Dávná i zapomenutá povolání

K tomu, aby se lidé uživili, museli být dříve vynalézaví, snaživí, pracovití a přemýšliví. Jestli je tomu tak i dnes, toť otázka.

Obrovské množství informací o povoláních, kterými se živili lidé v minulosti, jsem se dočetla v knize nazvané Povolání našich předků – od formanů k silákům. Začetla jsem se do období mezi 9. až 19. stoletím, kdy ještě neexistovala dnešní vyspělá technika. Autorka knihy Stanislava Jarolímková se snažila, aby si čtenář zapamatoval u vybraných profesí co nejvíce zajímavostí, a to se jí, myslím, podařilo. Publikaci doprovázejí ilustrace Jiřího Filípka.

Kniha je rozdělena do deseti kapitol podle zaměření povolání: Lidé kolem dopravy, Lidé kolem dřeva a hlíny, Lidé kolem jídla a pití, Lidé kolem knih a novin, Lidé kolem kovů, Lidé kolem léčení a léků, Lidé kolem obchodování, Lidé kolem oblečení a obuvi, Lidé kolem těžby a Lidé kolem zábavy. 

 

Kteří lidé pracovali v oblasti léčení a léků? Byli jimi kořenářky, zaříkávači, vykuřovači, léčitelé, chirurgové, trhači zubů i záchranáři. Některá povolání již zanikla, jiná existují v přeměněné podobě i v současnosti. V této kapitole jsme se dočetli o metodách léčby jako je pouštění žilou, baňkování, přikládání pijavic, kouření dýmek, jarní očistné kúře, či o očkování.

Ukázka z této kapitoly:

„… Na závěr ještě přidám perličku, podle níž se ženy v minulosti chránily proti další nakažlivé nemoci – choleře – enormně širokými sukněmi. Lékaři, kteří to doporučovali, argumentovali tím, že k takové dámě se nikdo nemohl dostat natolik blízko, aby ji nakazil.  V 50. a 60 letech 19. století nosívaly sukně obvykle vyztužené obručovými spodničkami také ženy ze středních vrstev obyvatel.

Samozřejmě účinnější byla doporučení lékařů, kteří již na začátku novověku doporučovali pít

vodu ze zdrojů, v jejichž okolí nikdo neonemocněl.“ (str. 84, Povolání našich předků).

V jiných kapitolách jsme se dozvěděli co byla bramborová divadla, jak pracovali břichomluvci, proč byl u nás první rentgen umístěn v hotelu a spoustu dalších zajímavostí.

Kniha vydaná nakladatelstvím Grada pod značkou dětské literatury Bambook má velký formát 207×288 mm. Je určena dětem od jedenácti let, což odpovídá. Je vhodná také pro učitele dějepisu a pro všechny dospělé i děti, které zajímá život našich předků.

Podkováři byli připraveni i na kování neklidného koně.
Textu je v knize hodně a je plný zajímavostí.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martina Mičková | neděle 6.2.2022 12:43 | karma článku: 5,72 | přečteno: 176x
  • Další články autora

Martina Mičková

Květinová babička

14.4.2024 v 21:11 | Karma: 0

Martina Mičková

Život ve stavu beztíže

24.3.2024 v 18:41 | Karma: 4,80

Martina Mičková

Královské město Olomouc

16.3.2024 v 20:26 | Karma: 12,44

Martina Mičková

Poodří - krajina vody

24.2.2024 v 21:15 | Karma: 12,21