Bulletin 1 na téma na první stránce kulturní rubriky to asi nebude
Napoleon nechal při svých taženích vydávat bulletiny, v nichž shrnoval dění v armádě. Sloužily mu jako skvělé PR a také prostředek vlivu na domácí dění. Také já rozhodl jsem se dle tohoto vzoru vydávat bulletiny o zážitcích s méně slavnými, a těch, které netvoří páteř českého kulturního života.
Ve Školské 28 ve dvoře v bývalé dílně se nachází prostor zvaný komunikační, kde lze vidět film, hudbu, výtvarné umění, přednášky a performance zhusta žánrů menšinových. 13. září se tu zjevuje nečekaně Bennewitzovo kvarteto. Ve velmi neformální atmosféře podivuhodného diváctva včetně mě a spolužáka Saši, který mě na koncert upozornil, vzdají hudební poctu českým židovským skladatelům a svou hrou vyvolávají rozličné nálady a přemýšlení.
Na stěně visí fotografie Krásy, Haase, Kleina, Schulhoffa a Ullmanna a hraje se Schulhoffových Pět kusů pro smyčcové kvarteto a Ullmannův Smyčcový kvartet č.3. Bennewitzovo kvarteto jako obvykle vzorné a příjemné. Dobře to dnes celé zapadá k rozhovoru v Týdeníku rozhlas s houslovým virtuosem Danielem Hopem, který se několikrát představí na Dvořákově Praze, a já nebudu chybět. Daniel se svěřuje se svým nadšením z hudby našich zavražděných židovských skladatelů, které teprve nedávno objevil. Správně dovozuje, že světová hudba byla ochuzena o to, co mohli ještě napsat. To se hodně dobře čte a je na tom něco pravdy, ale totéž se týká i jiného umění a vědy.
Nad dílnou se tyčí dvorní trakty okolních domů a také komín. Tak naši předkové využívali volných parcel ve vnitroblocích k budování dílen a malých továren. Kdyby to viděl Karel IV., zle by se tvářil, avšak já shledávám celý prostor i s okolím, včetně knihovničky ve venkovní stěně a baru v místnosti plné nejroztodivnější staré elektroniky a indiánského týpí na dvoře, kde si hrají místní děti, půvabným a potvrzujícím, že Praha je pro mě jako celek jen dalším pokojem, v němž bydlím. Po koncertu samozřejmě zajdeme do sousední restaurace na jedno.
Saša také zve na 12. října do Libeňské synagogy na hudební poctu vynikajícímu sovětskému básníkovi Osipu Mandelštamovi (1891-1938), který šel režimu tak na nervy, až ho poslal do gulagu, kde zemřel. Dle jedné básně se pořad jmenuje Ozbrojen zrakem útlých vos. Hudbu na vybrané básně z pozdního období složil Saša spolu se saxofonistou Jiřím Durmanem. Saša také hraje na kytaru a zpívá a má průvodní slovo a nalévá svařené víno. Ty zhudebněné básně možno asi nazvat šansony, neb písně se přesně nehodí.
Hle, jaké Déja-vu, dvakrát jsem již nemohl, maje jiné úkoly, a nyní jsa pevně rozhodnut, nejdu dnes do Atria, kde náhodou hraje právě Bennewitzovo kvarteto. Paní provozní mi v Atriu po několika dnech říká, že se ten koncert výtečně vydařil a že hráli jako o život a sami byli nadšeni, jak to šlo, a diváci také. Nemůžu být všude.
Přijdu do synagogy, kde je teplo jako venku, tedy asi 8 stupňů, o půl hodiny dřív a jsem uvítán svařeným vínem z termosky. To bych od Bennewitzova kvarteta asi nedostal. Vzal jsem si prozíravě zimní bundu a ničeho se už neobávám. Přijde také Hanka a postupně asi patnáct lidí patrně z okruhu známých.
Jiří Durman střídá tenorsaxofon s basovým a Saša vtipkuje, že altku nemohl najít, proto uslyšíme jedno krásné sólo na tenor v šansonu „Ó jak chci ze všech snů“. Je to velmi melodicky povedené a shledávám výrazný rozdíl mezi hořkými básněmi pozdního období a básní „Chci dál ti sloužit s nimi“ z roku 1920, která je výrazně milostná. Je patrný vývoj také pod tlakem okolností a životních zážitků. Člověk se musí nutně ptát, v jaké ubohosti žily miliony Rusů za bolševismu a jak těžce muselo být každému svobodnému a poetickému duchu. Je stále třeba číst Solženicyna, ale také Marčenka, nebo Mandelštama, či Bulgakova (který nevěda, že jednou budeme žít já a Markéta Janoušková, napíše přelomový román Mistr a Markétka) a nezapomínat.
Také jsem si na mnoha místech připomněl, jak může výsledek ovlivnit překlad, a leckde bych i diskutoval. Ale překládat poezii je jedna z nejobtížnějších prací. Bylo to celé velmi niterné a úsporné a plné hudebních drobností a příjemného zvuku kytary a saxofonů a ruštiny, která za nic nemůže a zpívá se lépe než čeština.
Do kina Lucerna lze chodit na dokumenty, které se věnují výtvarnému umění a komentovaným návštěvám výstav a galerií. Impresionisté se promítali 29. srpna a měli zajímavý scénář postavený na osobnosti Paula Duranda-Ruela, který obchodoval s uměním, rozpoznal hodnotu impresionistického výtvarného názoru a od na okraji odborného i obchodního zájmu stojících autorů kupoval jejich díla a téměř již dojda k bankrotu, je nakonec prosadil v celém světě. Jeho příběh je nesmírně zajímavý a velmi příjemné bylo vidět mnohá vrcholná díla dnes v učebnicích malířství a dějin umění i s komentářem.
Nutno však poznamenat, že ten, kdo zajišťoval překlad a titulky odvedl práci na hodinový vyhazov. Ještě jsem neviděl tak strašlivé hrubé chyby v i-y, nebo shodě podmětu s přísudkem, nemluvě už překlepech a velkých písmenech. Nemohu pochopit, jak může vůbec někdo, kdo to přepisoval do počítače, takové chyby opakovat. Ale co se divím, často profesionální herci čtou jazykově vadné komentáře v dokumentárních filmech a nikterak se nezachvějí. A mnohdy bych ostře nesouhlasil s překladem. Jak vůbec může někdo něco takového předložit divákům. To vám dokáže zkazit dojem z celého filmu.
Jan Vermeer van Delft je jeden z mých nejoblíbenějších malířů, který ve mně už při spatření kousku jeho obrazu vyvolává stav milosti. Asi je vám jasné, jak se mi líbil film Dívka s perlou s téměř dokonale věrnou Scarlett Johansson, která zde na rozdíl od rozevlátých samiček hrála děvče nábožensky přísně protestantsky vychované. Náš film byl natočen na téma londýnské výstavy Vermeerových obrazů se vztahem k hudebním nástrojům a hudbě vůbec. Nevěřili byste kolik jich je. Komentář byl velmi zasvěcený a vyloženě láskyplný, neb autoři se na Vermeera dívají asi tak jako já. Zde naopak musím autory překladu a titulků pochválit, a pokud by se opakovalo, to, co jsem zažil u předchozího filmu, byl jsem rozhodnut žádat zpět vstupné. Po tomto božském pokrmu jsem s doma otevřel svou knihu s Vermeerem a prošel si jeho obrazy ve společnosti sklenky červeného.
Richard Mandelík
Velké C na podzim 2024

