Mlynaříci

Ačkoliv tito roztomilí, ale zároveň i elegantní ptáci prý nejsou vzácní, až do uplynulého víkendu jsem na ně nikde neměla štěstí...

.   .   .   .   .   .   .

Knihy zmiňují dva poddruhy u nás se vyskytujících mlynaříků. Jednak severoevropský (Aegithalos caudatus caudatus), který můžete vidět na přiložených fotografiích, a kromě něj ještě středoevropský (Aegithalos caudatus europaeus) s tmavou hlavou. 

Mlynařík dlouhoocasý ( Aegithalos caudatus) je velký asi jako sýkorka. Má zavalité tělíčko připomínající hodně načechrané klubíčko nebo bambuli, z níž trčí dlouhatánský rovný ocásek.

Barvy jeho peří zřejmě navrhoval zkušený designér vyznačující se dobrým vkusem. Kombinace bílé, světle šedé a černé s různě sytou vínově červenou je opravdu nevšední a zdařilá.

Obě pohlaví bývají zbarvená stejně, mláďata mívají širokou černou masku přes oči.

Jeho bystrým korálkovým očím nic neunikne. Od jara do podzimu loví hmyz, rád si pochutná na pavoucích, molech a jiných menších motýlech. V zimě baští semena, pupeny a ke krmítku ho údajně nejlépe nalákají lojové válce nebo koule obsahující běžné obilniny či otruby. Když takový pamlsek objeví, dlouze jej oždibuje svým drobným zobáčkem částečně zakrytým jemným chmýřím.

Není nijak zvlášť lekavý, takže pokud přiletí, je možné si ho docela dobře prohlédnout.

 

Během roku obývá hlavně listnaté lesy, ale i rozsáhlejší parky s křovinnými podrosty. Jakmile přituhne, mlynaříci sdružení do menších skupinek cestují krajinou a hledají potravu.

Obratně tančí mezi tenkými větévkami, klidně i zavěšeni hlavou dolů, neúnavně při tom pískají a občas zacvrlikají asi jako sýkora zkřížená s vrabcem polním (Hlas mlynaříka "črrr", "si,si,si" ZDE ). Noci přečkávají natěsnaní jeden na druhého, aby se zahřáli. Průměrně se prý dožívají 2 až 3 let, s maximem kolem sedmi.

Četla jsem , že ačkoliv mlynaříci své životní partnery nestřídají, stává se, že s krmením potomků průběžně pomáhá až 9 ptáků téhož poddruhu, obvykle příbuzných samců, kterým se nepodařilo zahnízdit. Společně pak také hájí příslušné teritorium.

Staví si neobvyklá kulovitá hnízda s malým vletovým otvorem, podobná kukani, krytá mechem a lišejníkem. Vystýlají je značným množstvím peří cizích ptáků (až 2000 kusů), která získávají zejména obíráním mršin. Vajíčka mají velmi drobná, kropenatá, samice na nich sedí asi dva týdny.

Přesné údaje v tomto ODKAZU

 

 

 

 

Dalších články o ptácích ZDE

 

.

 

Autor: Martina Moudrá | úterý 3.3.2015 9:34 | karma článku: 37,12 | přečteno: 3163x
  • Další články autora

Martina Moudrá

Zámek Bílé Poličany (fotoblog)

11.3.2021 v 18:42 | Karma: 16,64

Martina Moudrá

Trosky 10x jinak

1.3.2021 v 17:32 | Karma: 23,43