Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jezero Fedaia ze všech světových stran (fotoblog)

Lago di Fedaia najdete v úzkém průsmyku (46.4637503709232 N 11.8625375626254 E) mezi hřebenem Padon a impozantní Marmoladou, přímo pod zdejším ledovcem, který ho zásobuje vodou... 
Lago Fedaia

(Obrázky v článku lze zvětšit rozklinutím) 

Díky sevřenosti krátkého údolí jsou z okolních vyhlídkových tras obvykle vidět jen různě velké části Passo Fedaia, jelikož se vždy najde nějaký kus skály nebo hřebene, který dno průsmyku s jezery částečně zakrývá. 

Jezera Fedaia jsou totiž ve skutečnosti dvě: jednak asi 1,6 km dlouhá umělá údolní nádrž, a kromě ní také malé Lago di Fedaia přírodního původu. Jejich břehy lemují silnice: frekventovaná severní (pod Catena Padon) a úzká jižní (pod svahy Marmolady), takže obě vodní plochy lze pohodlně obejít nebo objet na kole.

Vlevo velká umělá nádrž Lago Fedaia, vpravo maličké původní Lago Fedaia

Původní jezírko je malé a mělké, hloubka umělé nádrže může u hráze, po níž vede silnice, dosahovat v maximu téměř 60 metrů. Ve vzdálenějších partiích je ovšem také mělká, takže když hladina v létě poklesne, odhalí zajímavě členité části dna.  

Nízký stav vody v nádrži odhaluje část dna
Pomocná hráz Controdiga di Maria a původní Lago Fedaia za ní, vpředu část umělé nádrže Fedaia
Mapa zobrazující původní Lago Fedaia; údolní nádrž ještě chybí

 Retenční nádrž dokončená r.1955 je zvláštní tím, že má dvě hráze. Hlavní, západní, v koruně dlouhou 622 m, a dále vedlejší, tedy východní (tzv.Controdiga di Maria al Lago), bránící přepadu do přírodního jezírka Fedaia, jehož vodu zadržuje moréna tvořená sedimenty nahromaděnými pod ledovcem.  

Při pohledu z dálky, nejlépe od Col di Ross (horní stanice lanovky z Canazei: Belvedere-Pecol-Col di Ross), proto může jezero  budit zdání, jako by se jeho hladina vznášela nad dnem průsmyku Fedaia.

Maximální objem vody v nádrži činí 166 000 m3. Pod 63,9 m vysokou a u baze 42 m širokou hlavní hrází vytéká směrem do Val di Fassa řeka Avisio, jejíž proud pohání hydroelektrárnu o výkonu 19,5 MW. Rozsáhlá vodní plocha nepochybně ovlivňuje mikroklima průsmyku, tedy i stav ledovce na Marmoladě.

Laag Fedaia - pohled z hráze přehrady, v pozadí Civetta
Lago Fedaia - pohled z odpočívadla u silnice směrem k hrázi, vpravo silnice s tunely
Controdiga di Maria al Lago Fedaia z Catena Padon poblíž Porta Vescovo

V letech 1950-1955 tu fungovala mezinárodní fyzikální laboratoř specializující se na výzkum kosmického záření a antihmoty. Výhodou byla vysoká nadmořská výška (zde 2053 m n.m.), s níž intenzita kosmického záření roste, ke zkoumání interakce hmoty a antihmoty s elektromagnetickým polem byl nainstalován sedmitunový elektromagnet. V tehdejší částečně dřevěné boudě u paty dnešní hráze prý tehdy krátce působili i tři známí nositelé Nobelovy ceny: Enrico Fermi, Cecil PowellPatrick Blackett. Výzkum byl později přesunut do CERNu.

hráz přehrady
Jízda autem po hrázi Lago di Fedaia
Odraz Marmolady v jezeře Fedaia

Průsmyk bývá poměrně hojně navštěvován, takže v hlavní sezóně (srpen) může dojít k problémům s parkováním. Kromě odpočívadel u silnice je k dispozici ještě několik parkovišť, a to na obou koncích jezera. Přejedete-li po hrázi, můžete zastavit u budovy muzea první světové války (Museo della Grande Guerra) a dolní stanice lanovky (Pian Fiacconi - k ledovci na Marmoladě) nebo pokračovat vlevo, na zpevněnou plochu nad jezerem (viz foto níže).

Přímo u hráze je zastávka autobusu (ukázky jízdních řádů v odkazu).

Na ledovci se lyžuje pouze v zimě.

Jezera Fedaia, turistická mapa s vyznačenými parkovišti, lanovkou a muzeem
Lago Fedaia z Catena Padon
Kvetoucí břeh jezera Fedaia

 Blízké pohodové turistické cíle: 

Soutěska pod Marmoladou (8 km od hráze směrem na východ)

Lanovkou na vrchol Marmolady (8 km od hráze na východ)

O ledovém měste na Marmoladě

Tip gaučového povaleče (11 km od hráze na západ)

Průsmyk Pordoi s lanovkou na Sass Pordoi (22 km od hráze na západ)

Kamenné moře v Passo Sella (22 km od hráze na západ)

Sass d'Adam lanovkou z Pozza di Fassa (22 km od hráze na západ)

Pevnost Corte (29 km od hráze na východ přes Rocca Pietore)

Zřícenina hradu Andraz (32 km od hráze na východ, přes Rocca Pietore)

Passo Padon (Lanovka poblíž Malga Ciapela, 6 km )

Lago Fedaia a Marmolada - pohled z vozovky vedoucí po západní hrázi

 

Autor: Martina Moudrá | čtvrtek 21.9.2017 12:06 | karma článku: 33,91 | přečteno: 2964x
  • Další články autora

Martina Moudrá

Byl Brežněv Rus nebo Ukrajinec?

