Major Zeman zasahuje...

V letošním roce si připomínáme celou řadu výročí, jak již to bývá, když je na konci letopočtu pětka.. A tak tu máme i jedno zvláštní "kulaté"... Právě před čtyřiceti lety, v dubnu roku 1975, do našich domácností skrze televizní obrazovky vstoupil Jan Zeman...

Začala se vysílat první série Třiceti případů majora Zemana. Na první pohled se jevilo, že to bude detektivní seriál v němž budou zpracovány zajímavé kriminální případy. Co rok, to jeden příběh. Výborné herecké obsazení slibovalo zajímavou podívanou a příjemné trávení večerů u obrazovky.

Avšak.

Duchovními otci seriálu byli dramaturgové Jiří Procházka a mjr. Leoš Jirsák, spisovatel Jaroslav Šikl, plukovník Jan Kovář z tiskového odboru Federálního ministerstva vnitra a šéfredaktor Ústřední redakce armády, brannosti a bezpečnosti plukovník Miloslav Broumský.

Již první příběh z roku 1945, který se zabýval poválečným si vyřizování účtů a zahlazování stop jehož obětí byl Zemanův otec, nesl ideologické prvky. Zvláště zde byla zdůrazněna "neschopnost" bývalých četníků nyní členů Sboru národní bezpečnosti při pátrání po pachateli. To musel nakonec vyřešit "kluk z fabriky" Honza Zeman, který byl nakonec coby "mladá krev" naverbován k Bezpečnosti.

A pak to šlo dál. Mladý příslušník byl převelen do pohraničí kde odhalí pokus o útěk příslušníků SS převlečených za chovance psychiatrického ústavu, dále kšeftování s inzulínem či zásah proti banderovcům. Tyto případy skutečně nesly prvky napětí a akčnosti.

Jenže nastal rok 1948. A od té doby již téměř všechny díly mají ideologický podtext. Výjimkou je známý případ převaděče, který uprchlíky il a olupoval. Dále případ rozčtvrcené ženy ve Vltavě či vražda mladé dívky v Tatrách. V ostatních dílech se to "protistátními živly" jenom hemží. Pamětníci si jistě vzpomenou na agenta Bláhu v podání Radoslava Brzobohatého s nímž se Zeman utká v několika dílech. (Přiznám se,že jsem tomu Bláhovi fandil). Dále případ bývalé hraběnky, která se dopustila "trestného činu znovuzískání zabaveného majetku". Nechybí ani případ bratří Mašínů či Babice. Právě "babický případ" figuruje v rehabilitačním procesu v roce 1968, kdy je Zeman vláčen po soudech a "otcovský" velitel StB plukovník Kalina úštván k smrti. Je třeba připomenout i "akční" Rukojmí z Bella Vesta a  Poselství z neznámé země odehrávající se v exotickém prostředí Latinské Ameriky. Nezapomenutelné jsou však "kultovní" díly jako Studna či legendární Mimikry s Jiřím Lábusem-Bič boží a práskačem Oldřichem Kaiserem

Tento seriál je skutečným obrazem doby. Zkresluje historické skutečnosti a vyzdvihuje tehdejší režim. Avšak populárním způsobem stylem detektivního příběhu je skutečně mistrovsky podán.

A právě i tento seriál je důkazem toho jak je snadné ovlivnit lidi k prospěchu určité ideologie.

Autor: Bedřich Marjanko | úterý 21.4.2015 11:15 | karma článku: 23,58 | přečteno: 1141x
  • Další články autora

Bedřich Marjanko

"Jdu s hlavou vztyčenou...."

26.6.2020 v 13:56 | Karma: 30,02

Bedřich Marjanko

„Zločin a trest"

16.4.2020 v 11:41 | Karma: 13,63

Bedřich Marjanko

Velikonoční zamyšlení….

10.4.2020 v 10:59 | Karma: 11,04