Ať nás v politice zastupují zkušení manažeři
Někdo, kdo dokáže efektivně řídit výrobní nebo obchodní společnost, by měl být schopný vést i stát. Jsem velkým zastáncem této teorie a přál bych si, aby všechny překážky, které brání, aby se tito lidé ve vedení státu angažovali, byly překonány. Pokusím se tyto překážky dnes identifikovat.
Manažerské schopnosti v politice:
Schopnost vést, organizovat, delegovat úkoly, stanovovat strategické cíle a efektivně využívat dostupné zdroje jsou neocenitelné dovednosti, které mohou být velmi užitečné při správě státního aparátu. Manažer, který úspěšně řídil firmu, má zkušenosti s krizovým řízením, rozhodováním pod tlakem a dlouhodobým plánováním. To jsou schopnosti, které by byly v politice více než vítány. Politika totiž často připomíná řízení velké organizace, kde je nutné zvládat rozpočet, komunikaci a řízení lidí, což manažeři zvládají velmi dobře.
Překážky:
Závislost na podnikatelských zájmech:
Pokud se však lidé, kteří se osvědčili ve vedoucích funkcích v byznysu, dostanou do politických funkcí, mohou čelit vážným překážkám. Jednou z největších obav je nebezpečí vzniku konfliktu zájmů. Manažeři, kteří byli součástí velkých korporací, mají často vazby na podniky, které mohou ovlivnit jejich politická rozhodnutí. V takových případech může dojít k vytváření zákulisních dohod, které mohou být v rozporu se zájmy veřejnosti. Ačkoli by mohli mít v úmyslu přinést efektivní změny, jejich politická rozhodnutí mohou být ovlivněna osobními nebo firemními zájmy, což by mohlo podkopat důvěru v politický systém.
Korupce a zneužívání vlivu:
Tento problém není novinkou. V mnoha zemích se již v minulosti objevily případy, kdy lidé z byznysu, kteří se dostali do politiky, zneužívali své pozice a vliv k prospěchu svých firem. Korupce je bohužel realitou v politických procesech, a pokud je politický rozhodovatel zároveň propojený s konkrétními podniky, může to vést k negativním důsledkům. Mnozí lidé vnímají tento vztah mezi byznysem a politikou jako potenciální hrozbu pro transparentnost a férovost.
Důvěra veřejnosti:
Obava z korupce a neetického chování je jedním z hlavních důvodů, proč někteří lidé zpochybňují myšlenku, že by měli manažeři řídit stát. Bez dostatečného dohledu a jasně nastavených pravidel může být politická angažovanost lidí z byznysu vnímána jako způsob, jak si zajistit vlastní prospěch. Tato nedůvěra ve vedení státu může být zvláště silná v zemích, kde se korupce v minulosti rozšířila a kde podnikatelské prostředí bývalo úzce spjato s politikou.
Jak se tomu vyhnout:
Proti těmto obavám se však dá bojovat. Pokud chceme, aby manažeři, kteří uspěli ve své profesi, měli příležitost řídit stát, je nutné zavést mechanismy, které zaručí, že jejich rozhodnutí nebudou ovlivněna osobními zájmy. Transparentnost, kontrolní mechanismy a nezávislé audity mohou pomoci zajistit, že rozhodování bude objektivní a spravedlivé. K tomu bych ještě dodal, že podle mě není nutné aplikovat zákon o střetu zájmů. Stačí aplikovat stávající legislativu. Kontrolovat konkrétní zakázky, konkrétní projekty, konkrétní výběrová řízení.
Závěr:
Ačkoli myšlenka, že by do politiky měli vstupovat lidé s manažerskými zkušenostmi, může přinést mnoho výhod, je třeba se s ní vyrovnat s odpovědností. Manažeři mohou přinést nové a efektivní metody řízení, ale je nezbytné, aby jejich politická angažovanost byla podmíněná odpovědností vůči veřejnosti a přísné kontrole, která zabrání jakémukoli zneužívání moci. Pouze tak můžeme dosáhnout politiky, která bude efektivní, transparentní a skutečně sloužící veřejnosti.
Marek Ondračka
Eddie Van Halen

Když se řekne jméno Eddie Van Halen, většině fanoušků rockové hudby se vybaví bleskurychlé sólování, nezaměnitelný zvuk a kytarové triky, které před ním nikdo neznal.
Marek Ondračka
Díkůvzdání

Díkůvzdání?Jistě, většině z nás naskočí obrázek krocana, americké vlajky a rodinné hostiny. Typický americký svátek, řeknete si. Zkusme se ale na chvíli oprostit od kultury a tradic a podívat se na to slovo samotné.
Marek Ondračka
Poťapany

“Zase si v noci hleděl na televizu? Nepoléhavej furt! Rob cosi! Dyť si už cely poťapany!” Takto mě častovala moje babička i moje mamka když jsem byl v pubertě.
Marek Ondračka
Mluvme jak nám zobák narostl

Naše nářečí je poklad. Nejen jazykový, ale i kulturní. Je to dědictví, které jsme dostali od předků, a které nesmíme nechat zmizet v propadlišti spisovné nudnosti.
Marek Ondračka
Za jak dlouho uroste sval?

„Za jak dlouho naroste sval?“ Těžko říct. A koho to vlastně vůbec zajímá jak dlouho to trvá? Běžný člověk to asi neřeší.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Trh padá, investor se hroutí. Při výprodeji akcií přibývá předpisů antidepresiv
Investování může být pěkně stresující záležitostí. Zvlášť když se trhu zrovna nedaří a ceny akcií i...
Když je v Šanghaji léto, a tudíž peklo. Teploty však nejsou to nejhorší
Premium Od naší spolupracovnice v Číně Letní počasí v Šanghaji je podobně nepředvídatelné jako u nás doma. Od června do srpna trpí...
Letadlo plné miminek. Poslední americká operace ve Vietnamu začala tragédií
Seriál Duben 1975. Saigon sežehla spalující horka, Jižní Vietnam balancoval na hraně porážky, vojska...
Z alpských svahů až na rok do hibernace. Jak vypadá cesta jihotyrolského jablka
Premium Jižní Tyrolsko je největším pěstitelem jablek v celé Evropě, čemuž odpovídá i fakt, že každý desátý...

Řidič technologické dopravy
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Praha
- Počet článků 68
- Celková karma 9,07
- Průměrná čtenost 411x
Chci psát úvahy na různá témata. Zdraví, cvičení, duševní poruchy, bolesti zad, politika, historie, rodinné vztahy, láska, hudba, víra.
Hlavní cíl: Poučit mladší generaci.