Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Spisovatel, který jím být nechtěl

Právě před 130 lety se narodil jeden z nejpozoruhodnějších světových spisovatelů Franz Kafka. Na svět přišel v době, kdy ještě doznívala ona magičnost a genius loci staré Prahy. V době, kdy ještě stálo židovské ghetto na Starém Městě a jehož prostředí zřejmně ovlivnilo i jeho tvorbu.

Navzdory svému krátkému životu však dokázal zanechat nesmazatelnou stopu v uměleckých  kruzích doma a zvláště ve světě. Jeho život byl nenápadný, a řeklo by se i v očích mnoha dnešních lidí docela nudný. Byl abstinent, nekuřák,  vegetarián, a i k ženám měl zvláštní vztah.  Takže pro bulvár naprosto nezajímavíá osoba. Jeho dílo bylo za jeho života téměř neznámé, neboť publikoval jen několik krátkých povídek. Proslulosti dosáhl Kafka proto až po své smrti. A to ještě prakticky proti své vůli. Ve své závěti si totiž přál, aby veškeré jeho spisky byly zničeny. Což se naštěstí nestalo.

V jeho díle se projevuje osobní duševní rozpolcenost autora. Pocit vyřazenosti a izolovanosti jsou důležitými motivy jeho tvorby. Kafkovým postupem během kterého vznikla většina jeho prací bylo analyzovaní sebe samého a rozvíjení sebe sama v příbězích, které stvořil. Propojenost  Kafky jako autora a jeho literárních postav, které vymyslel, je zřejmá a zásadní. Hlavní témata, která jej zajímala a doslova  vzrušovala byla: moc, výkon moci a její příjem jí poddanými osobami, a jedinec uprostřed tohoto všeho. Dalším podstatným rysem tvorby jsou hrdinové, kteří se stávají předmětem ponižování. Ukončení příběhů jsou zpravidla tragická a bezvýchodná. V kontrastu s tím je však často humorné a ironické líčení. Za nejdůležitější Kafkovy práce jsou všeobecně považovány romány Proces, Nezvěstný (též zvaný Amerika), Zámek a povídka Proměna.

Zatímco ve Spojených státech a v západní Evropě se Franz Kafka hned po 2. světové válce zařadil mezi nejvýznamnější a nejčtenější autory moderny, ve východoevropských zemích byl až do pozdních 50. let autorem zavrženým, a to i přes to, že v Polsku i Československu již více než dvacet let existovaly první překlady „Procesu“ a „Zámku“. Verdikt, který nad Kafkou vynesly socialistické státy, se zmírňoval jen pozvolna. Rozhodující obrat v obecném povědomí a přijetí Kafky způsobila mezinárodní konference u příležitosti Kafkových 80. narozenin, která se konala 27. a 28. května 1963 na zámku Liblice u Prahy. Iniciátor této konference byl pražský germanista a pozdější předseda Svazu československých spisovatelů Eduard Goldstücker. Debata se soustřeďovala především na dva cíle: jednak zhodnotit Kafkovo dílo „z pozic marxismu-leninismu“ a zprostit jej podezření, že jakožto „ideologická výbušnina“ podrývá marxistický světonázor, a jednak nezávisle na aktuálních politických otázkách poukázat na Kafkův vztah k německo-židovské Praze a na jeho roli v české kulturní tradici. V  událostech Pražského jara a násilném potlačení reformních snah Alexandra Dubčeka v létě 1968, měla liblická konference ústřední význam. V literárněvědné debatě o dávno zemřelém autorovi se tak zostřil duch politické revolty, přihlášení se k literatuře mělo koneckonců za cíl převrat společenských poměrů.

Takže i on nesporně přispěl k obnově a dalšího rozvoje kulturního života u nás po jeho násilném přervání v podobě tzv. socialistického realismu. Jeho hledání smyslu lidské existence  přivedly na podobnou cestu i další spisovatele. Mezi české následovníky či pokračovatele Franze Kafky jsou v různých etapách své tvůrčí činnosti řazeni například: Ludvík Vaculík, Karel Pecka, Bohumil Hrabal a mnozí další.

