"Červené" jezero Tovel - Dolomity

Tajemné Lago (Rosso) di Tovel , jehož průzračná voda se za vhodných podmínek dokáže zbarvit do ruda, patří k těm nejromantičtějším jezerům, která můžete v Dolomitech navštívit.

X+Lago di Tovel

Najdete je v Přírodním parku Adamello – Brenta (Parco naturalle Adamello – Brenta), severně od známého Lago di Garda, zhruba ve čtvrtině pomyslné spojnice mezi Madonnou di Campiglio a Bolzanem.

VIDEO: https://youtu.be/EtrpK88PyLI

https://youtu.be/EtrpK88PyLI

 

Na  jeho smaragdově zelené hladině se zrcadlí horské štíty Gruppo di Brenta dosahující výšek kolem 2 500 m n.m. a lesy, které je obklopují.  Je tady klid a mnohem teplejší klima než v severněji položených částech Dolomitů.

Trochu tu na vás dýchne Středomoří, a také proto se zde daří mnoha zajímavým rostlinným i živočišným druhům. Jen v samotném jezeře jich prý žije na 3000, mikroskopickými organizmy počínaje a hejny elegantních sivenů alpských konče.

Díky výskytu jednobuněčných řas  Glenodinium  sanguineum (Tovellia sanguinea) se v létě za příznivých podmínek může voda zabarvit do červena. Údajně, na rozdíl od jiných Dinoflagellat způsobujících tzv.červený příliv, žádné neurotoxiny neprodukují, takže by měly být neškodné.

 

Řasy ve svém těle shromažďují  karotenoidy rozpuštěné v tukových kapénkách. Jakmile výrazně zvýší svou aktivitu a jejich koncentrace dosáhne hodnot 3 – 4 000 000 jedinců na litr vody, mělčiny jezera Tovel zrudnou. Protože však v posledních několika desetiletích došlo ke značné změně v režimu obhospodařování zdejší krajiny, od r.1964 se prý jev vyskytuje velmi sporadicky (mám důvodné podezření, že spíš vůbec).

Křišťálově čistá voda 39 m hlubokého jezera prý poprvé strašidelně zčervenala někdy po roce 1800, kdy byly okolní husté lesy vykáceny kvůli těžbě dřeva pro stavbu železnice vedoucí Brennerským průsmykem a na svazích údolí se více rozšířil chov krav. Nežádoucí dusičnany a fosfáty splavované při deštích do jezera posloužily jako vítané živiny pro Glenodinium, které se přemnožilo.

Místní obyvatelé si událost nedokázali vysvětlit jinak než pověstí, kterou volně převyprávěla paní Giovanna Borzaga ve své sbírce „Leggende del Trentino“. Podle ní na březích došlo k rozhodující bitvě mezi vojskem zhrzeného krále Lavinta z Tuenna a méně zkušenými věrnými  královny Tresengy z Rogoli. Krve padlých prý bylo tolik, že zabarvila vodu jezera.  Zahynula tehdy i Tresenga, která sem podle vyprávění dodnes chodí naříkat.

A pláče při tom zřejmě vydatně, jelikož vody v jezeře neubývá. Není divu, napájí ho totiž m.j. vodopád říčky Risla vzdálený asi 300 m od břehu, k němuž se lze snadno dostat stezkou č.339, potok sv.Marie Flavony a několik pramenů, z nichž ten nejsilnější můžete vidět u jižního cípu jezera. Jestli královna skutečně někdy existovala, netuším, každopádně divoká řeka, která z jezera vytéká, jméno Tresenga nese.

Na celém území Národního parku Adamello – Brenta můžete zahlédnout kamzíky, kozorožce, sviště, srnce, zajíce, lišky, kuny, jezevce, bělokury, tetřevy a tetřívky, orly, ale vzácně i medvědy hnědé, kteří sem byl uměle vysazeni v letech 1999 – 2002 (10 kusů ze Slovinska). Zatím se jim tu daří, ale -  upřímně řečeno – ani nás nemrzelo, že jsme u jezera  žádného nepotkali.

K jezeru vede jediná příjezdová komunikace od Tuenna, jejíž kvalita je velmi dobrá. Ještě než dorazíte ke kamennému moři  před jezerem, musíte zastavit u malé dřevěné boudy (Capriolo), kde zaplatíte 5,- € (za průjezd vozu parkem až k jezeru, bez ohledu na počet pasažérů) a dostanete letáček s mapkou a informacemi o zdejší kyvadlové dopravě na trase Cles - Tuenno - jezero Tovel (viz obr.).

Nechcete-li platit mýtné, můžete své auto nechat na zdejším parkovišti a využít autobus, který tady v sezóně pendluje zhruba každých 20 minut (jízdné v r.2010: 1.50 €, rodiny mají slevu). Také ovšem můžete zbývající 4 km dojít pěšky kamenitým údolím.

Dobře upravený čtyřkilometrový chodník pro pěší vede rozsáhlým suťovištěm, které zde vzniklo náhle a nečekaně sesuvem části hory Monte Corno v roce 1300 n.l. Je tedy poměrně mladé a působí velice bezútěšně. Mezi kamením objevíte i malé tyrkysově modré jezírko (poblíž mýtnice), tu a tam se uchytily borovice.

U jezera dlouhého zhruba 1115 m a širokého asi 820 m (měřeno na mapě Google Earth) se můžete najíst např. v malých rodinných hotýlcích "Lago Rosso""Miralago".

MAPA Google

PREZENTACE SNÍMKŮ (HD) - LAGO DI TOVEL

TIPY, KAM SE V DOLOMITECH TAKÉ PODÍVAT (viz odkaz)

 MAPA GOOGLE V TOMTO ODKAZU

http://www.girovagandointrentino.it/puntate/2004/estate/tuenno/tuenno.htm)

Tuenno

Některé obrázky v textu (včetně letáčku s jízdním řádem autobusů) lze zvětšit rozkliknutím.

Autor: Martina Moudrá | neděle 22.4.2012 12:23 | karma článku: 27,27 | přečteno: 4479x
  • Další články autora

Martina Moudrá

Zámek Bílé Poličany (fotoblog)

11.3.2021 v 18:42 | Karma: 16,64

Martina Moudrá

Trosky 10x jinak

1.3.2021 v 17:32 | Karma: 23,43