Čas udělat EU pá-pá

Můžeme vést debaty o výhodách a nevýhodách našeho členství v EU, ale jako o všem nakonec rozhodnou naše peněženky. A také naštvanost lidí na byrokraty a nesmysly z EU.

Hned na úvod bych rád usatnovil rámec, o čem se budeme bavit, protože Evropská unie není jedna věc, ale celá řada smluv. Jako je třeba o Schengenský prostor, Vnitřní trh Evropské unie a řada dalších věcí. Zřejmě se nám nepodaří vyzobat si rozinky, jako že vnitřní trh ne, Green Deal ne, ale Schengen ano, takže to bude muset vzít, jak se říká, all-in-one. A teď se pojďme podívat proč.

Jako obvykle, navrhuji zvážit výnosy a náklady na celou tu estrádu. Až donedávna to pro nás vycházelo z větší části pozitivně, ale to se teď kvapem mění. Berme to tak, že na straně výnosů je nějakých 100 GKč, které nám EU v průměru ročně posílá. Takže na domácnost, ať nežeru, je to 25 000 Kč ročně. Potom na nás EU posílá dlouho řadu buzeračních věcí, restrikci a vyhlášek, které naši politici musí implementovat do našeho právního řádu, ale to teď sem nebudu tahat.

Pojďme na stranu nákladů:

Česká republika ročně do EU nasype 50 GKč. Takže když o tu částku ponížíme výnosy, tak jsme rázem na 14 000 Kč. Naše podniky utratí ročně v průměru 100 GKč za emisní povolenky, půlku si necháme a druhou půlku zase nasypeme Bruselu. To už nám zbývá nějaké 2000 Kč a pár drobných. Tak to je současný stav.

V roce 2027 začne platit ETS-II, který tak velkodušně schválil pan premiér Fiala a teď se ho před volbami bojí implementovat do našeho právního řádu. Když konzervativní odhad, tak 2500-3000 Kč náklady na domácnost ročně. A to už jsme v mínusu. Teď k tomu přidejme náklady na povinné zateplení budov, zakázání krbů a kotlů na dřevo a dlouhý, předlouhý seznam toho, co na nás bruselská vrchnost chystá.

Když vystoupíme z Hospodářského prostoru, nebudou pro nás tyhle buzerace platit. Ani nemusíme dodržovat Společný trh s elektřinou a tím pádem dotovat Německo. Však za kolik to u nás vyrobíme a za kolik to nakonec u nás koupíme? Zrušíme i tu pětistovku na každé MWh na občasné zdroje, už je nebudeme muset dotovat. Vždyť jenom za dotace solárním baronům z 2010 bychom postavil 4 jaderné bloky. A na rozdíl od OZE by nám to vyrábělo energii, kdy potřebujeme.

Vím, že namítnete, že jako proexportně orientované ekonomice nám to EU dá pěkně vyžrat, hůře než Britům. Dá, nebo nedá? Na rozdíl od Británie plynou ročně stovky miliard euro na dividendách a jiných výnosech do Německa, Francie a dalších zemí, které nás v 90. letech za lacino vykoupili. Přece si nepodříznou slepici, co snáší zlatá vejce. A Německo obzvlášť si z nás udělalo levnou montovnu, bez našich subdodávek se obejde jenom velmi těžce. Obzvláště teď, když začínají kvůli Green Dealu třít bídu s nouzí.

Když budeme mít levné energie, už jenom kvůli tomu, že nebudeme blbnout s povolenkami a dotacemi na OZE, celá řada podniků, které chtějí zdrhnout z EU by mohla zakotvit u nás. Jenom kvůli tomu musíme odejít z DG a Hospodářského prostoru, abychom i nadále nemuseli povinně zavádět každou trotlovinu, která se zrovna bruselským byrokratům vylíhne v palici.

A co víc, když Polsko, Maďarsko a Slovensko uvidí, že to jde, mohl by obnovený Visegrád být jádrem nového evropského společenství. A v něm už nesmíme dopustit, aby se to takhle blbě zvrhlo, jak to vidíme na současném stavu EU.

Chce to neváhat, máme na podzim volby, pojďme vypsat referendum, ať zmizíme včas, než budeme doplácet krvavé peníze na bruselský marxismus-zeleninismus.

