Česká televize, znárodnit nebo zprivatizovat? Nebo rovnou zrušit?
Jednou z mála institucí, která neprošla od listopadu 1989 prakticky žádnou změnou je Česká televize (ČT). Ani za 35 let se nepodařilo z ideologického nástroje totalitní moci vytvořit moderní instituci veřejné služby. Česká televize plní prakticky po celou dobu své existence především roli obhájce vládnoucích politických struktur, bez ohledu, zda se jedná o struktury totalitní moci nebo demokraticky zvolené. Pouze v době tzv. pražského jara v letech 1968 a 1969, přerušeného okupací vojsky Varšavské smlouvy ovládané Sovětskou (Ruskou) mocí, Česká televize a Český rozhlas, hlavně díky statečným zaměstnancům, plnily svou hlavní funkci. Do určité míry tomu tak bylo i během listopadových údálostí roku 1989 a v prvních letech transformace společnosti. Za vlády ČSSD s podporou ODS (tzv. opoziční smlouva) se vrátila Česká televize k funkci „vládní hlásné trouby“... Neopomenutelná je i ekonomická stránka věci, kdy ČT umožňuje relativně úzké skupině osob napojených na ČT dlouhodobě profitovat z jejího fungování a dopátrat se výše odměn a honorářů některých pracovíků (spíše spolupracovníků) je práce pro detektivy. Přitom se jedná o osoby jejichž tváře nás svou přítomností „oblažují“ již pár desítek let.
Zdá se, že v souvislosti s letošními parlamentními volbami konečně nazrála doba, která umožní realizovat dlouho nemožnou transformaci ČT a pravděpodobně zasáhne i do činnosti a fungování jiné veřejnoprávní instituce, kterou je Český rozhlas. Dávno překonaný princip financování těchto dvou veřejnoprávních institucí (České televize a Českého rozhlasu) formou koncesionářských poplatků bude s vysokou pravděpodobností po příštích volbách nahrazen přímým financováním ze státního rozpočtu. To zároveň přispěje k větší transparentnosti hospodaření těchto institucí, které v minulosti skýtalo (a asi i dále skýtá) velký prostor pro korupci, klientelismus, nepotismus a jiné negativní jevy, s kterými se naše společnost potýká.
Nejpravděpodobnější scénář je asi sloučení obou institucí (České televize a Českého rozhlasu) do jedné instituce, která bude plnit tolik potřebnou veřejnoprání funkci. Sloučení povede i k výrazné redukcí počtu televizních kanálů (programů), kterých nebude v budoucnu více než dva nebo tři. Ekonomické úspory na provozu jedné sjednocené institice veřejné služby budou v řádu jednotek miliard korun, ale hlavní efekt bude ve zlepšení samotné funkce a působení těchto nástrojů komunikace. Třeba se i dočkáme na obrazovce ČT zasvěcených ekonomických diskusí s pestrým zastoupením jednotlivých ekonomických názorů, případně pořadů, které budou pomáhat zvyšovat ekonomickou gramotnost občanú.
Dnes máme na tzv. veřejnoprávní televizi pouze jeden diskusní pořad „Otázky VM“, kde ekonomicky nevzdělaný moderátor zve s železnou pravidelností do diskusí na ekonomické téma stále stejný okruh ekonomů a politiků, jejichž úkolem je přesvědčovat občany po nedělním obědě, jak se nám všem dobře vede a jak to ta vláda výborně dělá. Vrcholem ekonomické neznalosti a finanční negramotnosti moderátora posledních Otázek VM, bylo jeho pletení si dohromady státních hmotných rezerv a devizových rezerv centrální banky (ČNB), při diskusi o možných investicíh devizových rezerv ČNB do bitcoinů, jak o takovém záměru informoval guvernér ČNB v rozhovoru pro prestižní deník Financial Times. Odbornou úroveň diskuse zachraňovala pouze přítomná viceguvernérka ČNB.
Další možnou cestou transformace České televize by byla její privatizace, třeba cestou osvědčené a populární metody kuponové privatizace. Občané koncesionáři by sami mohli rozhodnout, jakou Českou televizi chtějí mít. Akcie zprivatizované ČT by mohly být kotovány a obchodovány na zkomírající pražské burze cenných papírů. Bohužel funkční transparentní a likvidní kapitálový trh, kam by si podnikatelé chodili pro kapitál a kde by občané a instituce investovali své peníze se u nás ani za 35 let nepodařilo vybudovat. V tomto směru zaostává bohužel celá Evropa a nejednotný a nefunkční kapitálový trh je jednou z hlavních příčin zaostávání Evropské unie za USA.
Místo zprivatizované České televize můžeme vytvořit novou a levnou státem financovanou televizi veřejné služby, která by si ani nenesla podivné osobní vazby a vztahy ovládající současnou Českou televizi.
Pavel Makovec
Zdravotní pojišťovny, zrušit nebo reformovat?

