Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Porubský les: stromy padají, rozum stojí

Lesopark Porubský les patří mezi nejoblíbenější místa obyvatel Ostravy-Poruby. Můžete zde potkat běžce, cyklisty, procházejí se tu milenci i rodiny s dětmi. Nově k nim přibyli i dřevorubci s pilami. Podívejte se na fotografie, kde stromy padají a rozum stojí...

„Lesní komplex Březí, zvaný též Porubský les, se nachází na katastrálním území Poruba a hraničí s Pustkovcem, Krásným Polem a Vřesinou. Do vlastnictví Města Ostravy patří 62,62 ha, zbytek patří Lesům České republiky a soukromým vlastníkům. V úžlabinách vodotečí se do dnešních dnů zachovala přirozená lesní společenstva jasanových olšin. Lesní cesty, stezky a pěšiny jsou soustavně upravovány pro návštěvníky lesa.“

Tento odstavec jsem si vypůjčil z webu Lesní škola, jehož partnery jsou i město Ostrava!!! a LESY!!!. Pokud se na tento web podíváte, zjistíte, že, že význam Porubskému lesu nepřikládá jen jeden naštvaný bloger, ale i oficiální autority. O to více pak stojí rozum nad tím, co se v lese děje právě teď.

Mezi jedno z nejhezčích míst patří křižovatka pěti cest nedaleko výletní restaurace Myslivna. Údolím protéká potok, jedná se o místo plné vzrostlých stromů. Najdete zde i ohniště, kryté odpočívadlo a hned dva odpadkové koše.

Na mých zamlžených fotkách jeho krása příliš nevyzní. Stačí ale pár kliknutí a naleznete snímky povedenější jako např. zimní album na rajce.cz či celý článek o Porubském lese. Přesnou polohu pak zjistíte na mapách (klikněte na symbol studánky, je tam krásná letní fotografie).

A jak to vypadá dnes? Přesněji v sobotu 18. ledna 2014, kdy jsem pořídil tyto fotografie? Bohužel takto:

Jakkoliv nad tím mé srdce dvakrát neplesá, většina lesů na našem území je hospodářská. Respektuji to, protože papír i dřevo zkrátka potřebujeme. Z čistě hospodářského hlediska pak je, mým laickým pohledem, Porubský les dobře spravovaný. Žádné velké holoseče zde nenajdete a nachází se tu i několik lesních školek.

Přesto si kladu otázku, zda konkrétně v tomto lese nepřevažuje zájem společenský nad zájmem hospodářským. Např. městem spravovaná odpočívadla a koše o tom jednoznačně svědčí. Musím se proto ptát, bylo opravdu potřeba tyto krásně vzrostlé stromy vykácet? Byly nemocné? Bylo je potřeba odstranit, aby se mohla obnovit přirozená skladba lesa? Byl ekonomický výtěžek tak velký, že by jej příslušný městský rozpočet nedokázal pokrýt?

Všechny tyto otázky jsou relevantní a jako laik je nejsem schopen fundovaně odpovědět. Přesto se domnívám, že odpověď není ani v jednom případě kladná a jedná se tak jen o další zbytečné ničení přírody, které zrovna v Ostravě nemáme na rozdávání. Na druhé straně lesa se navíc právě staví obchvat - Prodloužená Rudná. Nebylo by lepší mít zde maximum stromů, aby zachytily dopravní znečištění dříve než se dostane do Poruby?

Z mého pohledu občana, kterému záleží na místě, kde žije, se tak jedná o další případ, kdy stromy padají a rozum stojí...

Martin

P.S. Ono je to vlastně nic oproti plánovanému rozšíření Vědeckotechnického parku (VTP), kterým město nejlépe dokázalo, co si o Porubském lese, potažmo přírodě, myslí. Více informací najde v článku o VTP, kde je i mapa jeho rozšíření, na iDNES, v Moravskoslezském deníku nebo ve video reportáži TV Polar.

