Čas na povídání o čase

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak funguje čas? Že se v časoprostoru všechno pohybuje přesně rychlostí světla? Pokračování knihy Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír aneb co už se na papír nevešlo.

Drahý Time,

právě teď je čas podívat se na to, jak funguje čas. O našem vesmíru, nebo měl bych spíše napsat o našem současném poznání vesmíru, platí, že všechno se v časoprostoru pohybuje přesně rychlostí světla.

Časoprostor

Možná se to zdá divné a odporující každodenní zkušenosti, ale je to tak. Já, Ty, naše auto, naše Země jako celek, to vše se v čase a prostoru, tedy časoprostoru, pohybuje právě rychlostí světla. A nedokážeme zrychlit, ani zpomalit. To je klíčová vlastnost našeho vesmíru. Tedy na makroskopické úrovni, k tomu, jak funguje čas v kvantovém světě se podíváme později.

To, že pohyb každého objektu se odehrává jak v prostoru, tak v čase, jako první ve svých přednáškách použil slavný vědec a popularizátor vědy Richard Feynman. Vychází to z Einsteinovi teorie relativity: Buďto se v prostoru pohybuješ rychle a čas Ti potom plyne pomaleji, takže v případě fotonu, který letí přesně rychlostí světla se čas zastaví úplně. Částice světla se pohybuje jenom v prostoru, nikoliv v čase. Oproti tomu se třeba my lidé ve srovnání s fotonem pohybujeme velice, velice, pomalu prostorem a o to rychleji nám utíká čas.

Dá se tedy říct, že prostor je s časem svázaný právě přes rychlost světla. A také se dá říct, že ve vesmíru není žádné vesmírné teď platné pro celý vesmír, čas v různých místech vesmíru plyne různě. To proto, že na rychlost plynutí času má vliv i gravitace. Ta gravitace, která zakřivuje časoprostor, nejenom prostor, ale i čas. Takže jak si se ptal, nejrychleji běží čas v místě, kde široko daleko není žádná hmota a časoprostor je plochý, nezakřivený. Naopak nejpomaleji plyne čas na horizontu události černé díry. Bohužel neexistuje způsob, jak zrychlit Tvoje plynutí času, abys měl více času na přípravu na přijímačky, jedině že bys zbytek Zeměkoule posadil blízko horizontu události. Ale to by byla hrozná práce a nepředstavitelná spotřeba raketového paliva.

Kvantový čas

Na kvantové úrovni se čas chová zcela jinak. Z makrosvěta jsme prostě zvyklí, že čas plyne pouze jedním směrem, od minulosti do budoucnosti. Říkáme tomu šipka času. Ale zákony kvantového světa mají tyhle šipky dvě. Proč, to se zatím moc dobře neví. Je možné, že se zde dotýkáme dalších rozměrů prostoru. Podle jedné z teorií totiž náš vesmír byl původně jedenácti rozměrný, nicméně krátce po Velkém třesku se většina rozměru zkroutila sama do sebe a zůstaly nám jenom čtyři. 3D prostor a čas. Otázkou je, co kdyby nějaký z těch zhroucených rozměrů byl také čas? Potom by ses mohl pohybovat nejenom v prostoru, ale i v čase. Možná na to narážíme právě v kvantovém světě, ale to je jenom moje osobní spekulace. Obecně nevíme, naše fyzika je na to zatím krátká. Jediné, co víme, že rovnice popisující chování světa na kvantové úrovni, prostě mají dvě šipky času.

O podivnosti kvantového času vypovídá i nedávno publikovaný pokus vědců pod vedením Aephraima Steinberga z univerzity v Torontu. Ty zjistili, že foton někdy stráví v atomu negativní čas. Tedy není to tak, že by vyletěl dříve, než vletěl, ale atom se chová, jako by v něm dotyčný foton pořád ještě byl, i když ten už je dávno venku. Pojďme se na to podívat blíže:

Aephraima před lety zarazilo, že nikde nenašel práci o tom, jaké zpoždění má foton, když prolétá mrakem ultra chladných atomů rubidia. Zrovna ultra chladné atomy rubidia jsou v kvantové fyzice něco jako laboratorní myši, na nich se zkouší kde co. Myšlenka pokusu byla jasná - pošlou foton do mraku, kde jej některý z atomů zachytí - tedy některý z elektronu tohoto atomu přijme foton a to ho posune do vyššího energetického stavu. Říká se tomu excitace. V tomto stavu ale nevydrží dlouho, záhy foton opět vyzáří a spadne na původní energii. Částice světla vyletí z mraku a časový rozdíl mezi vstupem a výstupem je to zpoždění, které chceme měřit. Samozřejmě mínus doba potřebná na to, aby foton tu vzdálenost urazil rychlostí světla.

V tomto experimentu narážíme hned na celou řadu podivností kvantového světa. v první řadě pozorováním měníme pozorovaný objekt. Pozorovat totiž dokážeme jenom foton, nebo podobnou částici, která opustí pozorovaný atom, nikoliv třeba gravitační působení atomu. A druhá věc je, že to nejsou kuličky, které se různě srážejí. Ve skutečnosti jsou to balíčky vlnové funkce, které určují pravděpodobnosti, kde se ta daná částice nachází. No a z toho všeho potom vychází třetí podivnost. Foton excituje atom rubidia, a přitom se v něm vůbec nezdrží. Projde, jako by se nic nestalo, přitom atom je excitován a za nějakou chvilku klesne. Takže se dá říci, že foton strávil v tom atomu záporný čas.

