Kdo vyhraje: evropský rytíř, nebo japonský samuraj?

Pokus o zodpovězení odvěké otázky: Evropský rytíř s mečem a štítem, nebo japonský samuraj s katanou? Kdo vyhraje? Báječný námět na flamewar, že ano? Tak zkusme přinést něco málo historických důkazů.

Ve starém světě zcela opanoval bojiště: Evropský rytíř, hrozivá síla zakutá v oceli, rozsévající mocným údery meče zkázu na bojišti na jedné straně světa. Na druhé straně zeměkoule vyhrával bitvy mrštný, lehce pancéřovaný samuraj s bájemi opředenou katanou. Kdo z nich by vyhrál vzájemný souboj? Historie nám tu zanechala námět na nikdy nekončící hádku, protože vzhledem ke geografické vzdálenosti se ti dva nikdy nemohli utkat. Nebo že by přece?S tím, jak Evropa expandovala v 15. století, nejdříve do Ameriky a potom i do Pacifiku, se tu jedna taková příležitost vyskytla. A dokonce byla zaznamenaná dobovými kronikáři. Jedná se o bitvu na filipínské řece Cagayán roku 1582, španělští pikenýři a pancéřovaní rodeleros proti japonským pirátům wokou, v jejich řadách bojovali samurajové.

Pozadí bitvy

Španělská kolonizace Filipín, zejména ostrova Luzon, probíhala v několika fázích během 16. století. Prvním Evropanem, který dorazil na Filipíny, byl v roce 1521 portugalský mořeplavec ve španělských službách Fernão de Magalhães. Jeho expedice však neskončila úspěšně, neboť byl zabit místními obyvateli. S ním zapadl i původní název souostroví - Ostrovy svatého Lazara. Další výpravy Španělů se už diplomacií moc nezdržovaly, preferovaly sílu zbraní. Trvalejší španělská přítomnost byla zahájena až v roce 1565, kdy Miguel López de Legazpi založil první stálou osadu na ostrově Cebu. V roce 1571 pak Legazpi obsadil Manilu na ostrově Luzon, čímž položil základy pro španělskou nadvládu nad tímto strategicky významným ostrovem.V roce 1580 došlo k incidentu s japonskými piráty známými jako wakó, kteří operovali v oblasti Luzonu, zejména v provinciích Cagayán, Manila a Pangasinan. Španělský guvernér Gonzalo Ronquillo de Peñalosa pověřil kapitánaJuana Pabla de Carrióna, aby tento problém vyřešil, což vedlo k bitvě v ústí řeky Cagayán v roce 1582.

Bitva

Juan Pablo de Carrión velel sedmi lodím. Pět z nich byly podpůrné šalupy, dále lehká galeona San Jusepe a galeona La Capitana. Posádku tvořilo 40 vojáků, pikenýři, arkebuzíři a rodeleros, dále blíže neupřesněný počet námořníku. Zdroje ani neuvádí počet děl.Piráty zvané vokó oproti tomu tvořila pestrá směska národů, Japonci, Číňané a místní Filipínci. Ve velení byl zřejmě Japonský samuraj, tedy spíše rónin, samuraj bez pána. Španělé jeho jméno zachytili jako Taj Fusa, což neodpovídá japonskému jménu, ale mohlo by jít o transliteraci názvu Taifu-san nebo Taifu-sama, přičemž taifu (大夫) je označení pro japonský středověký šlechtický titul. Mezitím přípony -san (さん) nebo -sama (様) jsou japonské zdvořilé tituly. Kromě sečných zbraní byli vybaveni i muškety, které jim poskytli Portugalci. Ale hlavní palebnou sílu poskytovali lučištníci. Na moři wokó disponovali 18 sampany a jednou džunkou.K prvnímu střetu došlo, když Španělská flotila obeplouvala mys Bojeador. Tehdy překvapila těžký pirátský sampan, na který za chodu zaútočili. Cílem bylo obsadit loď. Do útoky šli obrnění rodeleros , kteří se ve tvrdém boji utkali s japonskými samuraji. To bylo poprvé, kdy se evropští rytíři, nebo jejich následovníci, utkali se samuraji. Wokó dokázali útok Španělů odrazit, a naopak přenesli boj na palubu galeony. Ale tam už zasáhly do boje muškety, kryté za hradbou pikenýrů a boj rozhodly. Wokó po potopení sampanu z větší části potupně utonuli. Co se týče ztrát, projevilo se pancéřování rodeleros, se kterým si katany nedokázaly poradit a byly tedy jenom malé, v řádu jednotek.Flotila potom pokračovala k ústí řeky Cagayán, podle které celá ta bitva v roce 1852 dostala jméno. Wokó si tam postavili na pevnině opěrný bod. Flotila doslova rozehnala lodě pirátů, i když to bylo výše zmíněných 18 sampanů a džunka, pro galeonu to nebyl soupeř. Španělé potom zakotvili svoje lodě u břehu a na něm vybudovali předmostí. Vykopali příkopy a palposty pro děla a začali soustavně ostřelovat pevnost pirátů.Ti se rozhodli vzdát a vydali se jednat o podmínkách kapitulace. Carrión jim nařídil opustit Luzon, ale piráti požadovali zlato jako kompenzaci za ztráty, které by utrpěli odchodem, což Carrión rozhodně odmítl.Došlo tedy k boji. Přes šest set wokó se vrhlo na pozice Španělů. Přes mnohonásobnou přesilu ale rozhodla palebná výhoda na straně kapitána Carrióna. Děla a muškety decimovala útočící piráty. V reakci na to, že wokó vojáci zabírali španělské píky, Španělé během přestávky namazali násady svých pík olejem, aby je bylo obtížné uchopit. Při třetím útoku už docházel Španělům střelný prach, což vedlo k boji zblízka, který téměř prolomil zákopy. Přes to všechno se Španělům povedlo odrazit i třetí útok a sami přešli do protiútoku. V něm rozehnali zbývající piráty a následně i zničili jejich pevnost. Jako kořist si ponechali katany a zbroje wokó. Tím skončilo působení pirátů na ostrově Luzon.

