Návštěva zoo v Norimberku

Zoo v německém Norimberku je díky relativně dobré dostupnosti a především chovu delfínů skákavých častým cílem mnoha českých turistů, kteří chtějí tato úžasná zvířátka vidět na vlastní oči. Zoo se nachází v rozsáhlém lesoparku ještě před městem, takže je velmi dobře dostupná nejenom pro návštěvníky přijíždějící autem. Vstupné ve výši 13.50 euro za dospělého a 6.50 euro za dítě je na německé poměry přiměřené.

Ani norimberské zoo se nevyhnulo bombardování během druhé světové války a tak byla po svém otevření v roce v roce 1939 v krátké době zničena. Větším škodám pak paradoxně zabránili američtí vojáci, kteří ji určitou dobu střežili. Rekonstrukce pak probíhala většinou v šedesátých letech min. století, kdy vznikl i nápad postavit delfinárium.

Samotná zoo je spíš takový rozsáhlý lesopark s mnoha skalními výchozy. Tyto skály jsou tvořené pískovcem, který se nechá snadno opracovat, což zde využili k vytvoření zajímavých expozic, které jsou vytesané v pískovcovém masivu. Po vstupu do zoo hlavní branou narazíte na žirafy a na druhé straně jsou klokani. Ovšem většina návštěvníků jde co nejdříve k lagunám, kde jsou hlavní hvězdy této zoo - delfíni skákaví. Tyto venkovní laguny byly vytvořeny v nedávné době, předtím byli delfíni spíše v původní vnitřní expozici. Nejdříve však projdete do pavilonku, kde vidíte delfíny pod vodou. V tomtéž pavilonku uvidíte asi druhou největší atrakci této zoo a tou jsou kapustňáci, jejich rozvážné proplouvání nádrží je velmi zajímavé. Nad jejich nádrží je postaven moderní pavilon džungle, kde můžete kapustňáky pozorovat se shora. Jsou zde k vidění i tropické druhy motýlů a volně jsou zde opičky.

Samotné pozorování proplouvání delfínů je velmi zajímavé, ale vrcholem je jejich cvičení, které se koná několikrát denně. S velkou radostí plní různé pokyny a předvádí vysoké výskoky i salta. Dokonce Vám i zazpívají delfíní písničku a několikrát Vám zamávají. Celé cvičení trvá cca dvacet minutek a stojí opravdu za to. Je zde vidět, že delfíni jsou opravdu nejinteligentnější zvířátka na světě a samotné cvičení není jenom pro návštěvníky, ale i pro samotné delfíny. Stranou ovšem nechávám polemiku o tom, zda je vhodné chovat delfíny ve středoevropských podmínkách. Kromě Duisburgu jsou delfíni chováni jen v přímořských oblastech.

 

 

 

 

Další část zoo je tvořena rozsáhlými vodními plochami a loukami, kde jsou například africké antilopy, bůvoli, velbloudi či asijští jeleni. V dolním rohu je pak menší dětská zoo s domácími zvířátky. Střední část zoo je lesnatá a jsou zde chováni především různí kopytníci. Pěkná je část, kde jsou asijské antilopy, zubři a jeleni Wapity. Asi jste již zaznamenali, že rozmístění druhů nerespektuje zoogeografické oblasti a tak máte amerického jelena Waipty vedle asijského sněžného levharta a evropského zubra. Nejvzácnějšími chovanci jsou v této oblasti určitě nosorožci indič, jejich pavilon ovšem i po modernizaci neposkytuje jejich oblíbený bazének. Zajímavá je i expozice pand červených, které mají přístup do velmi vysokých stromů, kde se rády schovají. 

V samém horním rohu zoo je k vidění medvěd lední, který má k dispozici přírodně řešený a rozsáhlý výběh. V této části je také velký bazén, kde jsou pohromadě rychle plující a dovádějící lachtani a pohodoví tuleni. Vedle jsou i známí tučňáci Humboldtovi a vydry.

V horní části stojí za chvilku toho pozorování majestátná harpyje pralesní, což je dravý pták, jehož domovem jsou amazonské pralesy. V Evropě je jen v pěti německých zoo a nikde už nejspíš není chovný pár. Zajímavostí je, že se je bude snažit získat pražská zoo do připravované expozice Amazonie.

Dále směrem zpět ke vchodu do zoo je pavilon tropů, kde jsou tapíři malajští a jihoamerič, africká prasátka štětkouni a jeden krokodýl. Tento pavilon nedávno modernizovali, ale nevím tedy kde. V celém pavilonu převažuje holý beton a celkově je velmi zastaralý. Ovšem dokladem, že vše co je staré nemusí být špatné je blízký pavilon šelem, který je vytesán v pískovcovém masivu, což je velmi působivé. Hlavními obyvateli jsou tygři ussurijští a lvi. V blízkosti je ještě průchozí voliéra ibisů a expozice vlka hřivnatého. Cestou směrem k východu se ještě můžete zastavit v pavilonu opic s gorilami a paviány, který už má také nejlepší léta za sebou

Zhlédnutí cvičení s delfíny a pozorování samotných delfínů a kapustňáků stojí určitě za návštěvu. Zbytek zoo je spíše postaven na přirozených expozicích pro kopytníky. Pavilonů zde moc nenajdete, když už tu nějaké jsou, tak jsou vesměs zastaralé s výjimkou pavilonku kapustňáků a krásného pavilonu (jeskyně) šelem. Všechny popisky jsou samozřejmě jenom v němčině a o nějakých naučných a tematických zákoutí si zde můžete nechat také jenom zdát. Udržovat chov delfínů je nejspíše finančně náročné a na zbytek zahrady už asi finance a nápady nezbývají. Plusem této zoo je ovšem její klid, kromě delfinária zde nebývá hlava na hlavě. Podle mého názoru většina českých zoo svou kvalitou tuto zoo více-méně překonávají.

 

Autor: Martin Čermák | úterý 26.8.2014 12:02 | karma článku: 13,68 | přečteno: 1490x