Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ruská vakcína? Po prověření našimi úřady- proč ne ?

Evropa vakcinaci nestíhá, průměrná proočkovanost je lehce přes 2%. Proč není dostatek vakcín nevíme, jen můžeme tušit, v každém případě se něco "soudruhům" nepovedlo...

Vakcinace je jistě jeden z pilířů obrany společnosti proti infekcím, v současnosti proti Covidu-19. S velkou nadějí evropané vyhlíželi urychlený vývoj vakcín a pravdou je, že skutečně velmi rychle byly vakcíny vyvinuty a nasazeny k plošnému využití. Ale bohužel jich je nedostatek, nebo minimálně méně než se čekalo. Tím samozřejmě roste nervozita v celé společnosti a diskuze nad rychlostí vakcinace či otevíráním "velkokapacitních" očkovacích center postrádají smysl.Hlavní strategie "boje"  s koronarovirem s cílem naočkovat pět miliónů lidí do konce léta (tj. 10 miliónů aplikací) je silně ohrožena a navíc hrozí "komplikace" s mutacemi viru nebo s kratším přetrváváním vakcinací navozených specifických protilátek (zvláště u seniorů) něž se očekávalo. Z toho plyně, že další kolo očkování může nastat klidně již na podzim tohoto roku....

Reakce vlády (možná trochu hysterická) ve smyslu, že protiepidemická opatření musíme přitvrzovat ( ve stylu Německa), nám dlouhodobě nepomohou, protože nebude-li dostatek očkovacích látek, stejně jen promoření společnosti má šanci virus zbrzdit. Přeci nemůžeme  trvale sedět doma, nechodit do škol, na sportoviště, být na home-offisu, apod. Což se postupně rozmáhá po celé Evopě a je to spíše obrazem zoufalství a strachu.

Proč evropské instituce váhaly se schválením vakcíny od Astry-Zenecy nevím, zdá se mi, že to může být jeden z důvodů, proč tato firma své vakcíny prodala jinam (to ale spekuluji). Je to velká škoda, protože právě její distribuce prostřednictvím praktických lékařů může být dobře a plošně možná.

Co s tím? Rezignace není na místě. Zrovna tak není na místě váhání autorit se započetím posuzování dalších vakcín, třeba té ruské Sputnik V. Vakcíny nejsou, musíme tedy hledat jiná, nouzová řešení. Samozřejmě po důkladném posouzení jejich účinnosti a bezpečnosti. Z dostupných informací vyplývá, že Sputnik V je "postavený" na bázi adenoviru, což je tělu známý virus, proti kterému máme protilátky. V jeho výbavě je však implementována genetická infomace zahrnující hrot (spike, jinak vrcholek-peak) koronaroviru, proti které se pak v našem těle tvoří protilátky specifické proti Covidu-19 a u očkovaných je následná imunologická obranná reakce při styku s covidovou infekcí rychlejší. Jde tedy o podobný princip jako u vakcíny Astry-Zenecy.

Máme-li "náš" SUKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv), proč jej nezaúkolavat posouzením ruské nebo jiné vakcíny. Proč je v nouzové situaci nevyužít, i když schvalovací procesy jsou u vakcín svěřeny do rukou EK a jejích autorit.

 V této situaci je přeci nezbytné situaci řešit a vyřešit! Jde o nouzový stav, je třeba odborné posouzení a nikoliv politickou diskuzi! Jde o čas.

Autor: Marek Zeman | čtvrtek 28.1.2021 12:30 | karma článku: 32,04 | přečteno: 905x
  • Další články autora

Marek Zeman

Green Deal! Děkujeme nechceme-přírodu chraňme jinak!

Green Deal dle paní Von der Leyenové zůstává stěžejním projektem EU a to nejen pro jeho nezbytnost pro snížení dopadu klimatických změn, ale i pro nutnost účinného boje evropských firem v rámci celosvětové hospodářské soutěže.

13.9.2023 v 11:52 | Karma: 34,64 | Přečteno: 895x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Léky chybí, co bude dál?

Léky stále v lékárnách chybí, moc se o tom nemluví, ale někdy chybí i nenahraditelná léčiva a to už je závažný problém...

29.6.2023 v 8:05 | Karma: 39,17 | Přečteno: 3567x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Nevěřil jsem vlastním očím (ani uším)...

Tuto neděli v pořadu TV Prima Partie s Terezou Tománkovou se utkali dva předsedové nejsilnějších politických stran, předseda vlády Petr Fiala a expremiér Andrej Babiš. Pánové byli reálnou ukázkou dnešní doby. Od ničeho k ničemu...

6.6.2023 v 12:37 | Karma: 32,56 | Přečteno: 1814x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Je to jen alibi, pane premiére!

Vláda předložila "konzolidační balíček", který ma za cíl stabilizovat náš státní rozpočet. Ovšem nikoliv ten letošní, ale až na rok 2024. A co letos? Pan premiér to ještě nevzdává, i když jen málokdo věří, že se jej podaří splnit.

15.5.2023 v 7:53 | Karma: 35,00 | Přečteno: 835x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Auta za pár let budou luxusem, aneb návrat na Kubu posledních padesáti let

Evropský parlament v úterý schválil návrh EK a Rady Evropy na zákaz prodeje aut se spalovacími motory v EU po roce 2035. V praxi to znamená, že v Evropě budou od roku 2035 v prodeji nová auta pouze s elektromotorem nebo na vodík..

16.2.2023 v 7:36 | Karma: 32,84 | Přečteno: 710x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Krajské volby se odehrají ve stínu korupce, ta rezonuje i v kampaních

22. července 2024  6:45

Trend spojování politiků se do zářijových krajských voleb podle odborníků ještě posílil. Z větších...

Bidenův konec přinesl rekordní peníze. Demokratům se hlásí noví sponzoři

22. července 2024  6:26

Nejúspěšnější den v tomto volebním cyklu co se týká shánění peněz na prezidentskou kampaň....

Mallorca není na prodej! Proti turistům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

22. července 2024  6:15

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

Čekám do chvíle, až když je přímo nade mnou. Jsem trochu blázen, líčí lovec bouřek

22. července 2024  6:01

Fotograf Lukáš Gallo jezdí po jižních Čechách a loví se svým aparátem bouřky. Podařilo se mu...

  • Počet článků 72
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1591x
Marek Zeman (nar. 18.5. 1964), MUDr., MBA vystudoval v letech 1982 až 1988 Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, Internista,nefrolog, všeobecný lékař a primář nestátního zdravotnického zařízení. V letech  2007 až 2015 ředitel FN Královské Vinohrady. Založil Spolek The Blue Academy z.s.,který se věnuje návrhům na ochranu životního prostředí, boji proti manipulacím  typu Green Deal a smysluplným projektům environmentálního charakteru ekonomicky přijatelným. (www.theblueacademy.cz). Ve volném čase se věnuje četbě, lyžování, vodním sportům,vážné hudbě a historii.

Seznam rubrik