Evropa Benedikta z Nursie umírá

Kdysi jsem psal seminární práci o středověkém člověku, jeho každodenním životě, jeho radostech i starostech. Na konci jsem si položil otázku, zda by člověk z tohoto období chtěl žít v našem světě.  Myslím, že ne. A nejde jen o to, že asi by se jemu náš svět nelíbil vzhledem k jeho pohledu na svět a to, že sám žil ve světě, kde jedinými jistotami byla smrt a Bůh.

Středověkou Evropu spojovalo křesťanství. Více nebylo potřeba a každý stát žil vlastním životem, stejně jako v každém státě žila vlastním životem jednotlivá panství, města, vesnice, rodiny i jednotlivec. Člověk měl určité povinnosti ke svému pánu a je zcela jedno, jestli šlo o měšťana, šlechtice, vesničana anebo panovníka.  Při plnění těchto povinností se člověku dostávalo ochrany a svobody.

Člověk tehdejší doby měl povinnosti dle postavení a od toho se odvíjela i jeho práva. Více než kdy jindy tenkrát platilo, že co není zakázáno, to je povoleno. Tohle je přeci znakem demokracie, ne? Navíc neexistovala kontrola života občanů, a pokud člověk neprovedl žádný zločin ať světský anebo duchovní, tak si nikdo ani nevšimnul, že ten člověk někdy žil anebo umřel, s výjimkou, kdy odváděl daně, které k poměru k příjmu byly na několikanásobně nižší úrovni než dnes.

Vím, že mnozí si teď myslí, že to je sice hezké, ale že by v té době žít nechtěli. Mohu je uklidnit, sám bych v té době žít nechtěl, ale úplně z jiných důvodů než by si mnozí mysleli. Chyběla by mi tam moje knihovna s knihami od autorů, kteří se narodili později. :-)

V dnešní době máme zase Evropu spojenou, ale nikoli na něčem co by spojovalo Itala s Němcem, Němce s Čechem, Čecha s Polákem apod. Máme Evropu, kterou spojili politici, kteří mají plná ústa práv lidí, ohánějí se lidmi a jejich zájmem, ale těch lidí se ani nezeptali, zda to tak chtějí.  Ne, že by se ve středověku někdo lidí ptal, ale zároveň se nikdo neoháněl demokracii a lidskými právy.

Elity si vždy žili tak trochu podle svého. Jenže tenkrát by nikoho nenapadlo, že by bez boje předal svoje práva a pravomoci někomu jinému. Feudál by povstal i proti králi a král i proti císaři, kdyby měla být narušena jeho svoboda a jeho právo. Stejně tak povstali i poddaní, když jim šlechta sebrala jejich práva a svobody.

Dnes svá práva nehájíme. Demokraticky je předáme politikům a to včetně našich svobod. Po volbách už se nás nikdo neptá zda může našimi hlasy disponovat tak či onak a co je nejhorší, většina politiků zapomene, proč jim lidé vlastně ty hlasy dali. Ve stejném duchu pak zní i otázka voličů.

Politik má právo být zvolen, ale už ne povinnost skládat účty voličům. A když na to skládání dojde v dalších volbách, tak už je to stejně jedno.  Stejně tak se to stalo s Lisabonskou smlouvou, kdy politici naše práva a svobody přenesli do Bruselu, ta práva a svobody, které jsme jim při volbách svěřili.

Dnes se rozhoduje o naší další cestě. Pod záminkou pomoci Řecku se jedná o evropském superstátě a centrální ekonomické vládě, kdy se Evropské centrální bance dostává pravomocí FEDu. Nás se to zatím netýká, zatím. Přesto je snaha, aby i státy, které nejsou členy Eurozóny, se na tomto podílely.

Nejde o Řecko a všichni v Bruselu a ve vládách evropských států to vědí. Jde pouze o dokončení Lisabonské smlouvy, její myšlenky, za obejití těch, kterých se to týká. Občanů Evropské unie. Jakmile toto nastane, tak všechny výjimky dané Polsku, Irsku, Česku, Británii ztratí svůj význam, stejně jako národní parlamenty, které už budou jen schvalovat schválené rozpočty a zákony z Bruselu.

