návštěva zoo v americkém San Diegu I.

Asi každý, kdo se trochu více zajímá o zoologické zahrady, slyšel někdy o zoo v americkém San Diegu. Podle hodnocení, jak odborníků, tak i veřejností je považována dokonce za nejlepší zoo na světě.

A tak není divu, že pro mě byla návštěva této zoo dlouhou dobu snem, který se mi splnil.

Samotná Zoo byla založena v roce 1916 a celý rok 2016 tak slaví 100. Výročí, což se projevuje především v různých doprovodných podvečerních programech. Samotná zoo je umístěna téměř v centru města v Balboa parku, což je asi jeden z nejhezčích parků, které jsem kdy viděl. Je zde mnoho muzeí a na severním okraji je umístěna téměř 40 hektarová slavná zoo.

zoo San Diego

V San Diegu jsou vlastně dvě zoo, které se navzájem doplňují. Tou druhou je Safari park, který je obdobou našeho safari ve Dvoře Králové. Je zde také pěší část zoo, ale především jsou zde obrovské výběhy, které projíždíte autem. Obě zoo patří pod jednu správu a tak občas zvířátka jezdí na výlet z jedné zoo do druhé, ale obecně se navzájem doplňují a jen málo druhů najdete v obou zoo současně.

Za hlavním a vlastně i jediným vstupem do zoo na Vás čeká několik pracovníků zoo, kteří Vám rádi vysvětlí, cokoliv Vás bude zajímat o zoo. Tento systém průvodců je vlastně i po celé zoo, takže se často stává, že k vám přijdou i sami, pozdraví a zeptají se, zda se chcete dozvědět něco více o zvířatech v zoo nebo poradí kam se vydat. A musím říci, že jejich rady jsem využil. Neboť při dopolední návštěvě (vřele doporučuji) Vás hned upozorní, abyste šli nejdříve k pandám velkým, které mají krmení, protože pak je tam za prvé obrovský nával lidí a za druhé byly pandy dočasně umístěné v jiném výběhu bez vnitřního pavilonu. Takže, když je pandě horko (což v Kalifornii je zvykem), tak zaleze a nikdo jí neuvidí, ale stejnak jsou tam davy lidí a poslouchají výklad od ošetřovatelů. A ještě než se dostanu k popisu zoo, tak ony vnitřní ubikace a pavilony, tak jak je známe z evropských zoo, nejsou skoro nikde. Protože spousty zvířat tráví díky příznivému klimatu celý rok venku a jejich vnitřní ubikace nejsou přístupné veřejnosti.

panda velká

V blízkosti pandí expozice je několik expozic pro další druhy medvědů a to asijského medvěda malajského, jihoamerického medvěda brýlatého a také pro amerického medvěda grizzlyho, o nich se dozvíte, že sem byli převezeni z Yelowestonu, aby nemuseli být utraceni z důvodu špatných návyků na lidi. Jsou zde i africké vydry, které sice vypadají podobně jiným vydrám, ale v Evropě jsem je nikdy neviděl.

Po návštěvě této centrální části je doporučeno využít okružní jízdu busem a vybrat si, kam se posléze podíváte. Jelikož chceme vidět vše, tak jsme autobus nechali na konec a vydali jsme se do části džungle. Tady jen dodám, že američani vše možné označují trail a že zde nehledejte pavilony, vše je téměř přirozené a vegetace je zde při troše toho zalívání opravdu bujná. A již na začátku cesty vás obklopí tropická vegetace. Jako první uvidíte stádo indonéských prasátek babirus a poté se dostanete do části s asijskými druhy opiček a tapíry čabrakovými. Asijskou část uzavírá expozice ve svahu pro tygry malajské a za nimi je africká část džungle s pralesními žirafami okapi a trochu neočekávaně s hrochy obojživelnými, které můžete pozorovat pod velmi čistou vodou. Dále zde můžete potkat několik druhů opic a pralesní bůvoly. To však není z pralesní části vše. Na přilehlém kopci jsou expozice pro šimpanze bonobo a gorily. Do této části dokonce vedou jezdící schody nebo se sem můžete dostat výšlapem přes ptačí voliéru. V této vyšší části můžete ještě vidět rozlehlou expozici pro orangutany a gibony. Musím říci, že z této části zoo jsem byl asi nejvíce ohromen. Především z členitosti jednotlivých expozic, do kterých můžete nahlédnout z několika výškových úrovní a z pocitu reálného pobytu v džungli, kdy nejste v žádném pavilonu. Jen nevýhodou může být to, když zvířata zalezou do úkrytů, protože tu opravdu není žádný expoziční pavilon.

Po výlezu z džungle jsem se vydal do blízké australské expozice, která je věnována téměř výhradně populárním medvídkům koalům, kterých je zde opravdu nespočet. V jedné expozici jsou samice, ty poznáte tak, že celá expozice je propojená a samičky si můžou vybrat jakýkoliv „umělý“ strom a na druhé straně pavilonku je expozice pro samečky. Ti mají totiž každý svůj stromeček, kde neúnavně podřimují obklopen plotem s elektrickým ohradníkem, protože při probuzení by se šli poprat se sousedem. Celkově je tu více než 10 koalů a jen jeden malý klokánek.

cesta džunglí
koala

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokračování příště :) 

 

San Diego zoo I. část

 

Autor: Martin Čermák | čtvrtek 6.10.2016 19:12 | karma článku: 18,51 | přečteno: 986x