Autor: Martin Bobek | úterý 21.1.2014 2:11 | karma článku: 17,66 | přečteno: 1091x
  • Další články autora

Martin Bobek

FIX od Bohemia Energy – ceny vám garantujeme, dokud se NÁM to vyplatí

Bohemia Energy ukazuje, že garance ceny může být pouze iluzí a vypovídá smlouvy se zafixovanými cenami. Jak je to možné?

4.10.2021 v 7:28 | Karma: 21,79 | Přečteno: 735x | Diskuse | Ekonomika

Martin Bobek

Centrální výběrová řízení aneb šmejdi za dveřmi

„Dobrý den, kontrola dodavatelů energií. Můžete nám otevřít?“ ozvalo se ze sluchátka domovního zvonku. „Vy kontrolujete zařízení?“ zeptal jsem se spíše pro jistotu, protože i z těch dvou vět bylo jasné, že vítr vane ze Šmejdova.

22.12.2019 v 8:17 | Karma: 44,42 | Přečteno: 9046x | Diskuse | Společnost

Martin Bobek

Odložený batoh

Ležel vedle auta. Nedaleko byly popelnice, ale nevypadal, že by ho někdo vyhodil, spíš ho tam zapomněl při vykládání z auta. Nebo ho tam nechal roztržitý školák, co si hrál cestou ze školy na honěnou. Batoh na zemi. A nikde nikdo.

1.8.2015 v 8:00 | Karma: 15,16 | Přečteno: 572x | Diskuse | Letní povídka

Martin Bobek

Beton místo pole. Nikdo nevznesl námitku...

"Jmenuji se Edík, bydlím v Ostravě-Porubě a nebojím se tu." sděluje pes Edík kolemjdoucím a ujišťuje je, že jeho páníček je ten pravý, komu dát hlas v nadcházejících volbách. Pominu-li svou nedůvtipnost, kdy jsem se prvotně domníval, že se jedná o reklamu veterináře, vzbuzuje ve mně tento billboard především obavy. Obavy z toho, co volení zástupci s městem skutečně provedou až z ulic zmízí všechna ta líbivá hesla jako "Ostrava - náš domov" či "Šťastná volba pro Ostravu". Když se totiž před měsícem hlasovalo, zda se zabetonuje další úrodná půda, nikdo ani nevznesl námitku...

7.10.2014 v 7:10 | Karma: 12,76 | Přečteno: 714x | Diskuse | Politika

Martin Bobek

Férová snídaně

Také jste někdy přemýšleli nad tím, jaké pocity má komár na nuda pláži? Kde jen začít? Zkusit od každého něco? Abyste podobné pocity zažili, nemusíte nutně začít bzučet ani nikomu pít krev, postačí zajít na férovou snídani. Množství dobrot, které se zde nabízí, ve Vás podobný pocit nerozhodnosti rozhodně vyvolá...

12.5.2014 v 8:53 | Karma: 8,75 | Přečteno: 621x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2586x
Narodil jsem se před více lety, než jsem si kdy přál. Dokonalosti jsem dosáhl ve věku 25 let při psaní svého prvního životopisu. O dva roky později mě přijali jako programátora v Londýně, kde jsem zůstal několik let. Cesta zpátky mi trvala rok a vedla přes Austrálii. V současné době obrůstám mechem při práci z domova. Jsem typický introvertní programátor. Navštěvuji řečnický klub Toastmasters Ostrava. V temných dobách předcházejících celkovému fyzickému úpadku jsem měl rád cyklistiku a turistiku. Nyní je mým koníčkem psaní, které vedlo až ke knize o pobytu v Británii Čtyři roky v zemi nad Temží a ke knize fejetonů Británie v útržcích novin. Jsem svobodný nekuřák, který má někdy rád některá zvířata, ptakopysky zvláště. Další podrobnosti naleznete na mém webu: martinhorsky.cz.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky