Proč zemědělci odmítají smlouvu se zeměmi Mercosur
V současnosti mezi evropskými zemědělci panují velké obavy z uzavření obchodní dohody mezi EU a zeměmi Mercosur. Na straně jedné, je pochopitelné, že s ohledem na současnou geopolitickou, bezpečnostní a ekonomickou situaci je pro nás naléhavě nutné, aby EU našla nové obchodní příležitosti a také nové surovinové zdroje. Tento cíl zemědělci chápou a sdílí. Na straně druhé, ale tato dohoda ohrožuje udržitelnost evropského zemědělství. Myslím tím ekonomickou udržitelnost. A proč?
Vidím nejméně tři záležitosti, na kterou politici nedávají uspokojivou odpověď.
1) Nevyváženost
Dohoda je nevyvážená v neprospěch evropského zemědělství a to především v komoditách jako je hovězí maso, kuřecí maso, cukr či ethanol. Dovozy z Mercosuru budou významně ovlivňovat ceny v EU, kterým ale s ohledem na náklady nemá šanci evropský zemědělec konkurovat.
2) Kumulativní efekty
Když nám politici říkají, že vyjednané množství pro bezcelní dovoz je v jednotkách procent evropské spotřeby a tudíž, že to není žádný problém, nevěřím jim. Vedle této dohody jsou tu totiž také další dohody, které již EU podepsala. Navíc se projednávají další dohody s dalšími zeměmi. Tyto dovozy se pak samozřejmě budou sčítat a působit kumulativně. Tuto obavu potvrdila i vlastní studie Evropské komise o dopadu obchodních dohod na zemědělské produkty! Například v případě kuřecího masa nebo cukru, mají významné dopady na evropské producenty již nyní dovozy z Ukrajiny. Množství vyjednaného dovozu kuřecího masa ze zemí Mercosur (Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay) je stejně velké jako je roční produkce této komodity v Dánsku, Finsku a Švédsku dohromady.
3) Dvojí standardy
Na evropské zemědělce jsou uvalovány stále další a další regulace a v rámci Green dealu jejich schvalování ještě zrychlilo. Tato dohoda ale reálně uplatňuje dvojí metr mezi tím, co je v EU zakázáno, a tím, co je tolerováno v rámci těchto dovozů. Odvětví cukrové řepy je ukázkovým příkladem. S touto dohodou bude Evropa dovážet cukr a etanol, které v žádném případě nesplňují naše výrobní normy. Např. samotná Brazílie používá 27 herbicidů a insekticidů, které jsou v Evropě zakázané. Navíc se objem v Brazílii prodaných pesticidů od roku 2000 do roku 2020 zečtyřnásobil.
V současné době se v Bruselu navíc projednávají, nebo už byly chváleny desítky regulačních iniciativ ovlivňujících zemědělství v oblasti obnovy přírody, biologické rozmanitosti, emisí, používání přípravků na ochranu rostlin, dobrých životních podmínek zvířat atd. Ty samozřejmně zvyšují náklady našim výrobcům. A také válka na Ukrajině hluboce ovlivňuje produkci potravin v EU a prohlubuje nárůst nákladů zemědělců zejména na hnojiva a energie.
Jinými slovy. Jsme pro prohlubování vzájemného obchodu. Ale neměli bychom za to platit likvidací našeho zemědělství!!!
Martin Pýcha
Krize duševního zdraví u francouzských zemědělců vede k většímu počtu sebevražd

Probíhající krize, pokles příjmů, růst dluhů, byrokracie, nízké platy, nízké důchody, vysoké pracovní nasazení, žádná dovolená. Výsledek. Problémy duševního zdraví a každé dva dny spáchá sebevraždu jeden francouzský zemědělec.
Martin Pýcha
V Česku končí další cukrovar

Dnes bylo oznámeno zavření dalšího cukrovaru u nás. Je to další důkaz nesmyslné politiky - zregulovat naše výrobce, postavit je do nekonkurenceschopného postavení a pak sem pustit dovozy ze zemí, kde tyto podmínky plnit nemusí.
Martin Pýcha
Co si odneseme z jednání Zelenského a Trumpa?

Celý svět dnes zírá na to, co se dělo při návštěvě prezidenta Ukrajiny Zelenského u Donalda Trumpa. Nechci hodnotit to, kdo se jak měl chovat, kdo vyhrál a kdo prohrál. Důležité je, co si z toho odnášíme my. Co to znamená pro nás!
Martin Pýcha
Proč zemědělci odmítají smlouvu se zeměmi Mercosur 2

Požívání růstových hormonů a antibiotik je jedním důvodů, proč se našim zemědělcům nelíbí smlouva se zeměmi Mercosur, umožňující vyšší dovozy mj. hovězího a kuřecího masa. Proč?
Martin Pýcha
Šance pro české mléko

Zemědělci jsou pod tlakem. Živočišná produkce je pod tlakem na snižování emisí, vegani chtějí zakázat konzumaci živočišných potravin, ekologové by byli nejradši, kdyby se na polích nehospodařilo vůbec. Politici tomu podléhají.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
Vždy je lepší být žalovaný než sám žalovat, ušetří vám to čas i peníze, tvrdí advokát
Premium Jak nebezpečné může být nechat se zastupovat právníkem místo advokáta a jaký je vlastně mezi nimi...
Kdy stříhat ovocné stromy? Některé právě teď. Jak na to?
Kdy a jak stříhat jabloně, švestku nebo meruňku? Čas na řez ovocných stromů právě nastal. Věnujte...
Další test na zkoušku prověří slovotvorbu. Připravte se s námi na přijímačky
Premium Díky tomu, že známe významy jednotlivých slov, můžeme se dorozumět. Dnešní test mimo jiné prověří,...
Apokalypsa v romské osadě. Našli jsme řádovou sestru ze slavné fotografie
Seriál Od našich zpravodajů na Slovensku Ten pohled upřený do objektivu vás ihned zarazí. David Neff za snímek z tragických záplav v romské...

Pronájem kanceláře 35 m2
Hráského, Praha 4 - Chodov
10 150 Kč/měsíc
- Počet článků 40
- Celková karma 17,41
- Průměrná čtenost 939x