Bojí se Fialova vláda názoru občanů?

Předložili jsme k projednání do Poslanecké sněmovny návrh zákona o všeobecném referendu a vládní většina tento návrh „zamázla“.

Je to vlastně logické, protože tuhle vládu Petra Fialy zajímají virtuální voliči s údajně českým původem ze zahraničí. Názorů českých voličů se logicky bojí, protože výsledky její práce jdou proti nim. Vláda likviduje úspory, zdražuje potraviny, vybírá větší daně. A hlavně všechny podvedla svými předvolebními sliby. Teď ještě aby se občané mohli vyjadřovat v plebiscitu!

Nejde nám o podporu již existujících návrhů, které historicky Poslanecká sněmovna pamatuje. Náš návrh nepočítá s tím, že by referendum mělo negativní vliv na chod státu. Když se podíváte do jeho vy mezení zjistíte, že:

„V referendu lze podle tohoto ústavního zákona rozhodovat o věcech vnitřní nebo zahraniční politiky státu s výjimkou rozhodování o

a) základních právech a svobodách zaručených ústavním pořádkem nebo mezinárodními

smlouvami,

b) změně ústavního pořádku,

c) státním rozpočtu a věcech znamenajících zásah do právní úpravy nebo správy daní,

poplatků nebo jiných obdobných peněžitých plnění,

d) věcech, které by byly v rozporu se závazky vyplývajícími pro Českou republiku z

mezinárodního práva,

e) členství České republiky v mezinárodní organizaci nebo instituci,

f) ustanovování jednotlivých osob do funkcí a o jejich odvolávání z funkcí,

g) individuálních právech a povinnostech,

h) vyslovení souhlasu s vypovězením nebo ratifikací mezinárodní smlouvy podle čl. 10a

Ústavy České republiky,

i) postavení, činnosti a věcech v působnosti České národní banky,

j) věcech týkajících se výkonu moci soudní.

(2) Referendem nelze schvalovat, měnit nebo rušit právní předpisy.“

Nám jde o jediné. O občany České republiky. Realita totiž ukazuje, že rozdíl mezi hlasem lidu a činností vlády se zvětšuje, že je prostě v důležitých a klíčových okamžicích naší republiky potřeba vrátit to, co z něj vláda Petra Fialy vzala. A tím je všeobecná diskuse, nejen odborná, ale především občanská, prostor pro důkladné vysvětlení a pochopení přijímaného zákona nebo změny Ústavy a zejména široké pochopení tohoto kroku.  Jde nám o vrácení prostoru pro občanskou diskusi a argumenty, které se této rychlovládě, která působí jako název jednoho filmu: „Seber prachy a zmiz“ tak strašně nehodí.

Na rovinu říkám, že i pro hnutí ANO je referendum závazek a my jsme připraveni jej plnit. Právě projednávaná korespondenční volba, nebo dříve daňový balíček jasně ukázaly na čí straně stojíme. A v okamžiku, kdy se jakákoliv vláda snaží vzít svým občanům jejich demokratická práva je potřeba zakročit. A tak jako jsme svědky procesu vyvedení rozhodování o složení politické moc mimo území republiky, už dnes napadlo politické inženýry z vlády, že by se měla zrušit koruna česká jako platidlo a přejít na euro. A argument, aby si Čech nemyslel, že je to něco, co se ho netýká, tak je ten, že jsme to slíbili již při vstupu do EU. Odhlédnu teď od faktu, že samo přijetí cizí euroměny má určitý technický průběh a parametry, které dnes reálně nedodržuje v EU skoro nikdo. Od roku 2014, kdy jsme s přijetím eura neměli zásadní problém, se skutečně hodně změnilo a je tedy normální, že náš názor se mění. Prostě bychom nyní naši korunu vysypali do jímky ostatních měn, které už ve jménu eura také zahučely. Ale navíc, podíleli bychom se na dotování špatného hospodaření států, které nedodržují základní pravidla. Žádný stát, kromě těch úplně prvních na euru, nejen že nezbohatl, ale ani neudržel hodnotu finančních prostředků na stejné úrovni. Všechny státy, resp. občané prostřednictvím svých úspor zchudli podobně jako naši občané po ekonomických zvěrstvech v podobě daňového balíčku Fialovy vlády.

Proto je potřeba, aby o těchto a podobných změnách rozhodoval lid, protože koneckonců lidu se jako politici zodpovídáme a o hlasy lidu ve volbách stojíme. Strach politiků není na místě, protože pilíře referenda jenom podpírají jejich hodnoty a postoje. Patří mezi ně zejména:

Demokratická účast občanů: Referendum umožňuje občanům přímo vyjádřit svůj názor a zúčastnit se rozhodování o záležitostech, které mají významný dopad na jejich životy a budoucnost. To posiluje principy demokracie a participace.

Legitimita rozhodnutí: Když důležité otázky projdou referendem a získají podporu většiny voličů, mají rozhodnutí větší legitimitu. Lidový souhlas v referendu může snížit kontroverze a spor o výsledku.

Zvýšení transparentnosti: Referenda často přinášejí širokou diskusi a vyjasňují argumenty a postoje týkající se dané otázky. To umožňuje lepší informovanost občanů a zvyšuje transparentnost procesu rozhodování.

Omezení moci politických elit: Referendum může omezit koncentraci moci u politických stran a zvolených zástupců tím, že umožňuje přímé rozhodování občanů. To může zabránit zneužití moci a nespravedlivým rozhodnutím.

Řešení klíčových otázek: Referenda jsou vhodným nástrojem pro řešení zásadních otázek, jako jsou změny v ústavě, připojení k mezinárodním organizacím, změny v politickém uspořádání nebo otázky lidských práv.

