Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ochutnávka chilli II – Na vlastní jazyk

Před časem jsem se opět pobavil líčením zážitků obyvatele New Yorku, který se nechal v Texasu zverbovat jako porotce v soutěži ve vaření chilli. Od kamaráda jsem dostal sazeničky přímo ze Sumatry a včera nastal čas vyzkoušet kvalitu produkce. Na vlastní jazyk.

Poté, co jsem byl ujištěn, že zelené papričky nepálí a mají výbornou chuť, rozhodl jsem se začít od této barvy. V oboru jsem naprostý nováček, takže jsem si netroufal jit rovnou do různých odstínů červené, zelená mi měla pro začátek stačit.

Vědom si toho, že pod dojmem silných zážitků mohu ztratit kontrolu nad některými tělesnými funkcemi, provedl jsem řádně všechna nutná předběžná opatření. Především jsem z ledničky vyndal vychlazené pivo a nalil si ho do sklenice. Pote jsem se pohodlně usadil a zakousl se.

V prvním okamžiku se nedělo nic. Potom mi přišlo, že mi někdo vyrval jazyk. Oči mi zalily slzy a z nosu se mi spustila rýma. Bolest zmírnilo pivo, ale jenom na chvíli. Proto přišlo na řadu ještě jedno. Můj syn to se zájmem pozoroval, jak rudnu a mizí ve mně se syčením pivo. To byla ovšem chyba, protože po pivu se říhá. No, ono mu to obočí a vlasy zase brzo doroste, popálenou kůži a víčka ošetří hojivá mast.

Jenomže pálení nezůstalo jenom v ústech, ale postupovalo níže do žaludku a potom i do střev. Zatímco chuťové buňky mého jazyku v křečích zmíraly, došla mi tato hrozivá pravda: Exploduji. To proto, že jsem měl k obědu fazolačku, opravdu hustou a výživnou, což je u mě nezbytně následováno vysokou produkci bioplynu. Vysoce třaskavého bioplynu. Až se to v mých střevech zamíchá s papričkou, je se mnou konec. Třesoucí rukou jsem proto ihned vytočil linku 158 a milou paní na druhém konci seznámil se svojí situací a požádal o vyslání pyrotechnického týmu. Její reakce mne ale zklamala, neprojevila ani náznak pochopení, místo pyrotechniků mi doporučila dvě věci:

  1. Abych už nevolal
  2. Abych se stavil u psychiatra na vyšetření

A zavěsila.

V hořkosti z nepochopení při vědomí si svého neodvratného konce nezbylo než se spacákem vyrazit spát doprostřed blízkého fotbalového hřiště. Volné prostranství by mělo rapidně snížit ničivou sílu výbuchu a neohrozit okolí.

K mému překvapení jsem se ráno probudil živý a zdravý, chilli po sobě nechalo jenom pálivý pocit při vyměšování. Přežil jsem a tak mohu vyprávět. Papričky poputují jako dar producentům pořadu Fear factor, protože ve srovnání s nimi bledne vše, co tam jinak soutěžící baští.

Autor: Martin Tuma | úterý 16.8.2011 12:30 | karma článku: 16,63 | přečteno: 1687x
  • Další články autora

Martin Tuma

A co mimozemšťané, sníme je?

Lidstvo sní skoro všechno, tedy kromě příliš horkých, příliš studených věcí a příliš velkých kamenů. Je tedy logické dovršit výzkum mimozemského života i po chuťové stránce.

3.2.2025 v 11:32 | Karma: 0 | Přečteno: 32x | Diskuse | Věda

Martin Tuma

Jak ve vesmíru perou prádlo

Pokračování série Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír. Probírali jsme hygienu na palubě ISS, teď se podíváme, jak si astronauti perou prádlo.

27.1.2025 v 13:20 | Karma: 9,56 | Přečteno: 205x | Diskuse | Věda

Martin Tuma

Zapomenuté jaderné průšvihy - roztavení na úsvitu jaderného věku

Co má společného nedávno zesnulý bývalý americký prezident Jimmy Carter a roztavení jádra reaktoru v Chalk River? Dozvíte se v článku

6.1.2025 v 10:49 | Karma: 12,70 | Přečteno: 293x | Diskuse | Věda

Martin Tuma

Kupovat F-35 byla chyba

Kupovat F-35 byla chyba a to neříkám jako absolvent Vysoké školy života, ale jako absolvent Univerzity obrany s červeným diplomem. Tak zanechme dojmologie a mrkněme se na tvrdá data.