Zdravotní pojišťovny nejsou svojí podstatou žádné pojišťovny, jsou jen dalším finančním úřadem, jehož náplní práce je výběr „zdravotních daní“ nesprávně nazývaných pojistným a přerozdělování vybraných daní zdravotnickým zařízením.
Pavel Makovec
Euro nebude, bude rovnou bitcoin...nebo „zlatá“ koruna?

Guvernér ČNB Aleš Michl v rozhovoru pro Financial Times řekl, že část devizových rezerv ČNB by mola být i v bitcoinech. Toto prohlášení vyvolalo velké pozdvižení nejen na domácí investiční scéně, ale mělo svůj ohlas i v zahraničí.
Pavel Makovec
Pracující důchodce, nepřítel státu číslo jedna

Součástí parodie na důchodovou reformu, kterou se chlubí vládní koalice je i další šikana největších nepřátel současné vlády, to je starobních důchodců. Tentokrát to vláda „osladila“ těm starobním důchodcům, kteří ještě pracují.
Pavel Makovec
Exekuční mafie a energetičtí šmejdi v akci

Současná asociální vláda Petra Fialy, která považuje za svého třídního nepřítele starobní důchodce, dokonce umožňuje exekuční mafii a energetickým šmejdům, jejichž zájmy reprezentuje, parazitovat i na mrtvých.
Pavel Makovec
„Důchodová reforma“... špatný vtip současné vlády

Drobné parametrické úpravy průběžného důchodového systému vydává naše vláda za tzv. důchodovou reformu. Nazývat věci pravými jmény se prostě u nás nenosí. Politici asi spoléhají na nevzdělanost našich občanů v ekonomických oborech
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
USA zaútočily na povstalecké hnutí v Jemenu. Zahynulo nejméně 24 lidí
Při amerických vzdušných úderech proti šíitským Húsíům v Jemenu zahynulo nejméně 24 lidí. V noci na...
Vřelá slova, žádné kroky. Čínský prezident odmítl pozvání na návštěvu Bruselu
Čínský prezident Si Ťin-pching odmítl pozvání na návštěvu Bruselu a na účast na summitu s Evropskou...
Zůstalo jen pole trosek. USA zasáhla tornáda, vyžádala si nejméně 26 obětí
Nejméně 26 lidí zahynulo při tornádech a bouřích, které postihly několik regionů Spojených států....
Kvůli hrozbě pádu stavebního jeřábu evakuovali hasiči v Brně desítky lidí
Hasiči v brněnské městské části Žebětín evakuovali přes 90 lidí v domech poblíž stavby na...

Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka
Těhotenství není důvodem k úplnému omezení pohybu, pravidelné a přiměřené cvičení může pomoci udržet fyzickou kondici, zmírnit některé nepříjemné...
- Počet článků 211
- Celková karma 28,97
- Průměrná čtenost 2153x