Avšak jak je v naší zemi obvyklé, tak zatímco mnozí zahraniční návštěvníci Prahy vyhledávají místa spjatá s Franzem Kafkou, mnohý český maturant či i vysokoškolák o této významné postavě světové literatury nemá ani potuchy.

Proto si aspoň dnes připomeňme, že máme osobnosti, na které můžeme být hrdi.

Autor: Bedřich Marjanko | středa 3.7.2013 16:33 | karma článku: 7,59 | přečteno: 264x
  • Další články autora

Bedřich Marjanko

Malé ohlédnutí aneb Tento způsob roku….

Utichlo silvestrovské veselí a rachot pyrotechniky či ohňostrojů. Svět vstoupil do nového roku s letopočtem 2020. Dvě stejné číslice za sebou vždy vyvolávají určitý pocit magiky a něčeho zvláštního.

29.12.2020 v 10:19 | Karma: 11,64 | Přečteno: 290x | Diskuse| Ostatní

Bedřich Marjanko

"Jdu s hlavou vztyčenou...."

Je úterý 27. června 1950 5.35 hodin ráno. Obyčejný pracovní den. Tísíce naši občanů míří do práce, do továren či do úřadů, na vesnici ženy do chlévů a muži na pole. A děti se již těší na prázdniny... Obyčejný den.

26.6.2020 v 13:56 | Karma: 30,02 | Přečteno: 893x | Diskuse| Ostatní

Bedřich Marjanko

„Zločin a trest"

Tento název jsem si vypůjčil od ruského klasika F.M.Dostojevkého, třebaže to s jeho dílem ani tak nekoresponduje. Ale.... coby "vyučeného" historika mne napadla určitá dějinná souvislost toho co nyní prožíváme. Tak zalistujme....

16.4.2020 v 11:41 | Karma: 13,63 | Přečteno: 436x | Diskuse| Ostatní

Bedřich Marjanko

Velikonoční zamyšlení….

Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod, pondělní Pomlázka – to jsou Velikonoce, latinsky „pascha“, řecky „.????? – pascha“ a hebrejsky „???????? pesach“ což znamená „přechod“, „přejití“ či „uchránění“.

10.4.2020 v 10:59 | Karma: 11,04 | Přečteno: 237x | Diskuse| Osobní

Bedřich Marjanko

Kdepak jsou ti vlastenci, co se nimi stalo...

Z médií i sociálních sítí jsme slýchali odhodlání bránit naší vlast před nejrůznějšími nepřáteli. Znělo "tato zem je naše, vlast ubraníme" apod. Vznikly různé "domobrany" a z úst politiků bylo slovo "vlastenectví" v každé větě,

22.3.2020 v 14:39 | Karma: 46,25 | Přečteno: 22055x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

V centru Prahy je přerušený provoz metra, policie řeší odložené kufry

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:03

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelého zavazadla....

Potyčka na ubytovně v Ústí skončila vraždou, podezřelého policie zadržela

17. června 2024  12:06,  aktualizováno  18.6 14:01

Policisté vyšetřují vraždu na ubytovně v Ústí nad Labem. V násilný trestný čin zřejmě vyústila...

„Ficovi pomohlo, že sám bojoval.“ Lékař poprvé popsal dny po atentátu

18. června 2024  13:11,  aktualizováno  13:50

Rychlé zotavování slovenského premiéra Roberta Fica po atentátu v Handlové souviselo s tím, že...

Turisté na Gran Canarii mají po koupání. Úřady kvůli žralokům zavřely pláže

18. června 2024  13:18

Mnozí turisté teď na ostrově Gran Canaria musejí dát před plaváním v moři přednost jiné aktivitě....

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 199
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1279x
Jsem člověk zajímající se o vše, co nás obklopuje.

Seznam rubrik