Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ohlédnutí za jedněmi volbami

Předvolební kampaň je v plném proudu. Staré i nové politické subjekty slibují hory, doly, možné a zvláště nemožné. Z nároží a plakátů se na nás usmívají (na jednom z nich i mračí) nejrůznější pánové a někde i dámy. Všude jsou vidět nejroztodivnější hesla - na stránkách novin, časopisů, obrazovkách i monitorech. Slovy klasika: "Bojím se otevřít krabičku sardinek." Volební cirkus je tu! Podívejme se však trochu dál do naší historie.

Na volby do Národního shromáždění Československé republiky jenž se konaly 19. května 1935. Tehdy to byly na dlouhá léta poslední svobodné volby. Ty v roce 1946 měly ke skutečně svobodné volbě daleko.

Konaly se v době, kdy již dva roky v sousedním Německu vládl zneuznaný malíř pokojů, v Maďarsku admirál bez flotily a v Polsku se o velké demokracii též hovořit nedalo. Doznívala světová hospodářská krize, jejíž následky byly dosud velmi citelné a celý tehdejší svět se z ní velmi těžko vzpamatovával. V USA probíhal tzv. Nový úděl, soubor ekonomických a sociálních reforem zavedených během vlády prezidenta F.D.Roosevelta s cílem podpořit, ozdravit a zreformovat státní ekonomiku. Začínal se rozbíhat zbrojní průmysl, který posléze na čas nastartoval ekonomiku.

Avšak vraťme se k oněm volbám.

Volební kampaň v pojetí jednotlivých stran se výrazně lišila. Strany vládní se prezentovaly jako jistota a poukazovaly na své úspěchy z předchozích let působení v koalici, byť se nevyhýbaly útokům na koaliční partnery. Československá živnostensko-obchodnická strana středostavovská do voleb šla jako opoziční, ale deklarovala zájem o vstup do povolební koalice. Národní obec fašistická a v menší míře i Národní sjednocení se prezentovaly jako zásadová opozice a deklarovaly snahu o výraznou změnu politického systému Československa. Sudetoněmecká strana a Komunistická strana Československa byly v tomto ohledu rovněž výrazně opoziční, ale ani tyto formace otevřeně nevystupovaly protistátně (z obav před úředním zákazem). Sudetoněmecká strana se v rámci kampaně odlišovala využíváním náročných způsobů agitace včetně pochodů, bombastické dramaturgie mítinků. V některých etnicky převážně německých pohraničních oblastech českých zemí se objevily i případy nátlaku a zastrašování voličů. Na tyto případy si stěžovala zejména Německá sociálně demokratická strana dělnická v ČSR i Komunistická strana Československa.

Volební účast byla povinná a za neúčast u voleb hrozila sankce. Toto v kombinaci s pocitem, že jde o významné volby, vedlo k vysoké účasti. Voleb se nezúčastnilo jen 646 500 voličů, tedy 7,2 %. Nejvyšší míru volební absence měly některé okresy na východě státu a pak také v etnicky převážně německém pohraničí českých zemí.

Kdo vyhrál?

Celostátním vítězem voleb se stala Sudetoněmecká strana (15,18 %), která do poslanecké sněmovny získala o 70 000 víc hlasů než druhá v pořadí Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu (agrárníci), která získala 14,29 %. Kvůli systému skrutinií a přerozdělování mandátů a rovněž kvůli jiné váze voličského hlasu v jednotlivých krajích (počet hlasů nutných pro zisk jednoho mandátu se kraj od kraje výrazně odlišoval) však nejvíce mandátů získali agrárníci. Na třetím místě skončila ČSSD s 12,55 %. KSČ tehdy získala 10,32 %. Neúspěchem naopak volby skončily pro dvě etnicky české nacionalistické formace - Národní sjednocení (5,57 %) a Národní obec fašistickou (2,04 %) . Radikální česká pravice sice o něco zvýšila svůj volební zisk, ale zůstala početně nevýznamnou politickou silou. Průměrných výsledků dosáhly obě socialistické koaliční strany (sociální demokraté a Československá strana národně socialistická – 9,18 %). Mandát v poslanecké sněmovně získalo celkem 23 politických subjektů. Vítězi voleb podle jednotlivých zemí ČSR se stala SdP (Čechy), Československá strana lidová (Moravskoslezská země), Autonomistický blok jenž se skládal z Hlinkovy slovenské ludové strany, Slovenské národní strany, Autonomního zemědělského sojuzu a Polské strany v Československu. (na Slovensku) a KSČ (Podkarpatská Rus).

A výsledek.

