„Pane faráři, co říkáte na to stěhování národů?“
Tak jsem byl dotázán na jedné pastorační návštěvě. Nebylo to poprvé. Stejně jako v ostatních případech jsem odpověděl: „ Je to problém. Ovšem největší problém, je hysterie, která kolem toho vládne a jak je toto téma zneužíváno.“Musel jsem o tom hodně přemýšlet po té, co jsem v roce 2016 na podzim, spolu s kolegy a lidmi z dalších církví navštívili Essen. S evangelíky z Essenu má naše brněnská diecéze CČSH družbu. Krátce před odjezdem jsem zaslechl v televizi, že v České republice bylo tehdy 500 uprchlíků. A na jednoho uprchlíka v té době připadalo osm kandidátů stran a hnutí pro senátní a krajské volby, kteří chtějí bojovat proti migrantům. Když jsme přijeli do Essenu, navštívili jsme místa, kde s uprchlíky pracují. Ve srovnání s předchozím číslem bylo zarážející slyšet, že v Essenu, který má cca 500 000 obyvatel v té době bylo cca 10 000 uprchlíků. Situace sice nebyla jednoduchá, ale díky dobré organizaci byla zvládána. Ev. církev se rozhodla, že bude pomáhat lidem, ať už azyl dostanou, nebo ne. Buď jim pomohou s přidělením dočasného pobytu, nebo s návratem. Podle sociálního pracovníka, který pracoval s nezletilými, je největším problémem jeho klientů jejich nedochvilnost. Když jsem s kolegyní, která nás tehdy doprovázela, nyní mluvil, řekla mi, že uprchlíků v Essenu je nyní 23 000. Jako příklad problémů, který s uprchlíky musí řešit, uvedla to, že kvůli nedostatku peněz jezdí na černo. Za 25 let, co pracuje s uprchlíky, se jí nic zlého nestalo.
Na pastorační návštěvě, kde jsem byl dotázán na můj názor na uprchlíky, přišla řeč i na to, jak je nebezpečno, jak v dobách mládí se lidé nebáli chodit sami ze školy, z vesnice do vesnice. „Co se od té doby změnilo?“, ptali se mě. Odpověděl jsem, že statisticky vzato je počet psychopatů, deviantů, násilníků stejný. Rozdíl je v tom, že máme internet, bulvár, zpravodajství komerčních televizí. Ty se snaží zaujmout negativními zprávami. Výsledkem je to, že se bojíme o děti více než dřív. Kontrolujeme je. A vliv médií má podobný efekt i co se týče otázky uprchlíků.Nelze nekriticky přijímat všechny lidi, kteří k nám chtějí. Nevím o politicích, kteří by to chtěli dělat. Podobně jako my, i ti migranti jsou lidé nedokonalí. Ovšem hysterie a nenávist, která se kolem toho vzbuzuje je problémem ještě větším. Máme politiky, kteří straší znejistělé lidi a vyděšeným masám nabízejí jednoduchá řešení složitých problémů. To je ale, jak víme z historie, cesta do pekel. Odvádí se tak pozornost od toho, co je potřeba opravdu řešit. Elegantně se tak odvede pozornost od selhání, skandálů. A co je horší, zadělává se tak na další konflikty, které mohou dosáhnout nedozírných intenzity. Není to tak dávno, kdy konflikty mezi různými skupinami lidí ničili tuto zemi. Setkal jsem se s pamětníky násilí ve věcech víry v naší zemi. Ta civilizační slupka je velmi tenká. Neradno hrabat do temných zákoutí našeho nevědomí a využívat ho pro své sobecké cíle. Nikdy nevíte, co z toho vyleze. Dnes jsou terčem uprchlíci. Dříve to byli Romové. Kdo bude další? Obětí takového vyvolávání démonů, štvaní proti jedné skupině lidí jsou nakonec všichni. Lidé, kteří štvou proti uprchlíkům a islámu jsou zrcadlovým obrazem islamistů. Ti vtloukají do hlavy lidem žijícím v bídě, beznaději, útlaku, že za jejich problémy mohou Evropané - oni vás nenávidí, chtějí vás zničit. A potom lidé v oněch zemích opravdu vidí ve zpravodajství představitele nějaké země jak tvrdí - islám je zlo. Ale muslimů je miliarda. A v islámu je mnohé duchovní bohatství. Naproti tomu, já sám znám křesťany, kteří kdyby měli moc, tak bychom se velice divili.
Co dělat tváří v tvář všem těm katastrofickým zprávám? Často odpovídám: „Žít teď a tady! Uvědomit si, že jsme se nikdy neměli tak dobře jako teď. A hlavně, učit se děkovat, věnovat se budování vztahů ve vlastní rodině.“ Matka Tereza jednou řekla - Chceš změnit svět - miluj svoji rodinu. Tady je klíč, tady to vše začíná. Tak budujeme síť vztahů, která nás nese, když přijdou životní problémy.
Neřeším uprchlíky, největší problém mám s Čechy. A nejvíc s jedním individuem jménem Marek Ryšánek. Sám sobě a svým bližním působí spoustu problémů. A tak se snažím ho měnit. Je to totiž jediný člověk na světě, kterého můžu měnit. Velmi mi v tom pomáhá vědomí, že já, Marek Ryšánek, jsem milován a přijímán naším Pánem takový jaký jsem se všemi světly a stíny. Marek Ryšánek
PS: vyrůstal jsem na vsi v Sudetech, do Prahy jezdím nerad, na sluníčko nechodím, v kavárně jsem snad ještě ani nebyl - chodím na pivo.;
Marek Ryšánek
Zvěst mudrců od východu - třech králů- pro dnešního člověka.