Lze to vůbec určit? Podle čeho? Místa narození, národnosti předků, pokud ji vůbec lze určit, vlastní vůle nebo něčeho jiného? Posuďte sami a pokuste se při tom zůstat nezaujatí.

27.8.2024 v 12:21 | Karma: 20,05 | Přečteno: 695x | Společnost

Martina Moudrá

Zámek Bílé Poličany (fotoblog)

Zámek nacházející se nedaleko Dvora Králové není běžně přístupný veřejnosti. Jste-li zvědaví, co se v něm ukrývá, nebo co lze vidět v jeho blízkém okolí, neváhejte otevřít fotogalerie, které jsou součásti tohoto krátkého článku :)

11.3.2021 v 18:42 | Karma: 17,21 | Přečteno: 688x | Diskuse | Fotoblogy

Martina Moudrá

Trosky 10x jinak

Kdo by neznal typickou siluetu Trosek, zříceniny hradu postaveného na erozí obnaženém čedičovém sopouchu? Všechny fotky lze zvětšit rozkliknutím ;)

1.3.2021 v 17:32 | Karma: 23,74 | Přečteno: 625x | Diskuse | Fotoblogy

Martina Moudrá

Vodní nádrž Bedřichov (fotoblog)

Všude dobře, doma nejlépe, a to včetně našich hor. Máte-li právě pár minut nazbyt, vydejte se se mnou na krátkou podzimní vycházku k prosluněné vodní nádrži Bedřichov. Všechny obrázky lze zvětšit rozkliknutím.

8.12.2020 v 19:20 | Karma: 30,90 | Přečteno: 911x | Diskuse | Fotoblogy

Martina Moudrá

Krátké zastavení na zámku Nový Světlov

V době omezeného cestování alespoň na skok v poměrně nedávno zrekonstruovaném zámku u Bojkovic na jihu Moravy.

14.4.2020 v 15:28 | Karma: 29,80 | Přečteno: 971x | Diskuse | Fotoblogy
  • Nejčtenější

V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič

12. ledna 2025  6:54,  aktualizováno  13:09

Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

13. ledna 2025  21:50

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

15. ledna 2025  11:34

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  19:27

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

16. ledna 2025  15:06

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...

Tři Hamásem propuštěné rukojmí jsou zpět v Izraeli. Ženy byly v zajetí 471 dní

19. ledna 2025  17:39,  aktualizováno  20.1

Izraelská armáda převezla tři ženské rukojmí, které v Pásmu Gazy propustilo teroristické hnutí...

EXKLUZIVNĚ: Do Česka míří nová značka. Italská SUV s čínským rodokmenem

20. ledna 2025

České silnice by brzy mohla brázdit auta na tuzemském trhu dosud neznámá. Vozy italské automobilky...

Ideální dovolená? Přímý let a pohodlí. Vzrostl zájem o pětihvězdičkové hotely

20. ledna 2025

Premium Hromadný úprk na pláže nastane i letos v létě. Cestovní kanceláře právě v těchto dnech...

Zákulisní spor ohrožuje péči. Lékaři válčí o rizikové rodičky a nezralé děti

20. ledna 2025

Premium Mezi porodníky to vře. Velké a malé nemocnice podle nich bojují o nedonošené děti. Problém nastal,...

6 doporučení pro lepší spánek dítěte
6 doporučení pro lepší spánek dítěte

Jediným znakem dostatečného spánku je dobrá nálada dítěte během následujícího dne. Neexistuje univerzální optimální spánek, přesto můžete dětem...

  • Počet článků 174
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2385x
Nejsem ničím zajímavá, ale okolní svět zajímavý je. Objevuji v něm dávno objevené - stejně tak, jako mnozí přede mnou i po mně.

A protože je svět příliš velký na to, aby ho člověk dokázal poznat úplně celý, k důkladnějšímu průzkumu jsem si vybrala oblast známou jako Dolomity.
Co tam zjistím, to předám dál - třeba se informace budou někomu hodit.
Viz PRŮVODCE ČESKÉHO GAUČOVÉHO POVALEČE PO DOLOMITECH

Jelikož se domnívám, že jedna fotografie prozradí víc než spousta slov, najdete v mých článcích více obrázků než textu. 
Používám Panasonic Lumix GH3, GH1 a GH5 (plus sadu objektivů v rozsahu 7mm - 400 mm)


Nepracuji a ani jsem nikdy nepracovala v oboru cestovní ruch. Nemám ani žádné kontakty na jakoukoliv cestovní agenturu.