V důsledku voleb ztratila dosavadní vládní koalice svou většinu (disponovala nyní 149 z 300 mandátů). V nové vládě však zasedla Československá živnostensko-obchodnická strana středostavovská, čímž kabinet obnovil svou parlamentní většinu. Staronový premiér Jan Malypetr měl ale původně větší ambice. Pokus získat pro účast ve vládě HSĽS, ale selhal na požadavku této strany na okamžité zavedení autonomie Slovenska. Rovněž Německá křesťansko-sociální strana lidová vstup do koalice odmítla a preferovala nadále pozici nevyhraněné politické síly stojící mezi německými aktivistickými stranami a SdP. Právě SdP v týdnech po volbách rozehrála pokus o změnu své pozice v politickém systému. Její předák Konrad Henlein ubezpečil prezidenta Masaryka ohledně své loajality a premiérovi Malypetrovi adresoval prohlášení, ve kterém vyslovil názor, že výsledky voleb ospravedlňují zahrnout SdP do koalice namísto početně oslabených aktivistických stran. Když na prvním zasedání 18. června byl předsedou sněmovny zvolen Bohumír Bradáč, hlasovali pro něj i poslanci SdP. Posun vyvolaly volby i v KSČ. Pod dojmem posílení SdP se komunisté začali smířlivěji vyjadřovat k stávajícímu státnímu zřízení v Československu. V parlamentním projevu pak Jan Šverma naznačil, že KSČ oceňuje demokratické zřízení jako takticky vhodný politický systém pro organizování dělnické třídy a v téže době se vyjádřil také smířlivě k otázce obrany ČSR v případě napadení nacistickým Německem. Šlo ale zatím jen o dočasný obrat, kvůli kterému pak Šverma  čelil kritice v rámci mezinárodního komunistického hnutí.

Tato politická scéna s některými obměnami vydržela tři a půl roku.

Pak přišel Mnichov!

A co čeká nás?

 

 

Autor: Bedřich Marjanko | úterý 24.9.2013 16:32 | karma článku: 9,19 | přečteno: 274x
  • Další články autora

Bedřich Marjanko

Malé ohlédnutí aneb Tento způsob roku….

Utichlo silvestrovské veselí a rachot pyrotechniky či ohňostrojů. Svět vstoupil do nového roku s letopočtem 2020. Dvě stejné číslice za sebou vždy vyvolávají určitý pocit magiky a něčeho zvláštního.

29.12.2020 v 10:19 | Karma: 11,64 | Přečteno: 290x | Diskuse| Ostatní

Bedřich Marjanko

"Jdu s hlavou vztyčenou...."

Je úterý 27. června 1950 5.35 hodin ráno. Obyčejný pracovní den. Tísíce naši občanů míří do práce, do továren či do úřadů, na vesnici ženy do chlévů a muži na pole. A děti se již těší na prázdniny... Obyčejný den.

26.6.2020 v 13:56 | Karma: 30,02 | Přečteno: 893x | Diskuse| Ostatní

Bedřich Marjanko

„Zločin a trest"

Tento název jsem si vypůjčil od ruského klasika F.M.Dostojevkého, třebaže to s jeho dílem ani tak nekoresponduje. Ale.... coby "vyučeného" historika mne napadla určitá dějinná souvislost toho co nyní prožíváme. Tak zalistujme....

16.4.2020 v 11:41 | Karma: 13,63 | Přečteno: 436x | Diskuse| Ostatní

Bedřich Marjanko

Velikonoční zamyšlení….

Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod, pondělní Pomlázka – to jsou Velikonoce, latinsky „pascha“, řecky „.????? – pascha“ a hebrejsky „???????? pesach“ což znamená „přechod“, „přejití“ či „uchránění“.

10.4.2020 v 10:59 | Karma: 11,04 | Přečteno: 237x | Diskuse| Osobní

Bedřich Marjanko

Kdepak jsou ti vlastenci, co se nimi stalo...

Z médií i sociálních sítí jsme slýchali odhodlání bránit naší vlast před nejrůznějšími nepřáteli. Znělo "tato zem je naše, vlast ubraníme" apod. Vznikly různé "domobrany" a z úst politiků bylo slovo "vlastenectví" v každé větě,

22.3.2020 v 14:39 | Karma: 46,25 | Přečteno: 22055x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

KOMENTÁŘ: Atentát na velké rudé zvíře se stal šablonou pro politické procesy

1. června 2024

Premium Před 76 lety, 27. května 1948, jen tři měsíce po komunistickém puči, byl spáchán atentát na...

Propalestinští demonstranti vtrhli do muzea v New Yorku. Zasahovala policie

1. června 2024  18:47

V pátek vtrhly stovky propalestinských demonstrantů do Brooklynského muzea v New Yorku. Nad jeho...

Starosta platil vědmu z obecního rozpočtu. Věřil, že mluví s jeho mrtvým otcem

1. června 2024  18:17

Francouzský starosta Gilles d’Ettore skončil ve vazbě poté, co naletěl vědmě oblíbené mezi tamní...

Problémovou čtvrť ovládl islám. Vrací se tam klid a ze Švédů je malá menšina

1. června 2024  18:06

Migrace a problém se začleňováním migrantů do společnosti je ve Švédsku důležitým tématem voleb do...

  • Počet článků 199
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1279x
Jsem člověk zajímající se o vše, co nás obklopuje.

Seznam rubrik