Ta studie je už na netu nějakou chvíli, zatím nebyla publikována v ničem impaktovaném, ale také ji nikdo nesestřelil. Spíše se hledá rámec, jak toto pozorování vysvětlit.

Jak vidíš, to co pozorujeme v makrosvětě nemá svůj obraz v kvantovém světě. Ani si nedokážu představit, co ještě objevíme, když se nám někdy v budoucnu podaří sjednotit teorii relativity se Standardním modelem kvantové fyziky. Ale to už je možná práce pro Tvoji generaci, co říkáš?

Autor: Martin Tuma | středa 16.4.2025 12:19 | karma článku: 7,29 | přečteno: 132x

Další články autora

Martin Tuma

Akvaristika na oběžné dráze

Pokračování povídání z knihy „Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír“ – co se na papír nevešlo. Dneska zabrousíme mezi akvaristy, protože ryby by mohly sytit kosmonauty. A taky je to vodní obdoba laboratorních myší.

23.5.2025 v 9:31 | Karma: 8,72 | Přečteno: 244x | Diskuse | Věda

Martin Tuma

Čas udělat EU pá-pá

Můžeme vést debaty o výhodách a nevýhodách našeho členství v EU, ale jako o všem nakonec rozhodnou naše peněženky. A také naštvanost lidí na byrokraty a nesmysly z EU.

28.3.2025 v 15:29 | Karma: 29,02 | Přečteno: 607x | Diskuse | Ekonomika

Martin Tuma

Kdo vyhraje: evropský rytíř, nebo japonský samuraj?

Pokus o zodpovězení odvěké otázky: Evropský rytíř s mečem a štítem, nebo japonský samuraj s katanou? Kdo vyhraje? Báječný námět na flamewar, že ano? Tak zkusme přinést něco málo historických důkazů.

27.3.2025 v 12:12 | Karma: 10,37 | Přečteno: 242x | Diskuse | Ostatní

Martin Tuma

Na uzemnění F-35 není potřeba kill switch. Jde to i jinak

Když se bavíme o použitelnosti F-35, obvykle se zmiňují závislost na náhradních dílech, servisu, updatech softwaru... Ale ta závislost je mnohem, mnohem hlubší.

25.3.2025 v 10:43 | Karma: 21,62 | Přečteno: 543x | Diskuse | Ekonomika

Martin Tuma

Dejte na stůl nejdříve pravdu

Premiér Fiala tvrdí, že teď je důležité dát na stůl peníze a zbraně. Já bych tam rád nejdříve viděl pravdu.

17.3.2025 v 18:41 | Karma: 32,76 | Přečteno: 885x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

8. června 2025  17:40,  aktualizováno  18:49

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel

6. června 2025  16:50,  aktualizováno  17:10

Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...

Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci

6. června 2025  10:46

Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...

Izrael oznámil útok na Írán. Po explozích v Teheránu čeká odvetné údery

13. června 2025  2:28

Izrael provedl preventivní útok v Íránu, oznámil podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelský...

Anarchie. Ne, pokojný protest. Dění v Los Angeles ničí rozpolcené demokraty

13. června 2025

Premium Rozsáhlé protesty v Los Angeles, které jsou doprovázené násilnostmi, rozdělují americkou...

S pistolí na pytláky, agresivita roste. Porybní mají strach, na obranu se ozbrojují

13. června 2025

Premium Vypadají jako běžní rybáři. Klidně sedí u vody, v rukou pruty, vedle sebe kýbl s návnadou. Jenže...

Zákaz energetických nápojů bude nevymahatelný, připravují se na spory nápojáři

13. června 2025

Poslanci, kteří navrhují schválení zákazu prodeje energetických nápojů dětem do 16 let, nezvládli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 134
  • Celková karma 18,30
  • Průměrná čtenost 1405x
Jsem vědecko technický revolucionář a kvantový mechanizátor.

Už vyšla kniha: "Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír". Je to kniha odpovědí na otázky z moderní fyziky, kosmologie, ale také třeba o tom, jak fungují atomové elektrárny, výlet do historie, jak vznikala moderní fyzika a kdo byli její zakladatalé. Věnujeme se i současné kosmonautice, potřebám kolonizace vesmíru a jsou tam i pikaktní detaily, jak kosmonauti chodí na záchod, zdaleka nejčtenější část knihy. Tedy hned po kapitole, jak Jára Cimrman přispěl ke vzniku kvantové mechaniky.
Kniha je určená jak pro děti, ale i z části pro jejich rodiče, pro každého, kdo se laicky zajímá o fyziku a potřebuje zjednodušení složitých odpovědí. Předmluvu ke knize mi napsal Ondřej Neff, na faktickou správnost dohlížel profesor Jiří Chýla z Ústavu fyziky Akademie Věd.
Stručně řečeno, Tim se ptal, abyste se už nemuseli ptát Vy :)
Objednat můžete na: martin.tuma.mtm@gmail.com
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.