Mimo obvyklé předplatné na rudolfinské koncerty jsem zašel i na komorní koncert do vršovického Vzletu z vážného důvodu, jímž jsou sopranistky Hanka Blažíková a Barbora Kabátková.
Richard Mandelík
FOK na podzim 2024

Letos na podzim můj favorizovaný pořadatel, jak již předesláno v eseji o ČF. Neškodí však znovu pochválit dramaturgii, ostatně dále uvidíte proč.
Richard Mandelík
ČF a ČSKH na podzim 2024

Do výběru se mi dostaly dva koncerty těchto pořadatelů. Letos se můj zájem více přesunul k FOK, zejména díky dramaturgii pana Rudovského. Oceňuji jeho dovednosti ve výběru a programu komorních koncertů.
Richard Mandelík
SOČR na podzim 2024

Tři koncerty navštíveny a jak zákony káží nám, nutno přiznat takřečený product placement, což uvidíte v poslední větě.
Richard Mandelík
Café Créme na podzim 2024

Jako obvykle čtyři podzimní koncerty řady, jež je už mým stálým abonentním místem, hudební kvality jsou prvotřídní a atmosféra domácká Letos pak zakoupena abonentka s rezervací.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Slováka podezřelého z terorismu poslal rakouský soud do vyšetřovací vazby
Rakouský soud poslal do vyšetřovací vazby zadrženého Slováka podezřelého z terorismu. Údajný...
Po 17 letech změna. Nové Heřminovy v referendu rozhodly, že s přehradou souhlasí
Obyvatelé obce Nové Heřminovy na Bruntálsku v sobotu po sedmnácti letech v referendu rozhodli, že s...
Silný výbuch otřásl íránským přístavním městem, je 8 mrtvých a stovky zraněných
Íránským přístavním městem Bandar-Abbás v sobotu otřásl mohutný výbuch, který zranil přes 750 lidí...
Palestinský prezident si zvolil možného nástupce. Viceprezidentem je Husajn Šajch
Palestinský prezident Mahmúd Abbás v sobotu jmenoval svého nového viceprezidenta. Stane se jím jeho...

VEDOUCÍ TECHNICKÉHO ÚSEKU (50-65.000 Kč)
Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat:
50 000 - 65 000 Kč
- Počet článků 763
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 231x