrů tlustým ledem a vrátit se zase zpátky, aby mohly sondy poslat na Zemi výsledek svého bádání.
Dimethylsulfid
Tato chemická sloučenina se ukazuje jako velice dobrý biomarker. Prozatím totiž neznáme žádný způsob, jak syntetizovat tuto látku ryze anorganickými procesy. Na naší Zemi je výsledkem činnosti mořských řas a je součástí typické vůně moře. Nebo vzniká, když v kuchyni vaříš zeleninu. Ale přes veškerou snahu se to nepovedlo udělat, aniž bys k tomu potřeboval něco živého. A teď se podívejme do vesmíru - na Marsu jsme dimethylsulfid nenašli, zato jsme jej našli na Venuši. Je třeba možné, že vysoko v toxických mracích této planety se nachází život. Ale mnohem zajímavější zjištění je pomocí Webbova teleskopu u červeného trpaslíka EPIC 201912552 existuje planeta, podobně velká jako Neptun s označením K2-18b. V její atmosféře jsme bohužel nenalezli stopy po vodě, ale nalezli jsme tam právě stopy dimethylsulfidu. Planeta je jeden velký bezedný oceán, který obíhá mateřskou hvězdu v zóně života, že tedy dostává právě akorát tolik záření, aby na ní mohl být život. Tak uvidíme, planeta je od nás celkem daleko, 124 světelných let, ale radioteleskopy, které loví potencionální signály mimozemšťanů se nyní budou na tuto planetu zaměřovat častěji. A dá se očekávat, že s tím, jak bude Webb prohledávat nám známý vesmír, tak s tím se budou podobné objevy množit. A pokud někdo nevymyslí, jak dimethylsulfid vyrobit jenom z kamení a voda, platí, že za tím může být mimozemský život.
Zdroje: Schiparelli, život na Mersu, život na Marsu na osel.cz, Enceladus, Europa, dimethylsulfid, K2-18B
Martin Tuma
Zapomenuté jaderné průšvihy - roztavení na úsvitu jaderného věku
Co má společného nedávno zesnulý bývalý americký prezident Jimmy Carter a roztavení jádra reaktoru v Chalk River? Dozvíte se v článku
Martin Tuma
Kupovat F-35 byla chyba
Kupovat F-35 byla chyba a to neříkám jako absolvent Vysoké školy života, ale jako absolvent Univerzity obrany s červeným diplomem. Tak zanechme dojmologie a mrkněme se na tvrdá data.
Martin Tuma
Když zelené třeštění potká realitu - nad dopisy čtenářů
Cyklus o tom, jak zelenému třeštění při kontaktu s realitou zbudou jenom oči pro pláč už skončil, ale stojí za to se pobavit na dopisy čtenářů.
Martin Tuma
Je zelený vodík budoucností energetiky nebo jenom šidítko na dotace?
Pokračování úvah nad tím, že zelené nadšení nemá rádo reálná čísla. Dnes o vodíku poslední záchrany.
Martin Tuma
Zachrání energetiku přečerpávací elektrárny?
Pokračování úvah nad tím, že zelené nadšení nemá rádo reálná čísla. Často mu potom nezbudou ani ty oči pro pláč.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil
Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka
V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země....
Při požáru zemědělského objektu na Žďársku uhynuly dva tisíce selat
Aktualizujeme Při podvečerním požáru zemědělského objektu v Nížkově na Žďársku uhynulo podle předběžného odhadu...
ANALÝZA: Od války k dohodě. Trump dává Číně šanci, než rozpoutá „peklo“
Premium Donald Trump po celé roky nenechal na Číně nit suchou. V jeho očích byla právě říše středu hlavním...
Fico ohlásil další masivní kybernetický útok. Obvinil z něj Ukrajinu
Slovenský premiér Robert Fico oznámil masivní kybernetický útok na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu...
Prodej rodinného domu 100 m2
Žitenice, okres Litoměřice
2 890 000 Kč
- Počet článků 124
- Celková karma 24,31
- Průměrná čtenost 1485x
Už vyšla kniha: "Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír". Je to kniha odpovědí na otázky z moderní fyziky, kosmologie, ale také třeba o tom, jak fungují atomové elektrárny, výlet do historie, jak vznikala moderní fyzika a kdo byli její zakladatalé. Věnujeme se i současné kosmonautice, potřebám kolonizace vesmíru a jsou tam i pikaktní detaily, jak kosmonauti chodí na záchod, zdaleka nejčtenější část knihy. Tedy hned po kapitole, jak Jára Cimrman přispěl ke vzniku kvantové mechaniky.
Kniha je určená jak pro děti, ale i z části pro jejich rodiče, pro každého, kdo se laicky zajímá o fyziku a potřebuje zjednodušení složitých odpovědí. Předmluvu ke knize mi napsal Ondřej Neff, na faktickou správnost dohlížel profesor Jiří Chýla z Ústavu fyziky Akademie Věd.
Stručně řečeno, Tim se ptal, abyste se už nemuseli ptát Vy :)
Objednat můžete na: martin.tuma.mtm@gmail.com
Seznam rubrik
- Kvantové kočkování
- Si vis pacem, para bellum
- Technologie
- Osobní
- Nezařazené
- 100x proč a jak funguje vesmír