20.12.2024 v 11:21 | Karma: 30,07 | Přečteno: 1019x | Diskuse | Ekonomika

Martin Tuma

Když zelené třeštění potká realitu - nad dopisy čtenářů

Cyklus o tom, jak zelenému třeštění při kontaktu s realitou zbudou jenom oči pro pláč už skončil, ale stojí za to se pobavit na dopisy čtenářů.

16.12.2024 v 9:43 | Karma: 25,82 | Přečteno: 594x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Nejčtenější

„Dálnicí nás úplně odřízli.“ V obcích kolem nově otevřené D4 krachují podniky

12. února 2025

Premium V prosinci nově otevřený úsek dálnice D4 odklonil tranzit přes obce, místní teď trápí úpadek jejich...

Lékař si nevypnul kameru. Uspokojování od sestry „viděla“ i hlava republiky

12. února 2025  11:23

Nechtěnými svědky intimních chvilek uznávaného lékaře a zdravotní sestry se v ruském Dagestánu...

Tři mladí zemřeli při srážce aut u Opavy, jeden z nich předjížděl dvoustovkou

13. února 2025  7:02,  aktualizováno  13:12

Srážka tří vozidel na severním obchvatu Opavy si ve středu večer vyžádala tři lidské životy....

Trump nevyhostí prince Harryho z USA. Je to chudák, má hroznou ženu, vysvětlil

8. února 2025  21:05

Britský princ Harry se podle serveru listu The New York Post nemusí obávat toho, že bude vyhoštěn...

Policie pátrá po identitě ženy oběšené na dětském hřišti, zveřejnila její fotku

11. února 2025  12:59

Policie pátrá po totožnosti ženy, která se na začátku letošního ledna oběsila na dětském hřišti v...

VIDEA TÝDNE: Útok v Mnichově, spolknutý kajakář a uspokojování před kamerou

16. února 2025  16:46

V německém Mnichově vjel tento týden neúspěšný žadatel o azyl z Afghánistánu do davu...

Slavná čtvrť Kapského města hýří barvami. A úpí pod náporem digitálních nomádů

16. února 2025  16:43

Čtvrť jihoafrického Kapského města Bo-Kaap vypadá jako z obrázku, ale poslední roky její obyvatelé...

Rusům se nelíbí omezení k zisku českého občanství. Musí se vzdát ruského

16. února 2025  16:30

V Česku žije na 40 tisíc Rusů, v roce 2023 získalo přes 1 160 z nich české občanství, nejvíce za...

Zemřel dlouholetý šéfdirigent a pedagog Vladimír Válek

16. února 2025  16:21

Zemřel dlouholetý šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu Vladimír Válek. Bylo mu 89...

Uvařeno, ochutnáno: Jak si v testu vedlo Nowaco Filé s bylinkovým máslem?
Uvařeno, ochutnáno: Jak si v testu vedlo Nowaco Filé s bylinkovým máslem?

Filé s bylinkovým máslem od Nowaca přináší lahodný zážitek bez námahy. Stačí pár minut ve vroucí vodě a na talíři máte šťavnaté a dokonale ochucené...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 20,60
  • Průměrná čtenost 1463x
Jsem vědecko technický revolucionář a kvantový mechanizátor.

Už vyšla kniha: "Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír". Je to kniha odpovědí na otázky z moderní fyziky, kosmologie, ale také třeba o tom, jak fungují atomové elektrárny, výlet do historie, jak vznikala moderní fyzika a kdo byli její zakladatalé. Věnujeme se i současné kosmonautice, potřebám kolonizace vesmíru a jsou tam i pikaktní detaily, jak kosmonauti chodí na záchod, zdaleka nejčtenější část knihy. Tedy hned po kapitole, jak Jára Cimrman přispěl ke vzniku kvantové mechaniky.
Kniha je určená jak pro děti, ale i z části pro jejich rodiče, pro každého, kdo se laicky zajímá o fyziku a potřebuje zjednodušení složitých odpovědí. Předmluvu ke knize mi napsal Ondřej Neff, na faktickou správnost dohlížel profesor Jiří Chýla z Ústavu fyziky Akademie Věd.
Stručně řečeno, Tim se ptal, abyste se už nemuseli ptát Vy :)
Objednat můžete na: martin.tuma.mtm@gmail.com