Jediný problém bude mít Brusel nejspíše s Británií a v tom je i šance pro Evropu. Bude zase bitva o Anglii, a kdo jí vyhraje, ten určí vývoj Evropy na další desetiletí, protože po spojení Obamy s EU už z Ameriky pomoc očekávat nemůžeme a po amerických prezidentských volbách by pro nás už bylo stejně pozdě.

A opravdu většina z Vás, jak nám tvrdí politici, chce, aby náš stát byl řízen úředníky z Bruselu, kteří o Česku věděli, jen když potřebovali schválit Lisabon?

Autor: Martin Kavka | pondělí 10.5.2010 15:50 | karma článku: 24,57 | přečteno: 1082x
  • Další články autora

Martin Kavka

Přirovnávat „sirotky“ ze Sýrie k Wintonovým židovským dětem je chucpe

V rozjitřené debatě o syrských sirotcích se začínají nějak ztrácet ty „děti“. Namísto racionální debaty se vytahují příklady z historie. Jenomže ty příklady z nedávných dějin Evropy spíše svědčí proti příznivcům přijetí.

19.9.2018 v 12:06 | Karma: 43,20 | Přečteno: 2326x | Diskuse | Občanské aktivity

Martin Kavka

Levice se bojí úspěchu Švédských demokratů. Prý populisté a xenofobové

Ve Švédsku dnes probíhají volby, které sice nic moc nezmění ve složení vládnoucích stran, ale přesto jsou sledované, protože vzor všech socialistů a sociálních inženýrů dostává trhliny.

9.9.2018 v 13:42 | Karma: 43,42 | Přečteno: 2640x | Diskuse | Občanské aktivity

Martin Kavka

„Levicový humanismus“ je mnohem horší než „pravicový extremismus"

V souvislosti s demonstracemi v Sasské Kamenici se objevily zprávy, že se jedná o pravicové extremisty, neonacisty. Levicoví politici, nechtějí ani na okamžik připustit, že se nejedná o akce extrémistů, ale jde o projev zoufalství

7.9.2018 v 11:17 | Karma: 41,73 | Přečteno: 1752x | Diskuse | Občanské aktivity

Martin Kavka

Nikdo nechce topit „uprchlíky“ aneb demagogie podle blogera Hornera

Imigrace z Afriky a Blízkého východu do Evropy nenechává nikoho chladným. Názory mohou být různé, záleží na úhlu pohledu, politickém přesvědčení a vstupních informací.

3.8.2018 v 10:05 | Karma: 42,77 | Přečteno: 2510x | Diskuse | Občanské aktivity

Martin Kavka

Španělé asi neznají pohádku o Smolíčkovi. Proto tam budou mít „celou Afriku“

Když před několika týdny italský ministr odmítl přijmout loď se 630 „uprchlíky“, stejně jako Malta, bylo to Španělsko, které udělalo „gesto“ a loď přijalo.

29.7.2018 v 15:45 | Karma: 43,71 | Přečteno: 2416x | Diskuse | Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Pracovala jsem s migranty. Znám je, říká Bartůšek. Chce k nim změnit přístup

16. července 2024

Premium Nikola Bartůšek v úterý poprvé zasedne jako europoslankyně ve Štrasburku. Političku z hnutí Přísaha...

RECENZE: Nejen Vondruškovi vrahové jsou rafinovaní, trestu ale neuniknou

16. července 2024

Příjemné oddechové čtení na léto nabízejí tři nové detektivní romány české provenience. První...

Kdo zaplatí nadbytečné kontroly odlesňování? Nikdo se nehlásí

16. července 2024

Směrnice, kterou se Evropský parlament snaží bojovat proti odlesňování, naráží u českých úřadů....

„Už nebudeme říkat, že Trump je Hitler.“ Kampaň ve stylu spálené země končí

16. července 2024

Premium Atentátníka, který se pokusil zastřelit Donalda Trumpa, teď musí svorně proklínat stratégové,...

  • Počet článků 382
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2703x
                                                                                                                         

Seznam rubrik

Oblíbené stránky