Jak myslí úspěšní?

Určitě jste někdy narazili na motivační “literaturu” v oddělení Osobní rozvoj typu: Myslete jako Bill Gates, Jak myslí bohatí, Sbal prachy a vypadni, Staň se Donaldem Trumpem apod. Vychází jich teď strašně moc a určitě to má spojitost se stále probíhající krizí a pohodlností mnohých lidí, kteří si myslí, že za 300 Kč jim někdo dá zaručenou radu jak zbohatnout, aniž by pro to museli něco udělat.

Většina těchto knih jsou strašné braky (pravda velmi čtivě napsané) a čím křiklavější název, tím více byste se jí měli vyhnout. Rady v nich jsou povrchní a na úrovni takových, které dostanu po pár pivech v hospodě, když místní štamgasti začnou řešit téma finanční krize a jak na ní vydělat. Přesto teď řeknu něco, co předchozí řádky staví na hlavu: Těchto knih je zapotřebí a v ČR dvojnásob!

Tyto knihy a kolikráte i navázaná školení od jejich autorů mají totiž všechny jeden společný prvek - snaží se doslova dokopat jejich čtenáře k nějaké akci. Většina lidí u nás (a ve světě to nebude jiné) je strašně pasivní. Čeká co jim spadne do klína a na to pak akorát nadávají. Nadávají na osud, na peníze, na šéfa, na úspěšnější kolegy, na to že nemají školu, že jsou z chudé rodiny, že je všude protekce a znovu že nemají peníze a tak dokola. A pokud je takováto kniha plná siláckých názorů, rychlých a zjednodušených řešení a pohledů na svět nebo příkladů ze života hyperúspěšných dokáže nakopnout, zvednout od televize a donutit, ať zkusí konečně taky něco dělat, je to malé vítězství a kniha splnila svůj účel. Ono změnit zažité stereotypy je vůbec to nejtěžší a pokud se to povede, má čtenář z poloviny vyhráno.

Tyhle knihy a novodobí “mudrcové” nám navíc nastavují zrcadlo. Porovnávají co a jak dělají bohatí a úspěšní a co dělá zbytek, tedy chudí a průměrní. Už tímto srovnáváním provokují a nutí k zamyšlení, jestli přeci jen neděláme něco špatně. Ano, život není jen o tom hromadit mamon, až se z toho člověk zblázní. Do hrobu si peníze stejně nevezmete. Ale na druhé straně nikdo nechce být průměrný, šedý člověk válcovaný svým okolí a vláčen životem ode zdi ke zdi. Chceme své životy prožít a plnit si sny. Často ale zapomínáme, že pro to také musíme občas něco udělat.

Pár srovnání “úspěšní vs. průměrní”, které minimálně stojí za zamyšlení.

Průměrní lidé se zaměřují na úspory. Úspěšní lidé se zaměřují na zisk.

Úspěšní lidé hrají, aby vyhráli. Průměrní hrají s cílem neprohrát.

Úspěšní se zaměřují na příležitosti. Průměrní vidí jen překážky.

Úspěšní lidé obdivují jiné úspěšné lidi. Průměrní lidé je nenávidí.

Průměrní lidé učí své děti, jak přežít. Úspěšní lidé učí své děti, jak zbohatnout.

Úspěšní si nechávají platit podle výsledků. Průměrní podle času stráveného v práci.

Úspěšní se stále učí. Průměrní si myslí, že už všechno vědí.

Více o autorovi najdete na jeho Twitteru.

Autor: Martin Schovanec | pondělí 3.9.2012 21:50 | karma článku: 14,00 | přečteno: 1628x
  • Další články autora

Martin Schovanec

Může být monopol (v)hodný?

22.7.2015 v 21:00 | Karma: 10,10

Martin Schovanec

Druhý věk strojů

31.5.2015 v 20:00 | Karma: 9,42

Martin Schovanec

Havel podle Žantovského

2.3.2015 v 20:25 | Karma: 13,52