v dnešním evangelijním příběhu čteme o mudrcích od východu. Tradice je ztotožnila s králi. Podle počtu darů stanovila jejich počet na tři. Tito moudří lidé mi připomínají mnohé dnešní lidi.
Marek Ryšánek
Podoby kněžství ve filmu „Vesničko má středisková“ a obecné kněžství dnes.

Jsou filmy, na které se všichni rádi podíváme znovu a znovu a vždy jsme jimi osloveni. Jedním z takových, můžeme říci klasických filmů, je komedie “ Vesničko má středisková.”
Marek Ryšánek
Věčný život? Co po nás zůstane!

V dnešním evangelijním příběhu je Pán Ježíš účasten diskuse s tehdejšími odborníky na Písma svatá, těmi, kteří si o sobě mysleli, že oni jsou těmi nejpovolanějšími autoritami.
Marek Ryšánek
Přijetí sama sebe jako cesta k přijetí druhých.

v dnešním evangelijním oddíle se dozvídáme zase o jednom typickém nedorozumění mezi Pánem Ježíšem a jeho učedníky. Opět jim ukazuje, že to, co je jejich cílem a to, co má na mysli Ježíš je opačné.
Marek Ryšánek
Ježíšovo uzdravení hluchoněmého a jeho místo v našich životech.

dnešní evangelijní oddíl nám zní, jako svědectví o tom, že Ježíš byl zdatným léčitelem. To je ale pouze jedna rovina tohoto příběhu. Líčení Ježíšových zázračných uzdravení jsou znameními...
Další články autora |
Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu
Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...
Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou
O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...
Požadavky odtržené od reality, zoufají po jednání Ukrajinci. Rusové jsou spokojeni
Sledujeme online Jednání delegací Ukrajiny a Ruska v Istanbulu po necelých dvou hodinách skončilo. Bylo to první...
VIDEO: Turecké letadlo škrtlo v Praze ocasem o ranvej. Modleme se, vyzýval pilot
Napínavý pokus o přistání si prožili cestující na palubě letu TK1771 společnosti Turkish Airlines z...
Marketér prodělal miliony a splácí je miliardáři Janečkovi. Nebylo to krypto, tvrdí
Sedm let bude muset splácet marketingový expert Jakub Horák svůj dluh vůči miliardářovi Karlu...
Rakušan obhájil post šéfa STAN. Nebudeme spolupracovat s hnutím ANO, řekl
Přímý přenos Ministr vnitra Vít Rakušan byl znovu zvolen předsedou STAN. Dostal 282 hlasů od 286 delegátů, čtyři...
STAN slibuje rychle euro, manželství pro LGBT i bezplatné menstruační potřeby
Přímý přenos Zvýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun pro rodiny, kde se na péči podílejí oba rodiče,...
Kvůli muži s příznaky eboly musí 26 lidí do karantény, čeká se na výsledky testů
Hygienici nařídili karanténu 26 lidem, kteří byli v kontaktu s mužem s příznaky nakažlivé a...
Kolik bere papež? Je to bída na to, že má 400 tisíc lidí a 1,5 miliardy zákazníků
Premium Zní to trochu divně, ale i papež dostává plat. Na to, že je náměstek Krista na Zemi, bere dost málo.
- Počet článků 264
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 292x
Otec 5 dětí.