Pohádka o moudrém „rebelovi“

Že by se v ČSSD konečně někdo umoudřil? Může se to zdát jako pohádka, hovořím však o dopisu ministra vnitra Martina Peciny všem hejtmanům ve věci regulačních poplatků ve zdravotnictví. Ministr zde sděluje, že pokud budou dále pokračovat v jejich proplácení, má možnosti, jak jim v této praxi zabránit. Jeho úřad může jednoduše zrušit příslušná usnesení krajských zastupitelstev, protože jsou v rozporu se zákonem.

Připomeňme si pikantnost celé situace. Martin Pecina byl jmenován do vlády na základě nominace ČSSD. Není to dlouho, kdy z pozice šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (kam jej rovněž nominovala ČSSD) naopak radil hejtmanům, jak zákon obejít a jaký způsob při proplácení poplatků zvolit.

Následně socialističtí hejtmani zavedli do systému regulačních poplatků chaos a diskriminaci. Například malé soukromé ordinace, nemocnice či lékárny byly znevýhodněny jen proto, že dodržovaly platné zákony, některé soukromé lékárny se dokonce ocitly na pokraji krachu.

Potom jsme se dočkali verdiktů různých soudů (třeba ve Středočeském a Moravskoslezském kraji), které praxi krajských úřadů označily za porušení hospodářské soutěže a nařídily její zastavení. David Rath rozsudek ignoroval a korunu tomu nasadil tím, že zveřejnil telefonní číslo soudkyně, ať prý si to s ní lidé sami vyřídí.

Ale možná je dopis ministra Peciny jen divadélko, které umožní hejtmanům ČSSD nesplnit sliby a vymluvit se při tom na zlý stát. Krajským rozpočtům totiž docházejí peníze nejen kvůli recesi české ekonomiky, ale také díky populistickému rozhazování.

Aktivitu ministra Peciny nemohu nepřivítat. Podle reakce hejtmanů vyhrožujících soudem se zdá, že se chová jako rebel vůči nominující straně. Uvědomme si však, že krok ministra Peciny má několik ale. Předně, na podobný čin mohl najít odvahu už dávno, ministerstvo zdravotnictví zaslalo vnitru svou právní analýzu se stejnými závěry již před pěti měsíci. Ministr Pecina nemusel dát hejtmanům čas na připomínky (čas na pokračování v nezákonném jednání), ale s ohledem na závažnost a míru porušení zákona, mohl rozhodnout přímo a protiprávní kroky krajských zastupitelstev zrušit s okamžitou platností.

Zdravotnictví nemuselo být tak dlouho vystavováno chaosu způsobenému tímto protiprávním postupem socialistických hejtmanů, finanční stabilita systému veřejného zdravotního pojištění nemusela být v době krize ohrožována a v neposlední řadě nemuselo dojít k prošustrování několika stovek milionů veřejných prostředků. Starostové a občané mnoha měst a obcí dobře vědí kolik neuskutečněných oprav cest, škol, domovů důchodců padlo na oltář tomuto populismu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marek Šnajdr | pondělí 17.8.2009 9:52 | karma článku: 24,41 | přečteno: 1528x
  • Další články autora

Marek Šnajdr

Chameleon Rath

15.4.2010 v 13:40 | Karma: 33,18

Marek Šnajdr

Nechceme Paroubka prezidentem

15.3.2010 v 17:34 | Karma: 31,11