Který jazyk je nejtěžší na světě
Lingvisté tvrdí, že schopnost učení se nového jazyka je dána zejména stávající jazykovou výbavou. Např. pro Ukrajince nebo Čechy není příliš těžké naučit se rusky, i když je ruština považována za jeden z nejtěžších jazyků světa. Oproti tomu pro turecké nebo japonské studenty může být až nemožné naučit se rusky.
Z pohledu blízkosti jazyků může být obecně nejtěžší baskičtina, jelikož nepatří do žádné jazykové rodiny a není blízká žádnému živému ani mrtvému jazyku.
Guinnessova kniha rekordů uvádí jako nejtěžší jazyk Chippewa, kterým hovoří indiánský kmen Ojibwe žijící v Severní Americe. Na druhém místě je uváděna haidština, kterou se mluví na souostroví Haida Gwai, na severozápadě Severoamerického kontinentu. Tabasaránština, původní jazyk malého etnika žijícího v Dagestánu, je společně s eskymácko-aleutskými jazyky a čínštinou považována za velmi obtížný jazyk.
Čínština, japonština a korejština jsou považovány za jazyky nejobtížnější z pohledu psané formy. V Japonsku děti chodí do školy 12 let. Polovinu z této doby se věnují pouze dvěma předmětům: japonštině a matematice. K dokončení školy musí japonští studenti složit zkoušky, které testují jejich znalost celkem 1850 znaků. Abyste si v Japonsku mohli přečíst novinový článek, potřebujete znát alespoň 3000 znaků.
Vědci z amerického Jazykového institutu ministerstva obrany sestavili žebříček nejtěžších jazyků na světě. Mezi nejsnadnější jazyky (pro rodilé mluvčí angličtiny) byly vybrány afrikánština, dánština, nizozemština, francouzština, haitská kreolština, italština, norština, portugalština, rumunština, španělština, svahilština a švédština.
Skupinu středně obtížných jazyků tvořila bulharština, daríjština, perština, němčina, (moderní) řečtina, hindustánština, indonéština a malajština.
Následující jazyky jsou považovány za obtížné: amharština, bengálština, barmština, čeština, finština, (moderní) hebrejština, maďarština, khmerština (kambodžská), laoština, nepálština, filipínštona (tagalština), polština, ruština, srbochorvatština, sinhálština, thajština, tamilština, turečtina, vietnamština.
A poslední skupinu tvoří nejtěžší jazyky světa pro anglicky mluvící studenty: arabština, čínština, japonština a korejština.
Je zajímavé, že hebrejské a arabské jazyky, které patří mezi semitské jazyky byly zařazeny do různých obtížností. Tato zvláštnost platí i pro rodilé mluvčí těchto jazyků. Výzkum vědců z Haifské univerzity zjistil, že přečíst arabské texty je těžší pro Araby než pro Židy či Brity. Důvod je jednoduchý: lidský mozek zpracovává psané znaky těchto jazyků rozdílně.
Je všeobecně známo, že funkce pravé a levé hemisféry jsou odlišné. Pravá část mozku je zodpovědná za řešení abstraktních úloh a šablon pro zpracování informací. Levá část se zaměřuje na rozpoznávání řeči a textů. Pravá hemisféra je zodpovědná za intuici a díky ní chápeme metafory. Levá část zvládá rozeznat pouze doslovný význam slov.
Izraelští vědci analyzovali aktivity mozku při čtení a rozpoznávání slov mezi rodilými mluvčími angličtiny, arabštiny a hebrejštiny. Dobrovolníci se zúčastnili celkem dvou experimentů. Během prvního jim byla ukázána slova i nesmyslné kombinace písmen v jejich mateřském jazyce. Respondenti museli určit, zda má slovo nějaký význam. Vědci během této činnosti sledovali rychlost a správnost odpovědí.
Během druhého pokusu vědci ukazovali subjektům slova současně na pravé a levé části monitoru. Mozek tedy musel zpracovávat symboly jak pravou, tak levou hemisférou současně.
Výsledky byly velmi zajímavé. Anglicky a hebrejsky mluvící dobrovolníci dokázali snadno rozeznávat slova za pomocí obou z hemisfér nezávisle na sobě. Výsledky arabsky mluvících respondentů ale byly odlišné. Při čtení arabštiny nedokázali používat pravou hemisféru bez pomoci údajů z levé. Ukázalo se, že při čtení písmen v arabštině se aktivují kognitivní systémy mozku. Pokud tedy chcete rozvinout schopnosti svého mozku, doporučují vám vědci z Haifské univerzity pustit se do studia arabštiny.
Podobné rozdíly byly objeveny i při pokusech s čínštinou a angličtinou. Zatímco při poslechu angličtiny používali zkoumaní dobrovolníci pouze levou hemisféru, při poslechu čínštiny byly aktivní obě půlky mozku.
Spousta čínských dialektů má čtyři hlavní tóny a mozek proto musí být ve střehu celý, aby zpracoval tento druh informací. Naproti tomu, čínská gramatika patří mezi nejsnadnější na světě – slova nemění svůj tvar.
Angličtí rodilí mluvčí, kteří se věnují studiu jazyka odborně, tvrdí, že angličtina není tak snadná, jak se zdá. Angličtina se stala mezinárodním jazykem z jiných důvodů, než pro svou jednoduchost. Anglickou gramatiku je totiž obtížné správně pochopit a naučit se. Angličtina je snadná pro mladé lidi, jejichž mateřštinou je románský jazyk (francouzština či italština).
Článek byl zveřejněn na blogu Jazykové.cz.
Martin Smutek
Jak se tato slova vůbec dostala do angličtiny?