Mobilizace občanů: Proces referenda může motivovat občany k aktivní účasti na politickém procesu a zvýšit zájem o veřejné záležitosti.

Ok. Po převálcování opozice v prvním čtení naprosto děravého návrhu zákona o korespondenční volbě, vede koalice 1:0 v první třetině zápasu a k duelu na téma referendum nedošlo, protože se soupeř nedostavil.

Jde nám všem o to, co lidé v roce 1989 společně zpívali na demonstracích, tedy, aby se vláda věcí tvých, lide, navrátila.

Autor: Marek Novák | pátek 26.1.2024 9:23 | karma článku: 26,89 | přečteno: 606x

Další články autora

Marek Novák

Strategické zakázky nesmí být rukojmím právního ping-pongu

Možná jste si toho všimli. Když se v naší zemi začne připravovat skutečně důležitá stavba – jaderná elektrárna, dálnice, železniční trať – často místo výkopu přichází právní bitva.

28.7.2025 v 9:12 | Karma: 9,16 | Přečteno: 115x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Marek Novák

Martin Kupka, ministr stříhání pásek a ceremonií

Představte si, že se nastěhujete do nového bytu, který někdo kompletně navrhl, zajistil potřebná povolení, stavbu, navrhl interiéry a vaším úkolem je pouze převzít klíče a za oslavného pochodu se nastěhovat do nového.

6.12.2024 v 13:45 | Karma: 22,36 | Přečteno: 336x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Marek Novák

Pirát ve vládě, pirát v opozici: Jak se z kořisti stává lovec

Kapitán pirátské lodi Ivan Bartoš a jeho posádka jednou zakotvili na ostrově zvaném Vláda České republiky. Překvapivě nešli plenit, ale vyjednávat.

4.12.2024 v 7:33 | Karma: 25,35 | Přečteno: 1003x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Marek Novák

Kdo komu velí a proč stále končí děti v nemocnicích?

Tahanice koalice s opozicí jsou v určitých mezích normální, ovšem do doby, než jde o veřejné zdraví...

13.2.2024 v 14:19 | Karma: 22,62 | Přečteno: 565x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Marek Novák

Co je víc bezpečnost české republiky nebo volby pro občany v zahraničí?

Současná práce Poslanecké sněmovny je aktuálně zavalena prioritami parlamentní většiny s argumentem, že jde o legislativní normy, které jsou pro Českou republiku důležité. Jaké to vlastně jsou?

23.1.2024 v 14:12 | Karma: 21,09 | Přečteno: 550x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

Na dva kusy rozříznutá legendární Radlická lávka leží v poli. V muzeu bude nejdříve v roce 2028

Smíchovská lávka. Nebo taky radlická...
6. dubna 2026  4:51

Byla jednou z posledních staveb svého druhu v Česku. Nýtovaná stavba, která se pnula nad...

Netradiční dobrodružná hřiště dobývají Prahu. Najdete je na Vypichu, Solidaritě i Žižkově

Na hřištích vznikají bunkry, prolézačky a další atrakce. A to nejen díky...
7. dubna 2026  13:01

Po úspěšných pilotních projektech Na Kocínce a Pod Juliskou se koncept adventure playground poprvé...

StarDance 2026 se blíží. Zatančí rockerka, spekuluje se o populární herečce i tenisové legendě

Marta Jandová (2025)
9. dubna 2026  9:58

Na podzim se na televizní obrazovky vrátí oblíbená taneční soutěž, ve které známé osobnosti usilují...

Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled

Dvorecký most
10. dubna 2026  7:34

Příští pátek se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...

Rybář ulovil na Velikonoční pondělí kapra, který měl přes 20 kg. Souboj trval dlouhé minuty

Luděk „Jürgen“ Sedláček a jeho kapitální velikonoční kapr. Máte-li i vy...
6. dubna 2026  17:12

Velikonoční pondělí přineslo rybářovi životní úlovek. Na tajném místě ve východních Čechách zdolal...

Obyvatelé Prostějova v referendu rozhodnou o délce plaveckého bazénu

ilustrační snímek
11. dubna 2026,  aktualizováno 

V Prostějově se dnes uskuteční místní referendum o délce chystaného plaveckého bazénu, jehož stavba...

Lidovci ze Zlínského kraje podpořili kandidaturu Grolicha na předsedu strany

ilustrační snímek
10. dubna 2026  21:24,  aktualizováno  21:24

Lidovci ze Zlínského kraje nominovali na funkci předsedy strany hejtmana Jihomoravského kraje Jana...

KDU-ČSL Moravskoslezského kraje podpořila Grolicha na předsedu strany

ilustrační snímek
10. dubna 2026  20:07,  aktualizováno  20:07

Moravskoslezská organizace KDU-ČSL nominovala na funkci předsedy strany jihomoravského hejtmana...

Karlovarský kraj podesáté ocenil nejlepší regionální potraviny a nápoje

ilustrační snímek
10. dubna 2026  19:16,  aktualizováno  19:16

V soutěži Dobrota Karlovarského kraje zvítězily například svatební koláčky, kozí sýr na gril,...

Advantage Consulting, s.r.o.
SOUSTRUŽNÍK - náborový bonus až 130.00 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

  • Počet článků 53
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 654x
Poslanec poslanecké sněmovny parlamentu za Hnutí ANO, zlínský kraj. Člen hospodářského výboru, člen komise pro odposlechy a komise pro hybridní hrozby. Intenzivně se věnuji oblastem amatérského i profesionálního sportu, kultury a sociálního prostředí. Zaměřuji se také na podnikání ve strojírenství a využívání brownfieldů. Zabývám se podnikovými IT systémy a procesy jako interní auditor dle ISO 9001.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.