Shrnutí

Jak je vidět, i zde se obtížně hledá zhodnocení střetu rytíř versus samuraj. Španělští rodeleros měli jenom kyrysy, přílbici, meč a štít a nebyli tedy od hlavy až k patě v oceli. A navíc samotný boj hodně ovlivnilo použití mušket a střelného prachu. Všimněme si boje na lodích u mysu Bojeador. Tam útočili rodeleros na palubu sampanu, odkud byli vytlačení a poté se vedl boj na palubě galeony La Capitana. Ze sampanu byli vytlačeni, ne vybiti. I když historii píší vítězové, zdá se, že evropský meč a štít, evropská zbroj se osvědčily a vojáci neutrpěli významné ztráty. Při boji na galeoně už piráti narazili na hustou palbu, která je smetla.Druhý střet nablízko byl na pevnině. Tam drželi pikenýři s mušketami a děly piráty na distanc a až napotřetí se jim povedlo proniknout do zákopů. Ale i tam při boji z blízka byli poraženi, a nakonec zcela zahnáni. Jakkoliv může hrát roli, že na straně Španělů se jednalo o elitu jejich armády, zatímco wokó byla v podstatě sebranka, myslím si, že evropský meč, štít a zbroj triumfovaly nad samuraji s katanami. Samozřejmě se nedá z jednoho střetu odvozovat pravidlo, ale i tak bych se klaněl na stranu Evropanů, pokud by mělo dojít na férovku rytíř - samuraj. Co si o tom myslíte vy? Podělte se v diskuzi pod článkem.

Zdroje:

RodelerosBitva na řece Cagayán Military wikiBitva na řece Cagayán - unbelievable-factsBitva na řece Cagayán - steemit

Autor: Martin Tuma | čtvrtek 27.3.2025 12:12 | karma článku: 10,37 | přečteno: 239x

Další články autora

Martin Tuma

Čas na povídání o čase

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak funguje čas? Že se v časoprostoru všechno pohybuje přesně rychlostí světla? Pokračování knihy Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír aneb co už se na papír nevešlo.

16.4.2025 v 12:19 | Karma: 6,90 | Přečteno: 128x | Diskuse | Věda

Martin Tuma

Čas udělat EU pá-pá

Můžeme vést debaty o výhodách a nevýhodách našeho členství v EU, ale jako o všem nakonec rozhodnou naše peněženky. A také naštvanost lidí na byrokraty a nesmysly z EU.

28.3.2025 v 15:29 | Karma: 28,73 | Přečteno: 596x | Diskuse | Ekonomika

Martin Tuma

Na uzemnění F-35 není potřeba kill switch. Jde to i jinak

Když se bavíme o použitelnosti F-35, obvykle se zmiňují závislost na náhradních dílech, servisu, updatech softwaru... Ale ta závislost je mnohem, mnohem hlubší.

25.3.2025 v 10:43 | Karma: 21,08 | Přečteno: 529x | Diskuse | Ekonomika

Martin Tuma

Dejte na stůl nejdříve pravdu

Premiér Fiala tvrdí, že teď je důležité dát na stůl peníze a zbraně. Já bych tam rád nejdříve viděl pravdu.

17.3.2025 v 18:41 | Karma: 32,64 | Přečteno: 882x | Diskuse | Politika

Martin Tuma

Evropské automobilky - fčil jsme v řiti

Trocha dojmologie, trocha poznatku z dlouholeté praxe s vývojem složitých softwarových produktů promítnutá do srovnání „klasických“ automobilek a Čínské produkce, vlastně i Tesly

5.3.2025 v 13:49 | Karma: 23,10 | Přečteno: 578x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka

28. dubna 2025  18:17,  aktualizováno  21:36

Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny....

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Růst platů bezpečnostních složek? Ať respektuje i další obory, míní Jurečka

28. dubna 2025  21:09

Případný růst platů bezpečnostních sborů by měl brát ohled i na ostatní obory veřejné sféry, řekl v...

Odstoupím v půlce června, oznámil šéf izraelské tajné služby Ronen Bar

28. dubna 2025  20:56,  aktualizováno  21:08

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15....

  • Počet článků 133
  • Celková karma 20,01
  • Průměrná čtenost 1411x
Jsem vědecko technický revolucionář a kvantový mechanizátor.

Už vyšla kniha: "Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír". Je to kniha odpovědí na otázky z moderní fyziky, kosmologie, ale také třeba o tom, jak fungují atomové elektrárny, výlet do historie, jak vznikala moderní fyzika a kdo byli její zakladatalé. Věnujeme se i současné kosmonautice, potřebám kolonizace vesmíru a jsou tam i pikaktní detaily, jak kosmonauti chodí na záchod, zdaleka nejčtenější část knihy. Tedy hned po kapitole, jak Jára Cimrman přispěl ke vzniku kvantové mechaniky.
Kniha je určená jak pro děti, ale i z části pro jejich rodiče, pro každého, kdo se laicky zajímá o fyziku a potřebuje zjednodušení složitých odpovědí. Předmluvu ke knize mi napsal Ondřej Neff, na faktickou správnost dohlížel profesor Jiří Chýla z Ústavu fyziky Akademie Věd.
Stručně řečeno, Tim se ptal, abyste se už nemuseli ptát Vy :)
Objednat můžete na: martin.tuma.mtm@gmail.com
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.