Analýza STOXX Europe 600 - Long

Expanzivní monetární politika ECB podpoří evropské akcie

SHRNUTÍ: VÝVOJ SITUACE V EUROZÓNĚ

S příchodem roku 2015 představila Evropská centrální banka nový program ke stimulaci ekonomiky eurozóny. ECB tímto krokem vstoupila do nové éry a zařadila se vedle ostatní centrální banky, které měly vždy po ruce jakékoliv nástroje k uvolnění měnové politiky. Jak vyplývá z tiskové zprávy, ECB bude od začátku března nakupovat dluhopisy evropských vlád i soukromých společností na sekundárním trhu v objemu 60 miliard měsíčně, přičemž program má zatím časové omezení do konce září 2016.  ECB se zaměří na dluhopisy s investičním ratingem a splatností od dvou do třiceti let. Evropská centrální banka přijala toto rozhodnutí v situaci, kdy se většina ukazatelů momentální i očekávané inflace v eurozóně přibližovala ke svým historickým minimům. Nebezpečím bylo, že potenciální sekundární vlivy na tvorbu mezd a cen budou mít negativní dopad na hospodářský růst. Tato situace tedy vyžadovala radikální reakci měnové politiky.Šéf ECB Mario Draghi uvedl, že program kvantitativního uvolňování by mohl eventuálně přesáhnout určený časový horizont, pakliže by se nedařilo dosáhnout stanoveného střednědobého inflačního cíle 2 %. Účelem nákupu aktiv je poskytovat měnový stimul do ekonomiky a to v situaci, kdy se klíčové úrokové sazby ECB nachází prakticky na nulové hranici. Nákupy ještě více uvolní měnové a finanční podmínky a zpřístupní tak podnikům a domácnostem levnější financování. To obvykle vede k podpoře investic a spotřebě, a v konečné fázi by to mohlo přispět k návratu inflace poblíž 2 %. Po provedení fundamentální a technické analýzy jsem dospěla k názoru, že cena futures na evropský akciový index STOXX Europe 600 by mohla v nejbližších třech až šesti měsících pokračovat v růstu až na úroveň 400 bodů. Případný nákup je vhodné provést při poklesu ceny ze současných 372 na 360 bodů.

Graf č. 1: Vývoj ceny akciového indexu STOXX Europe 600 (zdroj: Bloomberg)

1. Evropská centrální banka pokračuje v uvolněné měnové politice – Expanzivní monetární politika pomáhala akciím již v historii. Proč tedy očekáváme, že by se mělo akciím dařit i v tomto roce? Podíváme- li se na vývoj bilancí centrálních bank, jakožto Evropské centrální banky, Americké centrální banky a Japonské centrální banky, zjistíme, že vývoj bilancí všech třech centrálních bank dohromady bude dál narůstat, což je pozitivní zpráva pro akcie.
Globálně uvolněná politika a růst bilancí centrálních bank nadále pokračují. Navzdory tomu, že FED ukončil kvantitativní uvolňování, tak ECB a BoJ v něm dál pokračují a navyšují objem peněz v ekonomikách. Tato politika samozřejmě těší finanční trhy, jelikož likvidita bude i nadále dodávána. Vede to ale k oslabení eura. To má značný dopad na evropské společnosti, jelikož každé oslabení eura k dolaru znamená růst zisků evropských firem.

Graf č. 2: Vývoj bilancí centrálních bank v miliardách EUR, USD a bilionech JPY (zdroj: Bloomberg)

2. Eurozóna bojuje s deflací – Výrazný pád cen ropy nenechává eurozónu v klidu spát. Zlevnění ropy po sobě zanechalo stopy v podobě velmi nízké inflace. V eurozóně v lednu klesly spotřebitelské ceny na nejnižší úroveň od roku 2009. Z prvního odhadu, který zveřejnil statistický úřad Eurostat, vyplývá, že spotřebitelské ceny v eurozóně meziročně poklesly v lednu o 0,6 % po prosincovém poklesu o 0,2 %. Proti černému deflačnímu scénáři se rozhodla bojovat Evropská centrální banka, která od března tohoto roku spouští nový program QE v objemu 60 miliard měsíčně. To by mělo podpořit podle statistického úřadu Eurostat rostoucí inflační očekávání. Uvolněná monetární politika a mírně převládající inflační prostředí by podle mého názoru měly na akcie pozitivní vliv.

