Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Každý má vládu, jakou si zaslouží...

Zatím to premiérovi vycházelo, totiž ta manipulace s veřejným míněním. Otázka je, jest-li to bude stačit  na současnou krizi. A co my na to...?

V situaci, kdy se zemi daří, je vládnutí celkem jednoduché. Prostě ekonomika "šlape" a lidem se daří čím dál lépe, v ČR asi nejlépe za celou naši historii. Stačí to jen udržovat, nedělat hloupá rozhodnutí a nějak to jde. Pak jsou voliči schopni přejít i nějaké ty excesy. Záleží na kultuře a politické zkušenosti celého národa.

V době relativního blahobytu vláda rozdávala seč mohla, i když ne vždy potřebným. Přitom jsme byli přesvědčováni, jak to dělá skvěle, protože HDP každoročně stoupá a my všichni se máme celkem dobře. Přitom bylo zřejmé, že především firmy a jejich zaměstnanci a také celosvětová konjunktura měli lví podíl na hospodářském růstu. Tato doba skončila s nástupem současné pandémie někdy koncem února loňského roku.

Jako by tato změna vládu zaskočila. Samozřejmě, že nám období klidu a prosperity všem chybí. A nejde jen o peníze nebo o pocit, že můžeme skoro všechno. Nejvíce strádají děti, které nemůžou do škol, a to i když tvrdí, že jim to nevadí. Také všichni ti, kteří postupně přicházejí o své živobytí (kompenzace nás nespasí) nebo lidé, kteří každý den trpí odkládáním svých operací či dalších výkonů. Trpíme všichni. O to více bychom čekali, že se naše vláda nějak "vzpruží" a tuto pandémii a s ní spojenou krizi bude nějak rozumně řešit. Místo toho jsme svědky naprostého zmatku, nekompetenčnosti ministrů a nerozhodnosti premiéra a jeho snahy za každou cenu "mediální obraz" případných úspěchů (pokud by byly, rozuměl bych tomu) si přisvojit a případných neúspěchů hodit na jiné. Každý den se každý z nás může přesvědčit, jak něco nefunguje a jak vláda nebo premiér za to nemohou. Vždy je viníkem někdo jiný. My občané, kteří dostatečně nerespektujeme nařízená opatření, očkovací centra, která si to nedovedou spočítat, i když "je" vakcín dost, "jen" mají opožděný dovoz, mutace viru, které se šíří, jako by se to nedalo očekávat, atd.

Nyní sledujeme spíše politický než věcný spor o "nouzový stav". Nejsem příznivcem lock-downově pojatého nouzového stavu. Spíše nějakého konkrétního souboru logických a dobře vysvětlených a hlavně dlouhodobě udržitelných opatření. Což se neděje a ani se k tomu vláda nechystá. Vůbec nechápu proč. Ale pak se premiér nemůže (ale děje se tak) divit, že mu sněmovna neschválila další prodloužení nouzového stavu, stavu zjevně nesměřujícího k úspěšnému překlenutí pandemického období (prosím všímejte si, že nepoužívám a nikdy jsem nepoužíval termín "porazíme virus"). A už jsme slyšeli i z úst místopředsedy vlády, co vše nepůjde. Ale co půjde, to neslyšíme. Jak dál, nevíme. Nyní je to prý v rukách hejtmanů. Prý se musí dohodnout. Osobně to pokládám za další nuvěřitelný trik, jak odpovědnost vlády hodit na někoho jiného. V pondělí (teprve, ne již) má ministr zdravotnictví představit tzv. Pandemický zákon, tedy něco, co by nahradilo nouzový stav. Jsem zvědav, jak bude vypadat. Ale zřejmě nic nového. Mělo to být předložené již na podzim a schválené po důkladné diskuzi, nikoliv pod tlakem okolností. Zrovna tak návrat dětí do škol měl být připraven již dávno a nyní realizován...

Nenechme se přesvědčit, že za vše může někdo jiný. Za současný neuspokojivý stav může premiér, který neřídí stát jako firmu a ani jinak, neřídí jej vůbec!

Autor: Marek Zeman | neděle 14.2.2021 11:14 | karma článku: 26,71 | přečteno: 794x
  • Další články autora

Marek Zeman

Green Deal! Děkujeme nechceme-přírodu chraňme jinak!

Green Deal dle paní Von der Leyenové zůstává stěžejním projektem EU a to nejen pro jeho nezbytnost pro snížení dopadu klimatických změn, ale i pro nutnost účinného boje evropských firem v rámci celosvětové hospodářské soutěže.

13.9.2023 v 11:52 | Karma: 34,64 | Přečteno: 895x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Léky chybí, co bude dál?

Léky stále v lékárnách chybí, moc se o tom nemluví, ale někdy chybí i nenahraditelná léčiva a to už je závažný problém...

29.6.2023 v 8:05 | Karma: 39,17 | Přečteno: 3567x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Nevěřil jsem vlastním očím (ani uším)...

Tuto neděli v pořadu TV Prima Partie s Terezou Tománkovou se utkali dva předsedové nejsilnějších politických stran, předseda vlády Petr Fiala a expremiér Andrej Babiš. Pánové byli reálnou ukázkou dnešní doby. Od ničeho k ničemu...

6.6.2023 v 12:37 | Karma: 32,56 | Přečteno: 1814x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Je to jen alibi, pane premiére!

Vláda předložila "konzolidační balíček", který ma za cíl stabilizovat náš státní rozpočet. Ovšem nikoliv ten letošní, ale až na rok 2024. A co letos? Pan premiér to ještě nevzdává, i když jen málokdo věří, že se jej podaří splnit.

15.5.2023 v 7:53 | Karma: 35,00 | Přečteno: 835x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Auta za pár let budou luxusem, aneb návrat na Kubu posledních padesáti let

Evropský parlament v úterý schválil návrh EK a Rady Evropy na zákaz prodeje aut se spalovacími motory v EU po roce 2035. V praxi to znamená, že v Evropě budou od roku 2035 v prodeji nová auta pouze s elektromotorem nebo na vodík..

16.2.2023 v 7:36 | Karma: 32,84 | Přečteno: 710x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Harrisová nemá nominaci jistou. Co teď čeká demokraty

22. července 2024,  aktualizováno  1:21

Spojené státy se poprvé od roku 1968 dostaly do situace, kdy se úřadující prezident rozhodl...

ANALÝZA: Izrael klepl Húsíe přes prsty. A Íránu vyslal signál, že na něj dosáhne

22. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Operace se zapíše do dějin izraelské armády. Její letouny reagovaly na útok, který nepřišel od...

K patnáctinám lahev. České děti dál pijí alkohol nadmíru, závislých jsou stovky

22. července 2024

Premium Děti v Česku mají dlouhodobě problém s alkoholem. Podle mezinárodní studie, na které se podílela...

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

22. července 2024

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 72
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1591x
Marek Zeman (nar. 18.5. 1964), MUDr., MBA vystudoval v letech 1982 až 1988 Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, Internista,nefrolog, všeobecný lékař a primář nestátního zdravotnického zařízení. V letech  2007 až 2015 ředitel FN Královské Vinohrady. Založil Spolek The Blue Academy z.s.,který se věnuje návrhům na ochranu životního prostředí, boji proti manipulacím  typu Green Deal a smysluplným projektům environmentálního charakteru ekonomicky přijatelným. (www.theblueacademy.cz). Ve volném čase se věnuje četbě, lyžování, vodním sportům,vážné hudbě a historii.

Seznam rubrik