Zavedení emisních povolenek v zemědělství zdraží potraviny, celkové emise ale vzrostou
Ottmar Edenhofer, předseda Evropského vědeckého poradního sboru pro změnu klimatu, některými evropskými médii označován jako „hlavní evropský klimatolog“, nedávno uvedl, že Evropská Unie nedokáže splnit své klimatické cíle (snížení emisí o 90 % do 2040 a klimatická neutralita do 2050), pokud nepřinutí zemědělský sektor platit za své emise skleníkových plynů. Evropa je podle něj nejrychleji se oteplujícím kontinentem, přičemž emise v zemědělském sektoru zůstaly za posledních 15 let poměrně stabilní, ostatní odvětví ale svůj dopad na klima v témže období snížila. Zemědělství se podle Edenhofera podílí na EU emisích 12 procenty, dvě třetiny z toho připadají na produkci masa a mléka. Zemědělsko-potravinářský sektor se ale přitom jako jedno z mála odvětví podle Edenhofera doposud „vyhýbá“ přísné klimatické legislativě, včetně odvětvových cílů snižování emisí.
Tak za prvé, zemědělství se ničemu nevyhýbá. Zemědělci jen odmítají nesmyslné návrhy, které mají jediný reálný dopad, přesunout produkci potravin mimo EU a v konečném důsledku s tím reálně zvýšení globálních emisí skleníkových plynů. Názorným příkladem může být zmiňovaná produkce mléka. Vyprodukování jednoho litru mléka v EU má totiž poloviční uhlíkovou stopu, než produkce mimo EU. Pokud tedy má EU snižovat stavy skotu a přitom globální poptávka po potravinách živočišného původu tedy i po mléku roste, jediným výsledkem bude, že se zvýší stavy skotu mimo EU a to s vyššími emisemi skleníkových plynů.
Za druhé. Zavedení poplatků / emisních povolenek v zemědělství v EU je z ekonomického hlediska nesmyslné opatření. Jediným důsledkem toho bude zdražení evropské produkce a tím i evropských potravin. Ty nebudou zcela logicky konkurenceschopné a postupně budou vytlačeny zahraničními produkty nejprve ze světového a následně i evropského trhu. Výsledek bude stejný jako u bodu jedna. Navíc to povede k dalším negativním dopadům na životní prostředí z hlediska biodiverzity, pestrosti pěstovaných plodin,kvality půdy. V konečném důsledku to bude mít negativní dopad i na propad příjmů zemědělců.
Za třetí.. Není pravda, že jedinou cestou jak snížit emise je zavedení poplatku, reps. jinými slovy zavedení speciální daně. Zemědělství v EU již významně redukovalo emise skleníkových plynů, v obd. 1990 – 2016 o více než 22 %. Zatímco ve stejném období emise ze zemědělství v jiných částech světa vzrostly v USA + 6 %, Brazílie + 47 %, Čína + 24 %. A přitom žádný poplatek v EU nebyl třeba.
V případě skotu byl pokles emisí ještě větší než průměr za celý sektor zemědělství. Dle statistiky FAO v letech 1990 - 2022 se rapidně snížila enterická fermentace v odvětví živočišné výrobě v EU, a to ze 17,9 na 8,3 tisíce tun, což představuje více než 50% pokles. Bylo to způsobeno především tím, že chovatelé zvýšili úroveň chovů, přešli na specializovanější systém zemědělského chovu hospodářských zvířat. Tedy ne extenzifikace a snižování stavů zvířat, ale naopak specializací, profesionalizací chovů, vyšší užitkovostí – vyššími dojivostí, přírůstky atd. došlo k tomu, že na stejnou produkci bylo třeba méně zvířat a tedy i méně emisí. Tedy přesný opak toho, co by znamenalo zavedení emisních poplatků dle Evropské komise.
Vedle toho existují i další způsoby, jak snížit emise v zemědělství, jako například omezit a snížit plýtvání s potravinami. Podle FAO se 40-50 % ovoce a zeleniny vyhodí hned u zdroje, zatímco u masa/mléčných výrobků FAO odhaduje ztráty na 20 %.
Evropská komise by měla přestat ve snaze vše zregulovat a zpoplatnit, ale naopak by zemědělská politika měla hlavně podpořit zemědělce v modernizaci a investicích do nových technologií. To je jediná cesta, jak ve skutečnosti snížit emise, udržet konkurenceschopnost zemědělců a nezdražit příliš potraviny v EU.
Martin Pýcha
Krize duševního zdraví u francouzských zemědělců vede k většímu počtu sebevražd

Probíhající krize, pokles příjmů, růst dluhů, byrokracie, nízké platy, nízké důchody, vysoké pracovní nasazení, žádná dovolená. Výsledek. Problémy duševního zdraví a každé dva dny spáchá sebevraždu jeden francouzský zemědělec.
Martin Pýcha
V Česku končí další cukrovar

Dnes bylo oznámeno zavření dalšího cukrovaru u nás. Je to další důkaz nesmyslné politiky - zregulovat naše výrobce, postavit je do nekonkurenceschopného postavení a pak sem pustit dovozy ze zemí, kde tyto podmínky plnit nemusí.
Martin Pýcha
Co si odneseme z jednání Zelenského a Trumpa?

Celý svět dnes zírá na to, co se dělo při návštěvě prezidenta Ukrajiny Zelenského u Donalda Trumpa. Nechci hodnotit to, kdo se jak měl chovat, kdo vyhrál a kdo prohrál. Důležité je, co si z toho odnášíme my. Co to znamená pro nás!
Martin Pýcha
Proč zemědělci odmítají smlouvu se zeměmi Mercosur 2

Požívání růstových hormonů a antibiotik je jedním důvodů, proč se našim zemědělcům nelíbí smlouva se zeměmi Mercosur, umožňující vyšší dovozy mj. hovězího a kuřecího masa. Proč?
Martin Pýcha
Proč zemědělci odmítají smlouvu se zeměmi Mercosur

Mezi zemědělci panují obavy z dohody mezi EU a zeměmi Mercosur. Na straně jedné, je nutné, aby EU našla nové obchodní příležitosti. Tento cíl zemědělci sdílí. Na straně druhé, ale tato dohoda ohrožuje evropské zemědělství.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Zelenskyj doufá, že Trump přijede na Ukrajinu. Mezitím dostal další F-16
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj příští týden navštíví Francii. Se svým francouzským...
Trumpův plán s migranty nevychází, Guantanamo zeje prázdnotou a vojáky pošlou domů
Americké ministerstvo obrany chystá snížení počtu vojáků na základně Guantánamo až na polovinu....
Bývalý policista brutálně zaklekl dívku před klubem. Žalobce navrhuje podmínku
Obvodní soud pro Prahu 5 dnes pokračuje v projednávání případu brutálního zakleknutí dívky a...
Začátek jara přinese teplo a slunečno. Příští týden přibudou přeháňky
První den astronomického jara bude teplý a slunečný. Zbytek týdne se teploty udrží vysoko a každý...

Mléko s probiotiky pro citlivá bříška: Vyzkoušejte Sunar Sensitive 2
Když má miminko citlivé bříško, každá maminka hledá způsob, jak mu co nejlépe ulevit. Mléčná výživa Sunar Sensitive 2 obsahuje plnotučné mléko,...
- Počet článků 40
- Celková karma 17,49
- Průměrná čtenost 940x