Efektivita prosazování národního zájmu ČR
V naší zemi vedle sebe mírumilovně žijí tři hlavní národy a několik menších. Mezi ty hlavní a historicky dané samozřejmě patří Češi, Moravané a Slezané, Němce jsme bohužel za Beneše donutili, aby se od nás po válce vystěhovali. Objevují se různé názory na obsah našeho národního zájmu, nicméně o jaký zájem kterého národa se vlastně jedná? Pokud se bavíme o multinárodním státu typu ČR a o společných zájmech jednotlivých národů, které tento státní celek tvoří, je podle mne lépe hovořit o společném nadnárodním zájmu, nikoli o zájmu národním, pokud tedy není explicitně jasné, který ze třech národů v ČR máme na mysli.
A jaký je tedy ten náš společný nadnárodní zájem? Dokáže ho někdo nějak obecně definovat způsobem, který by byl přijat většinou občanů ČR? Po těchto otázkách přichází na řadu otázky další a další. Umíme si Moravané, Slezané a Češi v našem nadnárodním státním celku efektivně vládnout a dokážeme úspěšně prosazovat náš společný nadnárodní zájem, nebo neumíme a bylo by mnohem lepší, abychom to vložili do rukou někomu povolanějšímu a stali se součástí nějakého většího nadnárodního celku, jakým by v budoucnosti mohla být třeba evropská federace? Nebo-li, lépe řečeno, není naším hlavním společným nadnárodním zájmem vznik oné evropské federace? Dle mého názoru zcela určitě je. Jedná se podle mne o nezbytný evoluční krok.
Z výše popsaného vyplývá další otázka o tom, jestli je míra efektivnosti nadnárodního státního celku závislá na jeho velikosti. Celkem logicky by se dalo usuzovat, že v menším multinárodním státu typu ČR mají občané blíže k možnosti kontroly a případného odvolání demokraticky zvolených politiků než v nadnárodních státech velkých, jako jsou třeba ruská, nebo americká federace. Jak je ale pak možné, že si v ČR ani neumíme postavit kus dálnice a podobné podivnosti? Je tedy opravdu rostoucí efektivita státu nutně závislá na jeho klesající velikosti, jak by se dalo logicky předpokládat? Nejsem o tom přesvědčen.
K zefektivnění vládnutí by měla sloužit legislativní činnost občany volených poslanců ve Sněmovně. Jejich náplní práce je i to, aby dokázali vytvořit příznivé právní prostředí, které by umožnilo realizaci velkých stavebních projektů, jako jsou třeba ty dálnice. Vzhledem k tomu, že to naši poslanci již desítky let neumí, pracují špatně a kdejaká parta aktivistů pak dokáže vůli státu úspěšně a takřka donekonečna sabotovat, mně z toho všeho vychází, že si my, Moravané, Slezané a Češi efektivně vládnout nedokážeme. Nutně se pak musím vrátit k závěru, který jsem napsal v úvodu. Vznik evropské federace je náš hlavní nadnárodní zájem.
Vzhledem k tomu všemu nemohu říct, že by se jednalo o chybu nějakého konkrétního politika, nebo Klausovy, Zemanovy Špidlovy, Babišovy a Fialovy vlády, či vlády našich ostatních porevolučních premiérů, ale spíše o chybu celého dlouhodobého systému vládnutí, o chybu systémovou. Není také vyloučené, že velkou roli hraje dlouhodobě nehybné rozložení politicko-ideologických sil mezi našimi občany a z něho plynoucí dlouhodobě trvající neefektivita našeho společného vládnutí.
Naštěstí se stupeň efektivity prosazování našich nadnárodních zájmů nedá měřit jen na tom, jestli se dá u nás stavět, nebo nedá, ale jedná se o kategorii mnohem komplexnější. Obecně a globálně tedy můžeme říct, že si vládnout přece jen jaksi umíme a není to zase tak špatné. Lidé mají práci, střechu nad hlavou a velmi slušné sociální zabezpečení západo-evropského EU typu, zbydou jim dokonce peníze na dovolenou často i u moře a na dárky pod vánoční stromeček. Co více si přát… Snad jedině tu evropskou federaci.
Po několika měsíční pauze jsem se vrátil k hudbě, tohle je nová kelťárna o tom, jak jsou v Cannes banány, v Paříži smrdí metro a v Alsasku je to mnohem lepší:
Martin Mařák
Francie má nového premiéra
Jean-Luc Mélenchon podal obdivuhodný výkon a jeho největším dosaženým majstrštykem je skutečnost, že se ho a jeho ultralevicové strany LFI ve Francii obávají více než národovců od Marine Le Pen.
Martin Mařák
Macronův smích
To vám bylo slávy levicové, když ta Nová lidová fronta slavně vyhrála nedávné volby do dolní komory francouzského parlamentu.
Martin Mařák
Situace je vážná, nikoli však zoufalá
No a to je mimo jiné také zajímavý vzkaz pro Andreje Babiše a všechny jeho zaměstnance v tom jeho ANOfertu.
Martin Mařák
Vyhrál Macron
Ze vzniklého chaosu tak bude jako maják stability vyčnívat prezident Macron, který se musí smíchy úplně prohýbat, nebo co.
Martin Mařák
Boj o absolutní většinu ve Francii
Těžko říct, uvidíme v neděli večer. Až tehdy bude možné s konečnou platností konstatovat, jestli Macron svůj tah vyhrál, prohrál, nebo něco mezi tím.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
My jim ty volby zajistíme, slíbil Rakušan po jednání krizového štábu
„Akutní povodňové nebezpečí mizí a my nyní obnovujeme základní infrastrukturu,“ řekl ministr vnitra...
Putin se v Mongolsku sešel se šamany. Ptal se na jaderné zbraně, spekuluje se
Ruský prezident Vladimir Putin se během záříjové cesty na Sibiř a do Mongolska setkal se šamany a...
Pil jsem až pět lahví vodky denně, řekl muž. Za ubodání družky dostal 14 let
Krajský soud v Plzni poslal na 14 let do vězení Pavla Faira. Pětatřicetiletý recidivista loni v...
Přehrady, nebo poldery? Odpověď můžete už 440 let najít v rybníce Rožmberk
Povodně už de facto skončily. Tedy jejich katastrofická či hydrologická část, kdy „živel běsnil“ a...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 155
- Celková karma 14,36
- Průměrná čtenost 1353x
Můj oficiální YouTube kanál:
https://www.youtube.com/@umwurf