Obrázek v záhlaví, pracovně nazvaný zeLenin v EU navrhla AI Ideogram

Autor: Martin Tuma | pátek 28.3.2025 15:29 | karma článku: 28,73 | přečteno: 596x

Další články autora

Martin Tuma

Čas na povídání o čase

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak funguje čas? Že se v časoprostoru všechno pohybuje přesně rychlostí světla? Pokračování knihy Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír aneb co už se na papír nevešlo.

16.4.2025 v 12:19 | Karma: 6,90 | Přečteno: 128x | Diskuse | Věda

Martin Tuma

Kdo vyhraje: evropský rytíř, nebo japonský samuraj?

Pokus o zodpovězení odvěké otázky: Evropský rytíř s mečem a štítem, nebo japonský samuraj s katanou? Kdo vyhraje? Báječný námět na flamewar, že ano? Tak zkusme přinést něco málo historických důkazů.

27.3.2025 v 12:12 | Karma: 10,37 | Přečteno: 239x | Diskuse | Ostatní

Martin Tuma

Na uzemnění F-35 není potřeba kill switch. Jde to i jinak

Když se bavíme o použitelnosti F-35, obvykle se zmiňují závislost na náhradních dílech, servisu, updatech softwaru... Ale ta závislost je mnohem, mnohem hlubší.

25.3.2025 v 10:43 | Karma: 21,08 | Přečteno: 529x | Diskuse | Ekonomika

Martin Tuma

Dejte na stůl nejdříve pravdu

Premiér Fiala tvrdí, že teď je důležité dát na stůl peníze a zbraně. Já bych tam rád nejdříve viděl pravdu.

17.3.2025 v 18:41 | Karma: 32,64 | Přečteno: 882x | Diskuse | Politika

Martin Tuma

Evropské automobilky - fčil jsme v řiti

Trocha dojmologie, trocha poznatku z dlouholeté praxe s vývojem složitých softwarových produktů promítnutá do srovnání „klasických“ automobilek a Čínské produkce, vlastně i Tesly

5.3.2025 v 13:49 | Karma: 23,10 | Přečteno: 578x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Na vině je počasí, míní energetici

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  20:05

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Požár lakovny na Tachovsku nepřežil jeden člověk, dva jsou v kritickém stavu

28. dubna 2025,  aktualizováno  20:05

V Chodové Plané na Tachovsku hořelo v areálu výrobní firmy. Podle prvotních informací šlo o požár...

Jak se lobbuje za nového papeže? Pěšáci favoritů konspirují u vína i na zmrzlině

28. dubna 2025

Premium Začátek konkláve, kde kardinálové zvolí nového papeže, je otázkou několika málo dnů. Boj o nejvyšší...

ČT před mým nástupem vyplatila několik milionových odstupných, tvrdí Souček

28. dubna 2025  19:10

Česká televize vyplatila těsně před nástupem současného generálního ředitele Jana Součka několika...

  • Počet článků 133
  • Celková karma 20,01
  • Průměrná čtenost 1411x
Jsem vědecko technický revolucionář a kvantový mechanizátor.

Už vyšla kniha: "Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír". Je to kniha odpovědí na otázky z moderní fyziky, kosmologie, ale také třeba o tom, jak fungují atomové elektrárny, výlet do historie, jak vznikala moderní fyzika a kdo byli její zakladatalé. Věnujeme se i současné kosmonautice, potřebám kolonizace vesmíru a jsou tam i pikaktní detaily, jak kosmonauti chodí na záchod, zdaleka nejčtenější část knihy. Tedy hned po kapitole, jak Jára Cimrman přispěl ke vzniku kvantové mechaniky.
Kniha je určená jak pro děti, ale i z části pro jejich rodiče, pro každého, kdo se laicky zajímá o fyziku a potřebuje zjednodušení složitých odpovědí. Předmluvu ke knize mi napsal Ondřej Neff, na faktickou správnost dohlížel profesor Jiří Chýla z Ústavu fyziky Akademie Věd.
Stručně řečeno, Tim se ptal, abyste se už nemuseli ptát Vy :)
Objednat můžete na: martin.tuma.mtm@gmail.com
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.