Cítí TOP 09 šanci?

Celá česká země, ve které v posledních dnech panovala a někde dokonce stále panuje velmi vypjatá atmosféra z důvodu 2. kola prezidentské volby, je nyní svědkem několika zajímavých vyjádření politiků či různých politologů o dalším vývoji v republice české. V poslanecké sněmovně jsme svědky neustálého boje opozičních ČSSD a KSČM o vyslovení nedůvěry vládě Petra Nečase. Opozice získala pro tento úkol silného spoluhráče, nového prezidenta Miloše Zemana, který se ovšem netají tím, že bude velmi kritický prezident i vůči ČSSD, své bývalé straně. V poli poražených prezidentských kandidátů zůstalo mnoho silných hráčů, dokonce i dosluhující prezident Václav Klaus by se mohl řadit mezi škálu silných. Jiří Dienstbier, Karel Schwarzenberg, Jan Fischer, ale i právě Václav Klaus. To jsou jména, která by mohla mít v budoucnu pro naší politickou scénu zvučný hlas. A co Vladimír Franz? Nenapadne ho myšlenka založit občanské hnutí, se kterým by došel až do Poslanecké sněmovny? 

Co by se stalo kdyby se opozici podařila svrhnout vláda? Byly by hned předčasné volby nebo by opět nastala varianta vlády úřednické, ve které by mohl sedět, pro tento post ověřený, Jan Fischer. Tato varianta je ovšem málo pravděpodobná, ale Jan Fischer si získal určitou podporu veřejnosti, tudíž není podobná šance jako u Vladimíra Franze? Vladimír Franz v jednom online rozhovoru napsal:

,,Politická strana? Ne. Iniciativa? Za předpokladu, že by byla sto si udržet kontinuitu, tvar a vizi, to jest společnost občansky probuzených, myslících, vnímajících, soucítících a tolerantních lidí. Jde o to, aby plamínek naděje, který jsme pomohli zažehnout, zase nezhasl a naše země se neponořila do apatického spánku, jako už kolikrát. Máte-li nějaký nápad, poraďte prosím.“

Ovšem co si máme pod pojmem INICIATIVA představit? Samotné toto slovo je definováno: podnět nebo popud k vykonání nějaké činnosti či rozhodnutí. Tudíž nevedla by tato iniciativa k založení politické strany, kterou teď profesor Franz odmítá? Dokonce i nezavrhl ideu, že by v roce 2018 znovu kandidoval na prezidenta ČR.

Co čekat od Václava Klause? Odejde si užívat důchodu po své bohaté politické kariéře nebo usedlá v některé ze současných politických stran či přijde se stranou vlastní? Jana Bobošíková bezprostředně po volbách pronesla: ,,Nastal čas povolat do zbraně Václava Klause.“ Jak si máme tento výrok vysvětlit? Chtěla tím autorka naznačit případnou spolupráci Václava Klause a Suverenity? Společné mají jedno – Boj proti EU. Ovšem zřejmě se dá vyloučit, že by politik, formátu Václava Klause, začal spolupracovat s malou stranou, která má minimální podporu. Kandidát ODS, Přemysl Sobotka, v prezidentské volbě propadl. Vyznačuje to alarm od voličů, že nesouhlasí se současnou politikou ODS? Nemohl by být Václav Klaus spasitelem a vrátit stranu tam, kde byla dříve?

Karel Schwarzenberg. Poražený finalista prezidentské volby oslovil 2,2 miliónu voličů slušnou neagresivní kampaní a získal si obrovskou podporu, i přestože sedí v nepopulární Nečasově vládě. Současný ministr financí Miroslav Kalousek naznačil, že když se nestal Karel Schwarzenberg prezidentem, proč by se nemohl stát premiérem? Ano, není to nereálné, když uvážíme osobnost Karla Schwarzenberga v čele TOP 09, bohužel je tu velký stín Karla Schwarzenberga, nepopulární Miroslav Kalousek. 

Autor: Marek Tvrz | úterý 29.1.2013 20:32 | karma článku: 13,80 | přečteno: 970x