Angličtina si od jiných jazyků slovíčka nepůjčuje. Angličtina pronásleduje ostatní jazyky zapadlými uličkami, kde je přepadává a obrací jim kapsy naruby ve snaze obohatit svou slovní zásobu. Tak nějak se to tedy aspoň vypráví.
Martin Smutek
Pravopisné chyby, které v angličtině taky děláte 2

Prvních pět nejčastějších chyb jsme si už ukázali . Dnes si sbírku rozšíříme. Díky tomu budete moct lépe předcházet chybám, které se lepí studentům angličtiny na paty.
Martin Smutek
Nevyslovovaná písmena v angličtině

Jazyk se v čase mění. To je prostě fakt. Na takových změnách není nic špatného, jsou přirozenou součástí jazyka. Někdy však změna nastane jen ve výslovnosti a způsob zapsání zůstane stejný.
Martin Smutek
9 triků, jak už nikdy neudělat chybu v obtížných anglických slovech

Máte problémy s tím, jak správně psát anglická slova? Máte svá „oblíbená“, která snad nikdy nenapíšete správně? Pak je tento článek přesně pro vás. Mám pro vás devět triků pro zapamatování anglických slovíček, ve kterých se nejčastěji chybuje při psaní.
Martin Smutek
Gramatické chyby, které zaručeně děláte i vy

Nedávno jsme se podívali na to, jaké dělají lidi nejčastější chyby v anglické výslovnosti. Dnes se zase podíváme na gramatiku. Chyby totiž dělá každý a není vůbec od věci se jich zbavit. Aspoň některých.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Ve Vídni zatkli slovenského islamistu. Byl v buňce cílící na koncert Taylor Swift
V rámci vyšetřování teroristické buňky, která loni plánovala zmařený útok na koncert americké...
Veřejnost se naposledy loučí s papežem Františkem, večer jeho rakev uzavřou
Přímý přenos Veřejnost se v pátek od brzkého rána může v bazilice svatého Petra naposledy rozloučit se zesnulým...
Za službu 12 tisíc. Kraj kvůli výpadkům zvýší odměny lékařů dětské pohotovosti
Ústecký kraj zvýší od května odměny lékařům dětské pohotovosti. Chce tak zajistit lepší dostupnost...
Součkova otočka. Na obrazovky se vrátí Fokus Václava Moravce a další pořady
Na zpravodajský kanál České televize ČT24 se mají vrátit dříve zrušené pořady. Mezi nimi je...

SPECIALISTA ZÁKAZNICKÉ LOGISTIKY (45-55.000 KČ)
Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat:
45 000 - 55 000 Kč
- Počet článků 58
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1215x
Martin Smutek
FairList.cz