Něco o původu náboženství
Co všechno na tomto světě bylo vykonáno ve jménu víry? Vyjmenovat to není jednoduché.
Na základech víry stály celé civilizace, budovaly se nádherné chrámy, nesčetné množství uměleckých děl, stěhovaly se celé národy a v neposlední řadě se podnikaly a podnikají svaté války a teroristické útoky. Nezapomeňme také, že díky náboženství se lidé masově učili číst. Proto aby věděli, jak se mají správně chovat, ale i proto, aby se o boha mohli v těžkých časech opřít.
Myslím, že se shodneme, že náboženství je úžasný světový fenomén. Patří k lidstvu zcela neoddělitelně a nezmění na tom nic ani nejvíce ateistická republika na světě. Ano, nemýlíte se. Je to Česká republika.
Zpravidla to začíná nějakou vznešenou a mírumilovnou ideologií a nakonec to končí proléváním krve a vražděním.
A jak to celé začalo? Kde se náboženství vzala? Kdo první přišel s otázkou „Věříš nebo nevěříš?“ A kdo první řekl „Nevěříš, tak zasloužíš zemřít?“
Všichni víme, jak to kdysi začalo. Když v prehistorii člověk postupně začal pobírat rozum, zamýšlel se nad různými přírodními úkazy, jejichž původ si nedokázal vysvětlit. A tak si vymyslel různé (dnes bychom řekli pohanské) bohy a bůžky. K nim se lidé obraceli s modlitbou a prosili je o velkou úrodu, zdařilý lov, zdraví a já nevím co ještě. Jistě jste slyšeli o bohyni Vesně, Moraně nebo o Radegastovi. To jsou známí pohanští bohové, kteří ale patří do pozdější doby. Možná už tehdy někdo trestal lidi za to, že nevěří v Radegasta, i když osobně o tom pochybuji. Nejspíš to bylo tak, že jste se narodili a váš tata vám řekl: „Budeš věřit v Radegasta.“ A bylo to vyřešeno.
Vysvětlování přírodních jevů to byl jen začátek. Pokračovalo to dál. Jak, to vám popíšu na mne blízké Egyptské mytologii.
Zde, stejně jako v jiných náboženstvích, je typické jakési ideologické vedení. Prostě víra vám říká, jak se máte chovat. Často se zamýšlím nad tím, jaké to na světě asi bylo před tím, než vzniklo křesťanských 10 přikázání. Musel to být pěkný zmatek. Krádeže a cizoložství asi byly na denním pořádku. A asi i vraždy.
Staří Egypťané (podobně jako Křesťané, Řekové nebo třeba i Budhisté) se snažili na příkladu příběhů, jež zažívají mýtické bytosti, motivovat ke správnému dnes bychom řekli bohabojnému životu. Egyptská mytologie není náboženství. Toto slovo oni neznali. Já osobně je nazývám učením.
Jejich kněží vymysleli tzv Netery. My jim ale dnes říkáme bohové. Postavy s hlavou zvířete. Volba zvířete není náhodná. Šakal je znám tím, že vás dobře vyvede z pouště. Sokol je znám tím, že má nejlepší zrak ze všech. A tak každý bůh už má předurčen charakter. Bůh Anúbis s hlavou šakala vám pomůže nalézt správnou cestu. Bůh Hórus s hlavou sokola je ze všech nejmoudřejší. Ví (vidí) toho nejvíc. Tyto Netery pak vystupují v mýtických příbězích a prožívají různá dobrodružství, ve kterých se projevují jako správné osobnosti, jejichž příkladu je vhodné následovat. Tyto příběhy bylo nutné v masovém měřítku rozšířit mezi prostý lid, a to ve formě, která pro něj akceptovatelná. Číst tehdy asi nikdo neuměl, a tak vzniklo obrázkové písmo. Pomocí něho jsou příběhy vyobrazeny na stěnách egyptských chrámů. Není to nic jiného než prehistorický komix.
A tak podle mě vznikal prvopočátek některých světových náboženství. Téměř jistě z egypské mytologie čerpá jak Křesťanství, tak Islám. Ano, některé teorie toto tvrdí a i já se k nim přikláním. I já si myslím, že tyto často znesvářené tábory mají jeden zdroj učení. Jeden z důkazů je tento. Pán temnot je figura, která se vyskytuje ve všech zmíněných naukách. Egyptský bůh podsvětí se jmenuje Set. Islámský se nazývá Šajtan. No a křesťané mají Satana. Podobnost všech třech názvů je podle mě více než zjevná.
Marek Ondračka
O bederní páteři

Bolavá bedra. To zná mnoho lidí, kteří si se svým trápením často neví rady. Své zkušenosti s těmito partiemi promítnu do dnešního článku, a to přesto, že se budu trochu opakovat.
Marek Ondračka
Držení těla

Už jste to možná někde slyšeli. Držení těla je důležité. Co to ale znamená to držení těla? Jak a kdy se má vlastně držet? Jak to má vlastně člověk vydržet furt něco držet?
Marek Ondračka
Bez cvičení to nejde

Tady by mi asi spousta aktivních sportovců oponovala. Běhání, jízda na kole nebo chůze dlouhých treků po horách cvičení nahrazuje. Není to pravda. I oni by měli protahovat, uvolňovat a třeba i posilovat.
Marek Ondračka
Malý Myslíkovjan

Dnes budu psát střípky ze svého dětství, které jsem strávil v severomoravském Myslíku v krásném podhůří Beskyd.
Marek Ondračka
Ježíš se narodil v září

Jedna z legend skutečně uvádí tento termín. Ale možná to nebylo úplně přesně v září. Ono se totiž neví, kdy přesně se to stalo. Jisté je, že 24. prosince se Ježíš nenarodil.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Při sjezdu rozvodněné řeky na Korsice zemřel Čech, uvedla zahraniční média
Dvaašedesátiletý český kajakář přišel o život ve čtvrtek odpoledne při sjíždění řeky Tavignano na...
Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách
Sledujeme online Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o záměru uzavřít dohodu o ukrajinských vzácných...
Europoslanec Kovařík končí v europarlamentu. Z rodinných důvodů, oznámil
„Z rodinných důvodů jsem se rozhodl ukončit po šesti letech své působení v pozici poslance...
KOMENTÁŘ: Smrt na Velikonoce. Proč Rusko o svátcích s oblibou zabíjí civilisty
Premium Šestatřicet mrtvých si vyžádal raketový útok na Sumy a Ukrajina řeší, proč se v té době ve městě...
- Počet článků 56
- Celková karma 9,74
- Průměrná čtenost 440x
Chci psát úvahy na různá témata. Zdraví, cvičení, duševní poruchy, bolesti zad, politika, historie, rodinné vztahy, láska, hudba, víra.
Hlavní cíl: Poučit mladší generaci.