Graf č. 3: Inflace a inflační očekávání v eurozóně v % (Zdroj: Bloomberg)

3. Index podnikatelského klimatu v Německu vzrostl – Index Ifo, který monitoruje vývoj německé ekonomiky, v lednu vzrostl na 106,7 ze 105,5 bodu v prosinci. Ekonomové očekávali růst pouze na 106,3. Podle zprávy výzkumného institutu Ifo se index dostal na nejvyšší úroveň za posledního půl roku. Podle agentury Reuters data indikují, že rok 2015 začíná pro největší evropskou ekonomiku slibně. Tento výsledek potvrzuje stabilizaci průmyslu. Němečtí podnikatelé jsou evidentně více spokojenější se svou aktuální obchodní situací, což jde ruku v ruce s pozitivním výhledem budoucího vývoje.

Graf č. 4: Ifo index podnikatelského klimatu v Německu (zdroj: Bloomberg)

4. Výsledková sezóna – Evropským společnostem se navzdory slabému hospodářskému růstu daří zvyšovat tržby. Tento vývoj je do značné míry způsoben oslabujícím eurem a zvyšováním relativní atraktivity evropských výrobků na zahraničních trzích. Podle údajů agentury Bloomberg se tržby firem v indexu STOXX Europe 600 zvýšily v minulém roce o 1,2 %, přičemž v předchozím roce byl zaznamenán pokles o 2 %. Podle mediánového odhadů analytiků by se tržby měly letos zvýšit o další procento. Z hlediska zisků je dosavadní výkonnost evropských firem horší. Pracovní trh je v regionu značně strnulý, což zaměstnavatelům neumožňuje rychle redukovat mzdové náklady. Nicméně několik významných firem už ohlásilo škrty. Mezi nimi je i německý Siemens, který chce propustit 7400 pracovníků (2 % zaměstnanců). Tímto chce docílit redukci nákladů o jednu miliardu EUR. Analytici odhadují pro
letošní rok výrazné zlepšení produktivity práce a zvýšení zisku firem v indexu o 50 % na nový rekord.

Graf č. 5: Meziroční změna tržeb a zisku firem v indexu STOXX Europe 600 (Zdroj: Bloomberg)

5. Technická analýza akciového indexu STOXX Europe 600 – Na denním grafu se cena indexu STOXX Europe 600 pohybuje v rostoucím trendu. To potvrzují klouzavé průměry (rychlejší SMA 50 a pomalejší SMA 100), které se nachází pod cenou. Cena rovněž vytváří vyšší minimální hodnoty a vyšší maximální hodnoty, což je známka býčího trendu. Rovněž byla dvakrát lehce prolomena rezistentní psychologická úroveň 350, avšak poté se cena vrátila zpět k nižším úrovním, ze kterých vytvořila nové vyšší supportní úrovně. Napotřetí již došlo k úplnému proražení. Tento významný průlom byl potvrzen tak, že cena si vytvořila novou supportní úroveň 365, odkud se odrazila a pokračovala dál k aktuální hodnotě 372. Očekáváme, že STOXX Europe 600 bude dál pokračovat v rostoucím trendu až k magické úrovni 400. U těchto důležitých kulatých hodnot nedochází obvykle ihned k průrazu. Podle mého názoru je pravděpodobné, že dojde k drobné korekci a až poté bude tato rezistentní úroveň 400 proražena.
Potom má cena z technického hlediska otevřenou cestu k vyšším úrovním.

Graf č. 6: Denní cenový vývoj futures na STOXX Europe 600 v bodech (zdroj: Bloomberg)

Možná rizika:

1. Geopolitická rizika mohou vést ke kolísání ceny akciového indexu. Významné jsou zejména krize na Ukrajině, chystané volby ve Velké Británii a v neposlední řadě rozdílné politiky centrálních bank.
2. Neblahý vliv na akcie by mohla mít zhoršující se situace v Řecku, jež by mohla vyvrcholit odchodem této země z eurozóny.
3. Dlouhotrvající nízký hospodářský růst může mít negativní dopad na akcie.

 

Závěr

Důvody, proč v časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekávám růst ceny akciového indexu STOXX Europe 600

1.Evropská centrální banka povolila další kvantitativní uvolňování
2. Inflační očekávání se v eurozóně zvyšují
3. Podnikatelská nálada v Německu se zlepšuje trvale 3 měsíce za sebou.
4. Investoři očekávají výrazný nárůst ziskovosti firem
5. Index se podle technické analýzy nachází v silném vzestupném trendu

(Napsáno k datu 1.2.2015) 

Více: http://cz.linkedin.com/in/evamahdal/cs  

        http://www.colosseum.cz/

Autor: Eva Mahdalová | pátek 27.2.2015 12:52 | karma článku: 10,91 | přečteno: 435x